MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga podatkowa IKZE w PIT 2023. Na czym polega, jak obliczyć? Można otrzymać nawet 3000 złotych. Taki jest limit

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ulga podatkowa w PIT za 2022 może wynieść nawet 2274 zł.
Ulga podatkowa w PIT za 2022 może wynieść nawet 2274 zł. Bruno Fidrych / Polska Press
Osobom zapisanym do IKZE (Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) przysługuje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej w rocznym rozliczeniu podatkowym. Wystarczy wypełnić prosty formularz, by otrzymać zwrot w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi IKZE? Jaki jest limit IKZE w 2023 roku?

Spis treści

IKZE – co to jest?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to jeden z dobrowolnych sposobów gromadzenia pieniędzy na jesień życia. Limit maksymalnych wpłat ustalany jest co roku, jednak progi te są regularnie podwyższane. W 2023 roku w ramach IKZE odłożymy maksymalnie 8322 zł, natomiast w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej nawet 12 483 zł.

IKZE ma nakłonić Polaków do odkładania środków na własną emeryturę, a przy okazji zmniejszyć różnicę między ostatnią wypłatą a pierwszym świadczeniem emerytalnym. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że konto można założyć w każdej chwili, bez konieczności określenia czasowego. Wpłaty należy dokonywać jednak przez minimum pięć lat, by po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego wypłacić środki bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego.

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych lub w przypadku śmierci oszczędzającego – na wniosek osoby uprawnionej – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

IKZE mogą być oferowane przez: banki, zakłady ubezpieczeń na życie, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, a także dobrowolne fundusze emerytalne, stworzone przez powszechne towarzystwo emerytalne.

Jak założyć IKZE? Czy warto?

Podstawowe korzyści, jakie oferuje IKZE to między innymi:

 • elastyczność – możemy samemu zadecydować o wysokości i częstotliwości wpłacanych środków (przy zachowaniu limitów);
 • dziedziczenie – środki zgromadzone na IKZE podlegają dziedziczeniu, zatem po śmierci zostaną przekazane osobie wskazanej w umowie;
 • możliwość wykorzystania pieniędzy na wkład własny kredytu – konto IKZE umożliwia przeznaczenie zgromadzonych tam środków na ten cel;
 • korzyści w podatku dochodowym – wpłaty na konto można odliczyć w rozliczeniu PIT.

Decydując się na założenie konta IKZE, warto zapoznać się ze wszystkimi ofertami. Niektóre instytucje oferują atrakcyjne rozwiązania, dzięki którym znacznie powiększymy oszczędności.

Rejestracji można dokonać przez Internet lub bezpośrednio w placówce. W celu potwierdzenia tożsamości instytucja może wymagać dokonania przelewu weryfikacyjnego. Po wypełnieniu wszystkich zgód i oświadczeń można rozpocząć dokonywanie wpłat.

IKZE – jak skorzystać z ulgi podatkowej?

Jedną z największych zalet IKZE jest możliwość odliczenia wpłat w rozliczeniu rocznym PIT w 2023 roku. Ulgę można odliczyć od:

 • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
 • przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • dochodu opodatkowanego 19-procentowym podatkiem liniowym.

Ulga przysługuje wtedy, gdy w trakcie rozliczanego roku podatnik dokonywał wpłat na IKZE. Co ważne, jest to ulga indywidualna, więc drugi małżonek nie może jej uwzględnić w trakcie rozliczenia. Będzie to natomiast możliwe w przypadku prowadzenia dwóch oddzielnych rachunków.

Odliczenia wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego można dokonać w zeznaniu: PIT-36 lub PIT-36L PIT-37, PIT-28. Ulgę udokumentujemy wszelkimi dokumentami, które potwierdzą poniesienie takiego wydatku.

IKZE limit 2023 – ile dostaniemy?

W 2022 roku maksymalny limit wpłat na IKZE wynosił 1,2-krotność lub 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia, czyli 7106,40 zł lub 10 659,60 zł (działalność pozarolnicza). Przy założeniu uiszczenia maksymalnej możliwej wpłaty ulga w PIT 2022 wyniesie:

 • 853 zł – stawka PIT 12 proc.,
 • 2274 zł – stawka PIT 32 proc.

W 2023 roku maksymalny limit wzrósł do 8322 zł, zatem w tym przypadku otrzymamy:

 • 999 zł – stawka PIT 12 proc.,
 • 2663 zł – stawka PIT 32 proc.

Od ubiegłego roku ulga jest nieco mniejsza, ze względu na obniżenie dolnej stawki podatku z 17 do 12 proc. Warto pamiętać, że ulga nie zostaje przyznana automatycznie, zatem konieczne jest wypełnienie zeznania razem z formularzem PIT/O.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulga podatkowa IKZE w PIT 2023. Na czym polega, jak obliczyć? Można otrzymać nawet 3000 złotych. Taki jest limit - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny