Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba szukać takiego projektu, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Zmiany w dokumentach.

(ab)
Dobrze opracowany projekt ułatwia życie kierownikowi budowy i wykonawcy, a inwestora nie naraża na dodatkowe koszty.
Dobrze opracowany projekt ułatwia życie kierownikowi budowy i wykonawcy, a inwestora nie naraża na dodatkowe koszty. Fot. Archiwum
Wydaje się, że zaprojektowanie prostego domu to nieskomplikowane zadanie. Ale to tylko pozory, bo na dobry projekt składa się wiele czynników. Architekci MTM Styl radzą, co powinien zawierać profesjonalny, kompletny projekt architektoniczno-budowlany.

Projekt budowlany to nic innego jak komplet dokumentów, na podstawie których możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę wymarzonego domu.

Zawiera on - oprócz projektu samego budynku - również projekt zagospodarowania działki i wiele niezbędnych załączników, takich jak uzgodnienia dotyczące mediów: wody, prądu, gazu.

Projekt samego budynku nazywany architektoniczno-budowlanym zawiera opisy i rysunki architektoniczne, konstrukcyjne, sanitarne i elektryczne.

- Powinien on być na tyle szczegółowy, aby informacje w nim zawarte były wystarczające do prowadzenia prac budowlanych - przypomina Tomasz Sobieszuk, architekt z MTM Styl.

Jeżeli do dokumentacji wykorzystuje się gotowy, katalogowy projekt domu, architekt adaptujący go może na wniosek inwestora wprowadzić w nim pewne zmiany, zgodne z oczekiwaniami przyszłych mieszkańców.

- Wprowadzanie zmian do projektu ma swoje wady i zalety - mówi architekt Agnieszka Minta, MTM STYL. - Często inwestorzy, którzy decydują się na dokonanie zmian w projekcie żałują swoich decyzji, ponieważ ich wprowadzenie okazało się zbędne, nie do końca przemyślane i kosztowne.

Jeżeli zmiany mają dotyczyć wizerunku domu, należy ich zakres uzgodnić z autorem projektu, aby nie naruszyć jego praw autorskich.

Wprowadzenie zmian w projekcie jest również możliwe po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz na etapie budowy domu. Ale wiąże się to i z dużymi kosztami, jak i oczekiwaniem na decyzję odpowiednich organów administracyjnych.

W zgodzie na zmiany, dołączanej podczas zakupu gotowego projektu, jego autorzy akceptują następujący zakres adaptacji:

- dostosowanie fundamentów do warunków geotechnicznych w miejscu posadowienia budynku,

- realizację budynku w lustrzanym odbiciu,

- zmianę technologii wykonania domu: materiałów ściennych, izolacyjnych, wykończeniowych - przy spełnieniu wymaganych normą własności ścian,

- zmiany wymiarów rzutu poziomego budynku w granicach 5 proc.,

- zmiany rodzajów stropów przy zachowaniu układu konstrukcyjnego oraz wymaganej wytrzymałości,

- zmiany pokrycia dachowego na ciężkie po dostosowaniu konstrukcji budynku do zwiększonego ciężaru pokrycia dachowego, zmiana kąta nachylenia dachu w granicach 5 proc.,

- podpiwniczenie budynku lub rezygnację z podpiwniczenia,

- zmianę lokalizacji ścian działowych i wewnętrznych otworów drzwiowych (przy zachowaniu nośności elementów konstrukcyjnych budynku),

- zmiany wykonania wewnętrznych instalacji sanitarnych i elektrycznych, zgodnie z uzyskanymi warunkami zapewnienia dostaw mediów do budynku mieszkalnego,

- zmiany ilości, wielkości i usytuowania okien i drzwi.

Wszystkie te zmiany muszą być dokonane z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Wszelkie pozostałe zmiany w projektach wymagają odrębnej zgody autorów.
Specjaliści radzą jednak, aby zastanowić się dwa razy, zanim dokona się zmian w projekcie.

- Autorzy projektów starają się w sposób optymalny zaplanować rozkład wnętrza czy umieszczenia okien - podkreśla Agnieszka Minta. - Warto więc dokonywać zmian, które nie doprowadzą do obniżenia funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń czy też całego budynku. Dobrze zaadaptowany dom to taki, który jest wypadkową potrzeb inwestora oraz wyczucia estetyki i doświadczenia architekta. To dom, w którym mieszkaniec czuje się swobodnie.

A czasem zamiast na siłę przerabiać istniejący projekt, warto dokładnie przejrzeć ofertę projektową i wybrać taki, który najlepiej spełnia nasze potrzeby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny