Transfer wyników B + R z uczelni województwa podlaskiego do otoczenia gospodarczo-społecznego

Materiał informacyjny UNIWERSYTET W BIAŁYMSTOKU
Pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku przyjrzeli się współpracy nauki z biznesem. Już 13 czerwca, podczas organizowanej na Wydziale Prawa konferencji, poznamy wyniki projektu "Transfer wyników B + R z uczelni województwa podlaskiego do otoczenia gospodarczo-społecznego".

Przez ostatnie dwa lata pracownicy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku pracowali intensywnie przy realizacji projektu „Transfer wyników B + R z uczelni województwa podlaskiego do otoczenia gospodarczo-społecznego". Projekt był realizowany przez Katedrę Prawa Własności Intelektualnej, przez zespół w składzie: prof. dr hab. Joanna Sieńczyło-Chlabicz (kierownik Katedry), dr Magdalena Rutkowska-Sowa oraz dr Katarzyna Siemion. Głównymi założeniami ich badań była ocena modeli komercjalizacji i transferu wiedzy z podlaskich uczelni do gospodarki, identyfikacja problemów i barier towarzyszących tym procesom oraz wskazanie możliwości ich optymalizacji. Realizację projektu od strony metodologicznej i statystycznej wspierali dr Łukasz Kiszkiel i dr Piotr Laskowski z Zakładu Socjologii Poznawczej Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

- Analizowałyśmy przepisy powszechnie obowiązującego prawa oraz wewnętrzne regulacje każdej z uczelni. Przeprowadziłyśmy też badania ankietowe w szkołach wyższych i instytucjach otoczenia biznesu w naszym regionie – mówi prof. dr hab. Joanna Sieńczyło-Chlabicz - z Katedry Prawa Własności Intelektualnej. - Pytałyśmy o wiedzę z zakresu ochrony własności intelektualnej, o doświadczenia z zakresu komercjalizacji i o to, czy na uczelniach są wdrożone wewnętrzne regulacje dotyczące zarządzania prawami własności intelektualnej. Interesowało nas, jakie zdaniem badanych są główne przeszkody, a co mogłoby być zachętą do podejmowania wysiłków związanych z komercjalizacją wyników działalności naukowej.

Okazuje się, że ankietowani, jako główne bariery wskazywali najczęściej skomplikowane i czasochłonne procedury związane z uzyskiwaniem ochrony, brak wiedzy, co może podlegać ochronie, a także brak wystarczającego wsparcia administracyjno-organizacyjnego ze strony uczelni. Do tego ocenili też dość nisko swój poziom wiedzy z zakresu ochrony własności intelektualnej i komercjalizacji, pomimo, że połowa studentów i doktorantów miała zajęcia z tego zakresu.

Twórcom projektu zależy na tym, by ich praca znalazła praktycznie zastosowanie. Stąd ich konkretne propozycje zmian w uczelnianych regulaminach zarządzania prawami własności intelektualnej. Chcieliby, by zachęciły one społeczność akademicką do innowacyjnej działalności.

- Sformułowałyśmy także postulaty dotyczące zmiany ustawowego modelu komercjalizacji. Mogą one usprawnić współpracę uczelni z otoczeniem gospodarczo-społecznym – mówi dr Magdalena Rutkowska-Sowa. - Wnioski wskazują na potrzebę szkoleń dotyczących ochrony własności intelektualnej, wzmocnienia zasobów ośrodków własności intelektualnej, konieczność uproszczenia procedur oraz zwiększenia wsparcia finansowego. Widzimy więc pole do kontynuowania badań przez naszą Katedrę.

Jak podkreślają twórcy projektu, jego temat jest ważny, ponieważ współcześnie największe szanse na utrzymanie przewag rynkowych mają podmioty, które swój rozwój opierają właśnie na innowacjach. Dlatego przedsiębiorcy powinni współpracować z instytucjami naukowymi dysponującymi odpowiednią infrastrukturą badawczą oraz kadrą ekspercką. Z kolei dla uczelni współpraca z biznesem jest szansą na to, aby wyniki badań naukowych mogły być stosowane w praktyce. To też dodatkowe korzyści finansowe i rozwój naukowy.

- Z badań wynika, że wszystkie białostockie uczelnie publiczne deklarują współpracę z przedsiębiorcami i instytucjami otoczenia biznesu, np. parkami naukowo-technologicznymi, inkubatorami przedsiębiorczości, czy izbami przemysłowo-handlowymi. Jednak ogranicza się ona głównie do organizowania wspólnych wydarzeń, a sporadycznie do realizacji projektów naukowych. W regionie wciąż musimy budować kulturę innowacyjności – podkreśla dr Katarzyna Siemion.

Szczegółowe wyniki realizowanego na UwB projektu przedstawione zostaną już 13 czerwca, podczas zorganizowanej na Wydziale Prawa Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Komercjalizacja i transfer wyników działalności naukowej z uczelni do otoczenia gospodarczo-społecznego”.

- W gronie specjalistów z całej Polski podejmiemy się oceny ustawowego modelu komercjalizacji wyników działalności naukowej, praktyk nie tylko podlaskich uczelni, dotyczących procesu transferu wiedzy oraz przedstawimy możliwości współpracy uczelni z biznesem – mówi dr M. Rutkowska-Sowa.

Wydarzenie skierowane jest zarówno do społeczności akademickiej (naukowców, studentów i doktorantów), jak i do przedstawicieli biznesu zainteresowanych współpracą z uczelniami, a także przedstawicieli instytucji rządowych i samorządowych odpowiedzialnych za politykę naukową i innowacyjną.

Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w trzech panelach. Pierwszy będzie dotyczył przyszłości procesu komercjalizacji i transferu wyników działalności naukowej z uczelni do gospodarki. Swój udział potwierdzili przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego RP, Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, a także reprezentanci wielu uczelni oraz instytucji otoczenia biznesu z naszego regionu. W drugim panelu przedstawione zostaną wyniki projektu, a w trzecim głos zabiorą przedstawiciele doktryny prawa.

- Podejmiemy dyskusję na temat szans i wyzwań towarzyszących transferowi wyników działalności naukowej z uczelni do gospodarki. Do Białegostoku przyjadą specjaliści z czołowych ośrodków naukowych. Jesteśmy pewne, że  ich udział zapewni wysoki poziom merytoryczny wydarzenia oraz gwarantuje owocną wymianę doświadczeń i poglądów na temat budowania współprac między nauką i biznesem – przyznają badaczki.

Podczas konferencji swoją premierę będzie miała powstała w ramach projektu monografia naukowa.

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa" (NDS/548731/2022/2022), kwota dofinansowania 425 615,00 zł, całkowita wartość projektu 425 615,00 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny