MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trudna sytuacja w podlaskich szpitalach. Duża część nie dostała jeszcze pieniędzy z NFZ za tegoroczne nadwykonania

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Nadwykonania rozliczane są kwartalnie. Te za okres styczeń-marzec powinny być opłacone w połowie zeszłego miesiąca. Na sześć szpitali w regionie, z których uzyskaliśmy dane, tylko w dwóch należności zostały uregulowane. W pozostałych placówkach jedynie w części lub wcale
Nadwykonania rozliczane są kwartalnie. Te za okres styczeń-marzec powinny być opłacone w połowie zeszłego miesiąca. Na sześć szpitali w regionie, z których uzyskaliśmy dane, tylko w dwóch należności zostały uregulowane. W pozostałych placówkach jedynie w części lub wcale Wojciech Wojtkielewicz
Część podlaskich szpitali nadal nie otrzymała z NFZ pieniędzy za tegoroczne nadwykonania. W niektórych przypadkach chodzi o kwoty kilku milionów złotych. Dyrektorzy przyznają, że przez opóźnienia może zabraknąć pieniędzy na bieżące wydatki, a w skrajnym przypadku nawet wypłaty. - Wnioski rozpatrzymy, gdy pojawią się dodatkowe możliwości w planie finansowym na 2024 r. - odpowiada podlaski NFZ.

Podlaskie szpitale bez pieniędzy z NFZ za nadwykonania

W żywieckim szpitalu w woj. śląskim pracownicy dostali tylko połowę wynagrodzenia za maj. To efekt opóźnienia w wypłacie środków za nadwykonania. W Podlaskiem tak źle nie jest, ale braki w kasie niemałe.

- Na koniec maja zaległości Funduszu wynosiły około 7 mln zł, w tym 3 mln zł za I kw. tego roku za świadczenia nielimitowane oraz za świadczenia kosztochłonne (to jest badania diagnostyczne, za rehabilitację). To bardzo duże pieniądze, potrzebne na bieżące funkcjonowanie: leki, materiały jednorazowego użytku, ale też pokrycie kosztów sprzątania czy wyżywienia pacjenta - podkreśla Grażyna Pawelec, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku. - Prowadzimy rozmowy z funduszem. Czekamy na jak najszybsze uregulowanie tych należności. Mamy obietnicę NFZ, że wypłata nastąpi do końca czerwca, ale wtedy kwota będzie sięgać już 9 mln zł. Dodatkowo należy pamiętać, że od lipca będziemy potrzebować dodatkowych 2 mln zł miesięcznie na podwyżki dla personelu medycznego.

Podwyżki są ustawowe. Ich koszty również ma pokryć NFZ. Tymczasem jest “winien” jeszcze za leczenie pacjentów.

Czytaj też:

Należności za wykonane świadczenia poza limit nie otrzymał też szpital w Łomży.

- Za pierwszy kwartał tego roku wypracowaliśmy nadwykonań łącznie na kwotę prawie 6,5 mln zł (poza ryczałtem). NFZ opłacił nam za ten okres niespełna 3,5 mln zł. Największa wartość nieopłaconych nadwykonań wystąpiła w endoprotezoplastyce, programach lekowych, urologii (tzw. poza pakietem), onkologii (poza pakietem), rehabilitacji stacjonarnej – wymienia Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Póki co mamy płynność finansową, więc wynagrodzenia i kontrakty nie są zagrożone. To płacimy regularnie i na czas.

Podlaskie szpitale bez obiecanych pieniędzy z NFZ. Są obawiają się o dalsze funkcjonowanie

Nadwykonania rozliczane są kwartalnie. Te za okres styczeń-marzec powinny być opłacone w połowie zeszłego miesiąca. Należnych środków nie otrzymał też hajnowski szpital.

- Do około 4 mln zł mamy zrobionych nadwykonań, głównie za rehabilitację (około 1,4 mln zł), endoprotezy (około 1 mln zł) i około 60 tys. zł za rezonans. To świadczenia płacone oddzielnie, poza ryczałtem - wskazuje Tomasz Musiuk, wicedyrektor ds. lecznictwa SP ZOZ w Hajnówce. - Na szczęście płynność naszego szpitala jest zachowana. Nie mamy dużych długów. One raczej wynikają z bieżącej działalności, więc na tę chwilę nie ma ryzyka, aby płatności dla pracowników miały być znacznie opóźnione.

W czwartek 13 czerwca ma się odbyć spotkanie szefa placówki z dyrektor podlaskiego NFZ m.in. w sprawie nadwykonań.

Zobacz także:

Problemów nie ma w szpitalach na północy regionu.

- Mamy bardzo niewiele świadczeń pozaryczałtowych - tłumaczy Waldemar Kwaterski, dyrektor szpitala w Sejnach.

- Wszystko rozliczamy na bieżąco - informuje Adam Szałanda, szef suwalskiego szpitala.

W oddalonych o około 100 km Mońkach już tak dobrze nie jest, choć szef placówki nie chce operować liczbami.

- Oczekujemy z niepokojem na uregulowanie tych nadwykonań. Te środki są dla nas niezbędne do bieżącego funkcjonowania, a te jest bardzo utrudnione. W tym momencie szpital musi się posiłkować zasobami finansowymi z innych źródeł. Rozważane są możliwości wzięcia pożyczek. Sytuacja nie jest ciekawa. Zbieramy pieniądze na wypłaty - przyznaje Sebastian Wysocki, dyrektor SP ZOZ w Mońkach.

Podlaski NFZ wypłacił szpitalom ponad 75 mln zł. Kolejne wnioski czekają na rozpatrzenie

Dodaje, że NFZ nie zapłacił za nadwykonania w oddziałach szpitalnych: rehabilitacji, pododdziale urazowo-ortopedycznym ani zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

- Czekamy na uregulowanie zobowiązań względem oddziału pediatrii oraz za świadczenia specjalistyczne w poradniach - tu tylko niewielka część została opłacona - zaznacza dyrektor Wysocki.

Był już na rozmowie z dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ale – jak twierdzi - usłyszał, że ma się uzbroić w cierpliwość.

Warto przeczytać:Protest pracowników służby zdrowia. Podlascy medycy o manifestacji w Warszawie: "Maszerowaliśmy jako jeden zespół i czuliśmy jedność"

W odpowiedzi na nasze pytania, rzecznik podlaskiego oddziału funduszu zapewnia, że NFZ “wywiązuje się terminowo z zawartych ze świadczeniodawcami umów i na bieżąco przekazuje środki finansowe za świadczenia objęte umowami o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej”.

- Podlaski OW NFZ zapłacił bez opóźnień za świadczenia nielimitowane zrealizowane w I kwartale 2024 r. wszystkim świadczeniodawcom, którzy zwrócili się z wnioskiem o zapłatę. Złożenie takiego wniosku jest warunkiem koniecznym przekazania środków finansowych. Łączna kwota z tego tytułu wynosi 75 621 706,72 zł - podaje Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ.

Podkreśla, że wnioski o sfinansowanie świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowach (tzw. nadwykonania) za I kwartał tego roku zostaną rozpatrzone, gdy pojawią się dodatkowe możliwości w planie finansowym Podlaskiego OW NFZ na rok 2024.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trudna sytuacja w podlaskich szpitalach. Duża część nie dostała jeszcze pieniędzy z NFZ za tegoroczne nadwykonania - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny