MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Szanghaju razem będą badać raka

Urszula Ludwiczak
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Szanghaju razem będą badać raka
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Szanghaju razem będą badać raka pixabay.com
Wspólne badania nad nowotworami, zwłaszcza rakiem płuca, zakłada współpraca

Rak płuc to bardzo ważny obszar - zaznacza prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Z jego powodu umiera najwięcej ludzi. W Polsce, niestety, przeżywalność pięcioletnia wynosi 7 procent. Czyli na sto osób, u których rozpoznamy raka płuc, 5 lat przeżywa tylko siedem osób. Jest co robić.

Teraz białostoccy naukowcy będą prowadzić wspólne badania nad rakiem płuca z chińskimi naukowcami.

- Oczywiście skala tych zachorowań w Chinach jest wielokrotnie wyższa. U nas operujemy rocznie ok. 100 pacjentów z powodu raka płuc. W szpitalu w Szanghaju to 8 tysięcy - zaznacza prof. Krętowski. - Zaczynamy od raka płuc, ale porozumienie ma być szersze, ma obejmować także inne nowotwory i inne obszary. Chiny bardzo szybko się rozwijają pod względem naukowym, to doskonały partner do współpracy.

Wspólne badania nad nowotworami mają polegać obecnie przede wszystkim na przesyłaniu do Białegostoku danych zebranych przez Uniwersytet w Szanghaju, a dotyczących raka płuc. Dane te będą analizowane w nowoczesnym ośrodku biostatystyki i bioinformatyki na białostockiej uczelni.

Porozumienie zakłada też wymianę studentów i naukowców. Podczas pobytu przedstawicieli białostockiej uczelni w Szanghaju okazało się, że jest zainteresowanie ze strony tamtejszych doktorantów i rezydentów przyjazdem do Polski. To pozwoliłoby rozszerzyć ofertę Międzynarodowych Studiów Doktoranckich, jakie prowadzi UMB. Lekarze związani z szanghajską uczelnią będą zapraszani do Białegostoku, by tu prowadzić swoje prace naukowe i korzystać z uniwersyteckiego zaplecza.

- Będzie szansa, aby mądrzy ludzie z innych części świata do nas przyjeżdżali i nas wspierali - zaznacza prof. Krętowski.

Niewykluczone, że uda się też uruchomić studia w języku angielskim dla grupy chińskich studentów. Uczelnia kształci już w ten sposób młodych ludzi z Norwegii, USA i Arabii Saudyjskiej.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku współpracuje już z licznymi uczelniami na świecie m.in. w Turku (Finlandia), Madrycie (Hiszpania), Hamamatsu (Japonia) czy Mannheim (Niemcy).

W ramach współpracy także nasi naukowcy będą jeździć do Szanghaju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny