MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąclecia Państwa Polskiego. Ulica dopiero została przebudowana, a już pojawiły się skargi na organizację ruchu

Marta Gawina
Kierowcy pewnie będą musieli się przyzwyczaić do nowej organizacji ruchu
Kierowcy pewnie będą musieli się przyzwyczaić do nowej organizacji ruchu Wojciech Wojtkielewicz
Choć przebudowa al. Tysiąclecia Państwa Polskiego dopiero się zakończyła, już pojawiły się problemy. Na organizację ruchu skarżą się okoliczni mieszkańcy. Mają utrudniony wyjazd do centrum miasta, brakuje też pasu do lewoskrętu. I łatwiej raczej nie będzie. Na alei mają obowiązywać tylko prawoskręty.

Chodzi o fragment al. Tysiąclecia od ul. Wileńskiej do trasy generalskiej. Został on poszerzony, pojawiły się buspasy, nowe chodniki i ścieżki rowerowe i nowa organizacja ruchu. Szybko okazało się, że sprawie wiele problemów okolicznym mieszkańcom.

- Mieszkam w bloku obok Zespołu Szkół Elektrycznych. Po przebudowie mamy utrudniony wyjazd w stronę centrum miasta - skarży się nam jeden z Czytelników.

Na wyjeździe z bloku pojawił się bowiem nakaz skrętu w prawo.

- Czyli chcąc jechać do centrum trzeba skręcić w kierunku ronda Krzysztofa Putry i jechać około kilometra (jak nie więcej), żeby zrobić nawrotkę przed rondem. Kompletnie bez sensu. Tym bardziej, że wiele osób i tak nie przestrzega tego nakazu, tylko skręca w lewo - denerwuje się mieszkaniec.

To nie koniec problemów. Kierowcy, którzy jadą od ronda Putry i chcą skręcić w uliczkę prowadzącą do bloków przy Elektryku blokują cały ruch na alei Tysiąclecia. Drogowcy zlikwidowali bowiem pas do lewoskrętu i teraz skręca się z pasa na wprost.

- A w uliczkę skręcają nie tylko mieszkańcy, ale również uczniowie pobliskiej szkoły. Największe korki tworzą się w godzinach 7 - 8.30 oraz od 15 do 17 - dodaje mieszkaniec.

Al. 1000-lecia PP w Białymstoku zostanie zamknięta od Wileńskiej do skrzyżowania z trasą generalską. Sprawdź objazdy i utrudnienia (zdjęcia)

Czy jest szansa, żeby ulżyć okolicznym kierowcom? Raczej niewielka. Jak tłumaczy magistrat - powodem jest bezpieczeństwo.

- Al. Tysiąclecia posiada kategorię drogi wojewódzkiej i przenosi ruch o dużym natężeniu. Dlatego na etapie projektu przebudowy odcinka tej ulicy zostało uwzględnione ustawienie znaku: nakaz jazdy w prawo na zjeździe o którym jest mowa - informuje Agnieszka Błachowska z białostockiego magistratu.

Teoretycznie likwidacja znaku byłaby możliwa pod warunkiem, że nie pogorszyłoby to bezpieczeństwa ruchu, co musiałaby potwierdzić policja.

Z kolei pas do lewoskrętu został zlikwidowany ze względu na konieczność ustawienia barier. Te mają zapewniać bezpieczeństwo na połączeniu przebudowanego odcinka jezdni z nawierzchnią istniejącą. Czy wróci? Raczej nie.

- Po przebudowie kolejnego odcinka alei (od terenów przy Poleskiej do Wileńskiej) obsługa powyższego zjazdu, jak i wszystkich pozostałych, będzie możliwa wyłącznie na relacji skrętu w prawo - dodaje Agnieszka Błachowska.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny