Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono 31. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze na plebanii

red
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, Sejmu, samorządowcy, działacze Solidarności, białostoczanie
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, Sejmu, samorządowcy, działacze Solidarności, białostoczanie Mateusz Duchnowski/ UMWP
Mszą świętą i złożeniem kwiatów uczczono 31. rocznicę tragicznej, dotychczas niewyjaśnionej, śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan białostockiej „Solidarności” zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 r.

Mszy rocznicowej odprawionej 26 stycznia w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, w której służył ks. Suchowolec, przewodniczył abp Edward Ozorowski, arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej. Homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Puciłowski, kapelan NSZZ Solidarność Region Podlaski. Podkreślał w niej niezłomną wolę ks. Stanisława, który zastraszany, kontynuował patriotyczną działalność. Podziękował za wszystko, co uczynił, w swoim „krótkim życiu kapłańskim”.

– Księże Stanisławie, dziś stajemy jak na komendę, w twoją kolejną rocznicę tragicznej śmierci, przy chrystusowym ołtarzu, aby modlić się za Ciebie. Pochylamy się nad Twoim grobem, aby podziękować za Twoją bohaterską postawę. Jesteśmy wdzięczni i dumni, że tak ukochałeś ojczyznę jak swoją matkę. Umiłowałeś prawdę nad życie, a w drugim człowieku zawsze widziałeś cierpiącego Chrystusa – mówił ks. kan. Puciłowski.

Ks. Stanisław Suchowolec urodził się 13 maja 1958r. w Białymstoku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983r. Przez pierwsze lata po ich otrzymaniu sprawował
Ks. Stanisław Suchowolec urodził się 13 maja 1958r. w Białymstoku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983r. Przez pierwsze lata po ich otrzymaniu sprawował posługę w Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki). Tam organizował patriotyczne msze za ojczyznę. Następnie został przeniesiony do parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach, gdzie kontynuował swoją działalność. Zginął w 1989 r. w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze na plebanii tej parafii w wieku 31 lat.​ Mateusz Duchnowski/ UMWP

Józef Mozolewski, przewodniczący Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność, zabierając głos podczas uroczystości, mówił o kapłanach „nie lękających się niczego”, wspierających opozycyjną działalność „Solidarności”, którzy za swoje wysiłki zapłacili wysoką cenę.

Apelował też po raz kolejny, o wyjaśnienie wszystkich okoliczności śmierci ks. Suchowolca:

– Dzisiaj, gdy obchodzimy 31. rocznicę śmierci śp. ks. Stanisław Suchowolca, to wołamy o prawdę.

Mozolewski podkreślił także, że rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na beatyfikację Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, setne urodziny Jana Pawła II w maju oraz 40-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Czytaj też:Zagadkowa śmierć

Po mszy św. na grobie księdza Suchowolca, który znajduje się przy kościele w Dojlidach, przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej, działacze Solidarności, organizacji opozycji komunistycznej, złożyli kwiaty i wieńce. W imieniu Samorządu Województwa Podlaskiego cześć pamięci ks. Stanisława Suchowolca oddali: Bugusław Dębski, przewodniczący Sejmiku oraz Tomasz Szeweluk, dyrektor Gabinetu Marszałka UMWP.

Uroczystościom towarzyszyły liczne poczty sztandarowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny