Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMFC Białystok. Alina Mleczko zagra Pieśń Tanga. To najlepsza polska saksofonistka

(dor)
Alina Mleczko
Alina Mleczko Wikipedia
Nadzwyczajny koncert „Pieśń tanga” z udziałem światowego formatu najlepszej polskiej saksofonistki - Aliny Mleczko już we wtorek, 19 marca.

Nadzwyczajny Koncert „Pieśń Tanga” z udziałem światowego formatu najlepszej polskiej saksofonistki - Aliny Mleczko już we wtorek, 19 marca, o godz.19 w Sali Koncertowej UMFC Białystok, ul. Kawaleryjska 5 – wstęp wolny

Występują:
Alina Mleczko – saksofony
Karina Komendera - fortepian
oraz studenci klasy saksofonu ad. dr Aliny Mleczko: Ewelina Prokopiuk, Wiktoria Górska, Paulina Tyc, Rafał Wróblewski, Michał Kalinowski, Jan Rutkowski, PaweŁ Stankiewicz
Barbara Dębowska–Łajewska - fortepian
Anna Kamińska – fortepian

W programie:
1.Jacek Grudzień - Wiatr od morza na saksofon sopranowy i fortepian
2.Astor Piazolla - Ave Maria na saksofon altowy i fortepian
3.Astor Piazzolla - Tango Etiude nr 3 na saksofon altowy i fortepian
4.Astor Piazolla - Cafe 1930 na saksofon sopranowy i fortepian
5.Astor Piazzolla - Libertango-na saksofon altowy i fortepian
6. Warren Benson - Piesn Eolska- na saksofon altowy i fortepian
7..Astor Pazzolla - Tango Etiude nr 4 na saksofon altowy i fortepian
8..Astor Piazzolla - Tango etiude nr 6 na saksofon altowy i fortepian
9..Dave Morgan - Tango na dwa saksofony i fortepian
10..Arno Babadjanian - Elegia na saksofon sopranowy i fortepian
11..Karen Steeed - Tango na kwintet saksofonowy
12.. Michael Nyman - Shaping the Curve na saksofon sopranowy i fortepian

Kim jest Alina Mleczko

Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera (brawurowy recital dyplomowy 1994). W 1995 roku zadebiutowała w Filharmonii Narodowej (Fantazja na saksofon sopranowy i orkiestrę Villi-Lobosa). Rok później amerykański renomowany magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w numerze poświęconym najwybitniejszym saksofonistkom świata.

Ma na swoim koncie sześć autorskich albumów. Wzięła udział w nagraniach kilkunastu innych (projekty orkiestrowe, etno, jazz i muzyka improwizowana).

Pierwszą solową płytę Wiatr od morza nagrała na piątym roku studiów (utwory napisane dla niej przez polskich kompozytorów: Mykietyn, Grudzień, Zieliński, Michał Kulenty). Kolejne – Siesta (2003) i Fiesta (2005) były nominowane do polskiej nagrody fonograficznej Fryderyk i otrzymały znakomite recenzje i nagrody.

Jako solistka koncertuje z orkiestrami – m.in. Capella Istropolitana, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Sinfonia Varsovia, Danish National Symphony Orchestra. Współpracowała z dyrygentami, takimi jak m.in. Jacek Kaspszyk, Volker Schmidt-Gertenbach, Wołodymyr Sirenko, Mykoła Diadiura, Roman Kofman, José Maria Florêncio, Victoria Zhadko, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Słowiński, Anna Duczmal-Mróz, Paweł Kotla, Michał Dworzyński, wykonując utwory Głazunowa, Iberta, Villi-Lobosa, Debussy’ego, Balakauskasa, Szymańskiego, Mykietyna, Pstrokońskiej-Nawratil, Edwarda Sielickiego, Grudnia. Koncertuje w wielu krajach Europy i USA. Grała m.in. na festiwalach w Warszawie, Wrocławiu, Odessie i Pradze.

Uczestniczy w niecodziennych projektach, w których gra partie solowe we własnym opracowaniu na saksofonie sopranowym wraz z instrumentami dawnymi.

Koncertowała wspólnie z Włodkiem Pawlikiem, zdobywcą nagrody Grammy. Współpracowała z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Studio w Warszawie (muzyka Mykietyna w spektaklach w reż. Krzysztofa Warlikowskiego). Bierze udział w przedstawieniach teatralnych wykonując własną muzykę.

W 2010 roku odbyła tournée z orkiestrą Sinfonia Varsovia w Niemczech (Koncert Głazunowa), w tym roku także ukazał się jej kolejny album Alina Mleczko-saxophone (DUX) z sonatami na saksofon i fortepian Woodsa, Yoshimatsu, Crestona I Hindemitha. Najnowsza płyta Sonatina für Alina, nagrana z Baltic Neopolis Orchestra, zawiera utwory polskich kompozytorów napisane specjalnie dla niej. Dokonała wielu prawykonań i premierowych nagrań, m.in. muzyki do spektakli Teatru Polskiego Radia, muzyki filmowej i dla TVP Kultura.

Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM II st. im. F. Chopina w Warszawie. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych i stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku).

Kim jest Karina Komendera

Absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bielsku-Białej w klasach fortepianu i saksofonu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. P. Skrzypka oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, w specjalizacji – fortepian (2018). Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Nagradzana stypendiami Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wydziału kultury i sztuki rodzinnego Bielska-Białej za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. W latach 2007-2009 stypendystka Gold Country Piano Institute w Californii-USA. Jako solistka i kameralistka koncertowała na scenach w Polsce, Austrii, Włoszech, Rumunii, Litwie, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Japonii i USA. W 2010 roku zadebiutowała jako solistka na scenie La MaMa Theatre w Nowym Jorku w spektaklu „Chopin – an Impression”, rozpoczynając międzynarodową trasę koncertową. W 2016 roku wystąpiła wraz z kwartetem im. Aleksandra Tansmana na koncercie w San Anton Palace na Malcie, jako gość Prezydent Malty i korpusu dyplomatycznego. Od 2016 roku jest oficjalnym akompaniatorem Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych FINALIS. Współpracuje również z solistami teatrów muzycznych w całym kraju, wykonując recitale z repertuarem musicalowym, m.in. na zaproszenie agencji „Broadway w Polsce”. Uczestniczy w nagraniach płytowych i medialnych. Warsztat pianistyczny doskonaliła m.in. u Grahama Scotta, Thomasa Hechta, Johna Perry`ego, Jorgena Larsena, Kevina Kennera i wielu polskich artystów. Uczestniczyła w Festiwalach i Kursach Interpretacji m.in. Gaetano Zinetti Chamber Music w Veronie, Poland-Norway Piano Duo Cultural Bridge w Trondheim i GCPI w Nevada City. Pianistka orkiestry symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej, akompaniator i korepetytor wokalny. Saksofonistka Big-Bandu OiFP. Wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina - wydziale w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny