MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku przygotował dwa nowe kierunki. To kryminalistyka i applied chemistry

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W ofercie studiów stacjonarnych II stopnia Uniwersytetu w Białymstoku znalazły się nowe propozycje.

Kryminalistyka

Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku przygotował nową propozycję w ofercie studiów stacjonarnych II stopnia. To interdyscyplinarny kierunek - kryminalistyka. Stworzony został we współpracy z Wydziałem Biologii i Wydziałem Chemii UwB.

Pomysłodawcy nowego kierunku liczą, że ich inicjatywa, podobnie jak kryminologia realizowana na Uniwersytecie w Białymstoku od kilku lat, spotka się z dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów.

Proponowany program studiów z zakresu kryminalistyki został zaprojektowany w odpowiedzi na dynamiczne zmiany społeczne i rosnące zainteresowanie studentów tematyką zwalczania przestępczości. Oferuje on nie tylko solidne podstawy teoretyczne, ale także praktyczne umiejętności, umożliwiając studentom pogłębianie wiedzy w obszarze bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz wymiaru sprawiedliwości.

- Program opracowaliśmy we współpracy między Wydziałem Prawa, Biologii i Chemii, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić studentom kompleksową wiedzę i umiejętności, wykorzystując potencjał naukowy oraz infrastrukturę laboratoryjną naszej uczelni. W Polsce brakuje tego typu interdyscyplinarnych studiów – informuje prof. Wojciech Filipkowski z Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa UwB.

W trakcie realizacji programu studiów priorytetowo traktowane są zajęcia praktyczne, które odbywają się głównie w specjalnie wyposażonych pracowniach biologicznych i chemicznych. Szczególnie istotne są zajęcia planowane na Wydziale Biologii, gdzie studenci będą mieli okazję zdobyć niezbędne umiejętności praktyczne w obszarze kryminalistyki.

W ramach tych zajęć będą mieli możliwość przeprowadzania procedur izolacji DNA z próbek biologicznych pobranych z potencjalnych miejsc przestępstwa. Dodatkowo, będą uczestniczyć w procesie identyfikacji osób poprzez opracowanie ich profili genetycznych, wykorzystując zaawansowane techniki analizy DNA.

- W czasie zajęć laboratoryjnych z entomologii sądowej nauczą się rozpoznawać gatunki i stadia rozwojowe owadów przydatne do ustalenia czasu zgonu, a na toksykologii sądowej – poznają sposoby diagnozowania zatruć, w tym zatruć śmiertelnych oraz zasady pobierania, przechowywania i zabezpieczania materiału biologicznego do badań toksykologiczno-sądowych – zapowiada prodziekan ds. studenckich Wydziału Biologii, prof. Anetta Borkowska.

Na Wydziale Chemii studenci będą uczestniczyć w zajęciach skoncentrowanych na realizacji podstawowych procedur procesowo-kryminalistycznych. Dzięki nim zdobędą niezbędne umiejętności i doświadczenie w identyfikowaniu oraz zabezpieczaniu śladów kryminalistycznych. Praktyki te mają kluczowe znaczenie w procesie dochodzeniowym, ponieważ umożliwiają identyfikację potencjalnych sprawców przestępstw.

Program skupia się na przygotowaniu studentów do różnorodnych zadań analitycznych, operacyjnych, dochodzeniowych i profilaktycznych związanych z dziedziną kryminalistyczną. Studenci zdobędą wiedzę na temat zaawansowanych metod i nowoczesnych technik kryminalistycznych oraz będą na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w naukach prawnych, biologicznych i chemicznych.

W programie znajdują się unikalne i autorskie przedmioty, takie jak entomologia sądowa, genetyka sądowa, identyfikacja i zastosowanie konopi, identyfikacja ofiar katastrof, informatyka sądowa, metodyka pracy zespołów archiwum X, oględziny miejsca zdarzenia, techniki molekularne w kryminalistyce oraz toksykologia sądowa. Absolwenci będą przygotowani do pracy w różnych sektorach, w tym w organach ścigania, służbach specjalnych, laboratoriach kryminalistycznych, firmach ochrony, kancelariach prawnych czy mediach.

Applied Chemistry - nowość w języku angielskim w ofercie Wydziału Chemii UwB

Nowość na studiach stacjonarnych II stopnia przygotował także Wydział Chemii UwB. To Applied Chemistry (chemia stosowana) – kierunek prowadzony w języku angielskim. Jego absolwenci będą przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach, m.in. o profilu biotechnologicznym, farmaceutycznym czy kosmetycznym, w dowolnym kraju europejskim lub poza Europą.

Studenci kierunku Applied Chemistry zdobędą uniwersalne i praktyczne kompetencje z zakresu chemii. Duży nacisk w programie studiów został bowiem położony na zajęcia laboratoryjne, które gwarantują zdobycie umiejętności zawodowych.

Absolwenci zyskają możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach oraz w organizacjach i instytucjach publicznych, których działalność związana jest z wykorzystaniem chemii. Są to laboratoria naukowe, badawczo-rozwojowe, diagnostyczne, czy procesowe w instytucjach o profilu biotechnologicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz zajmujących się ochroną środowiska, ale także w przemyśle chemicznym oraz w administracji.

Program studiów Applied Chemistry uwzględnia szereg zagadnień z zakresu współczesnej chemii, opartych na podstawach nauk ścisłych i przyrodniczych, pozwalających na podjęcie pracy w dowolnym kraju - również poza Europą. Studenci podejmujący naukę na tym kierunku będą mieli do wyboru dwie ścieżki specjalnościowe: Chemical Analysis lub Chemistry of Materials.

- Pozwoli im to na pogłębianie wiedzy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, jednocześnie przygotowując ich do wymagań rynku pracy - mówi prof. Joanna Karpińska, dziekan Wydziału Chemii UwB. - Kształcenie na tym kierunku będzie realizowane przez pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych Wydziału Chemii i innych wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku, co przysłuży się prezentacji wyników prowadzonych przez nich badań, promocji wydziałów i uczelni, ale też miasta Białystok i całego regionu. Wynika to z faktu, iż niewiele uczelni oferuje studia na takim kierunku, w oparciu o faktyczne kompetencje merytoryczne pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych związane z chemią stosowaną, prowadzone w języku angielskim. Dodatkowym atutem oferowanego kierunku jest brak opłat za studia w języku obcym, co powinno być zachętą nie tylko dla obcokrajowców, ale również dla polskich kandydatów.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny