Trudny, ale z sukcesami. Zarząd województwa podlaskiego podsumował drugi rok działalności w kadencji 2018-2023. Opozycja krytykuje

OPRAC.: mat
W piątkowej (11.12) konferencji podsumowującej kolejny rok działalności wzięli udział wszyscy jego przedstawiciele – marszałek Artur Kosicki, wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło oraz członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Wrota Podlasia/Piotr Babulewicz
Pozyskanie funduszy zewnętrznych, zminimalizowanie skutków pandemii dla gospodarki regionu, wsparcie służby zdrowia, utrzymanie wszystkich zaplanowanych obszarów wsparcia, a w niektórych działaniach ich realizacja ponad plan – to zdaniem marszałka Artura Kosickiego największe sukcesy zarządu województwa w 2020 r. Za niepowodzenie uznaje nie takie jak zakładano tempo tworzenia Breast Cancer Unit w Białymstoku.

- Ten okres był wyjątkowy. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z taką sytuacją, z tak szybko rozprzestrzeniającą się pandemią. Dlatego priorytetem dla zarządu było, aby jak najszybciej i najsprawniej uruchomić wszelką pomoc – charakteryzował mijający rok marszałek Kosicki.

Czytaj też: Budżet województwa podlaskiego na 2021 rok. Zobacz, na co sejmik zamierza przeznaczyć pieniądze

Miliony na zdrowie

Zarząd województwa w walkę pandemią włączył się szybko i na dużą skalę. Pula wsparcia trafiła do podlaskich firm w postaci Podlaskiego Pakietu Gospodarczego o budżecie wynoszącym łącznie 185 mln zł. Zarząd zdecydował także o pomocy dla jednostek służby zdrowia. Z kolei w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego do szpitali i innych placówek opieki zdrowotnej trafiło 60 mln zł ze środków unijnych i samorządu województwa. Pomoc została skierowana także do szkół organizujących naukę zdalną. Placówkom tym dofinansowano z funduszy UE zakup sprzętu na kwotę 34 mln zł.

Jak podkreślił marszałek, obecny zarząd wysoko postawił sobie poprzeczkę w zakresie realizacji funduszy unijnych. Z danych przekazanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że Podlaskie jest na 5. miejscu w kraju pod względem podpisanych umów o dofinansowanie unijne, a jego wartość w tym roku to 714 mln zł.

Marszałek przypomniał, że w momencie powoływania obecnego zarządu, województwo pod tym względem było na ostatnim miejscu w kraju.

- Jeśli chodzi o płatności, jesteśmy na 7. miejscu. To dobra lokata, ale będziemy robić wszystko, by było jeszcze lepiej – dodał Kosicki.

Zobacz:Podlaska Marka Roku 2020. Jagiellonia Białystok ambasadorem

W 2020 r. była to kwota ponad 140 mln zł przeznaczona na zakładanie działalności gospodarczej, kształcenie ogólne i zawodowe, pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz rozwój lokalny.

- W 2020 r. przeznaczono rekordowe środki na podległe samorządowi województwa szpitale i inne placówki medyczne. Jest to kwota ponad 31 mln zł , w tym ponad 17 mln zł pochodziło z budżetu województwa podlaskiego – informował Marek Malinowski, odpowiedzialny za obszary zdrowia, edukacji, sportu i turystyki.

Tysiące na sport

Po raz pierwszy w historii województwa dofinansowano kluby sportowe w najwyższej klasie rozgrywek, w młodzieżowych i seniorskich grach zespołowych. Najwięcej, bo po 400 tys. zł otrzymały Jagiellonia Białystok i MKS Ślepsk Malow Suwałki.

- Droga to rozwój” - to hasło, jak podkreślił Marek Obryś nadzorujący inwestycje drogowe i transport, przyświecazarządowi w zakresie inwestycji w infrastrukturę drogową województwa podlaskiego. Oddają to liczby. Tylko w 2020 r. na inwestycje drogowe zarząd przeznaczył prawie 200 mln zł z funduszy UE i pozyskał ponad 240 mln zł ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Uzupełnieniem jest ponad 40 mln zł z budżetu województwa na remonty.

„Grube miliony, które trafiają do naszego regionu” – tak z kolei wicemarszałek Stanisław Derehajło, określił Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, którego działania dotyczące m.in. budowy targowisk, inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową, scalanie gruntów, sprawnie realizuje jeden z departamentów UMWP.

Zobacz także:Promocja województwa podlaskiego. Nie tylko Zenek i Disco pod Gwiazdami. Będzie koncert telewizyjny w Augustowie i Łomży [ZDJĘCIA]

Dwie działki sprzedane i jedna porażka

O działaniach samorządu w obszarze geodezji i gospodarki nieruchomościami mówiła Wiesława Burnos. Jak informowała, w mijającym roku samorządowi województwa udało się sprzedać dwie nieruchomości przy ul. Łąkowej i ul. Złotej na kwotę 10 mln zł.

- To o tyle ważne, że wcześniej nie można było zbyć tych terenów za kwotę 3 mln. zł. Dokonaliśmy analizy stanu prawnego, przeszacowaliśmy te grunty i puściliśmy w oddzielnych przetargach. W tych trudnych czasach pandemii udało nam się uzyskać kwotę 10 mln zł – mówiła.

Za niepowodzenie uznaje nie takie jak zakładano tempo budowy Breast Cancer Unit w Białymstoku. To ośrodek Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi przy BCO.

- Myśleliśmy, że w tym roku uda nam się uzyskać pozwolenie na tę inwestycję, bardzo ważną dla zdrowia mieszkańców województwa podlaskiego. Ale nie składamy broni. Liczymy też, że uda nam się na nią pozyskać zewnętrze finansowanie - zapewniał marszałek.

Czytaj też:Ponad 6,5 mln zł chcą przeznaczyć w 2021 roku władze województwa podlaskiego na promocję regionu. W kraju, Belgii, Francji i Dubaju

Opozycja krytykuje

Jarosław Dworzański, radny KO, krytycznie ocenia politykę zarządu. Zwłaszcza sprawy kadrowe.

- Ten roku pokazał, że wymiana w 2019 roku dyrektorów opery i Muzeum Podlaskiego, to przysłowiowy strzał w kolano -mówi radny KO. – Z drugiej strony mamy sytuację z dyrektorem WORD-u i prowadzoną przez niego polityką. Już dawno powinien zostać odwołany. A przecież mamy jeszcze zamieszanie z Europejskim Funduszem Społecznym i zarzutami prokuratorskimi dla jednego z beneficjentów. A teraz jeszcze desant na operę w postaci zastępcy dyrektora. Pytam się: co w tej instytucji będzie robił specjalista od policji, wojska i zboża.

Jarosław Dworzański przypomina, że większość z PiS odmawia miejsca opozycji w prezydium sejmiku.

- W historii województwa nie było takiej sytuacji. Sam kierowałem zarządem przez prawie osiem lat i nigdy nie odmawialiśmy klubowi PiS miejsca we władzach sejmiku – podkreśla były marszałek.

Dodaje, że zarząd województwa ma szczęście, że został przyjęty unijny budżet na kolejną siedmiolatkę.

– Będzie mógł jakoś spinać finanse województwa i realizować zadania, aczkolwiek nie wiem, czy zarząd jest do tego zdolny - mówi radny KO.

Sejmik w dwóch odsłonach. Na pierwszej sesji radni KO wycofali wniosek o wybór wiceprzewodniczących. Na drugiej toczono bój o budżet 2021

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie