Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

The Ukrainians wracają na Podlasie

(dor)
The Ukrainians ostatnio dali świetny koncert w Czeremsze
The Ukrainians ostatnio dali świetny koncert w Czeremsze
The Ukrainians zagrają w Białymstoku w ramach festiwalu Inny Wymiar już 29 września o godz. 20 w kawiarni Fama.

The Ukrainians wyrośli z The Wedding Present - w latach 80-tych pupilka sceny niezależnej. Zespół, na wniosek gitarzysty Petera Solowki, postanowił eksperymentalnie nagrać kilka ukraińskich piosenek w czasie sesji dla BBC legendarnego Johna Peela. Peter włączył do składu przyjaciela, Lena Ligginsa, który śpiewał ładnie, grał jak wiejski skrzypek, a ponadto studiował słowiańską lingwistykę, więc język ukraiński nie był dla niego kompletną egzotyką. Sesja się odbyła, Peel zadbał o promocję w eterze i… poprosił o więcej.

Uskrzydleni faktem, że świat potrzebuje więcej szybkiej i zwariowanej muzyki ukraińskiej Peter, Len i Roman sformowali The Ukrainians. Peter i Len napisali swoją pierwszą piosenkę po ukraińsku "Oi Divchino" i wspólnie z Romanem udali się na Ukrainę w październiku 1990 r., by nakręcić do niej wideoklip. Filmowany na powietrzu, w ludowym skansenie "Muzeum Kultury Ludowej i Narodowej", był pierwszym klipem zrobionym na Wschodzie przez zespół z Zachodu.

Pierwszy album The Ukrainians - nazwany po prostu "The Ukrainians" - wykreował grupę na długie lata jako jedynego poważnego przedstawiciela nurtu łączącego ukraiński folk z zachodnim rockiem.

Na początku 1993 r. zespół wydał "Pisni Iz The Smith" - EPkę z coverami The Smith. Niezywykłe ukrainiansowskie wersje tych klasyków sprawiły, iż płytka zyskała znakomity rezonans. Miesiąc po niej ukazał się album "Vorony" z 12 nowymi, energetycznymi utworami duetu Solowka/Liggins oraz ich osobistą, piękną i optymistyczną wersją "Venus In Furs" The Velvet Underground. Album przyczynił się do popularyzacji zespołu w całej prawie Europie.

W 1993 r. w Niemczech została wydana limitowana edycja albumu z kompilacją nagrań koncertowych ("Live in Germany"). Płyta była dostępna tylko w wersji winylowej, a cały zysk został przekazany na rzecz bezdomnych. Rok później, w 1994 r. ukazał się trzeci studyjny album zespołu pt. "Kultura" - inspiracją stała się trasa po Ukrainie, nabyte na niej doświadczenia i dokonane obserwacje.

Po wyczerpujących dwóch latach zespół ograniczył liczbę występów. W 1996 - w 10 rocznicę katastrofy czarnobylskiej - zagrał jeszcze trasy po Kanadzie i Niemczech, dał koncert w Polsce, promując przy okazji limitowaną edycję singla "Radioactivity" z coverem zespołu Kraftwerk. Zysk ze sprzedaży tej płyty wspomógł Fundację "Dzieci Czarnobyla".

W roku 2004 Zirka Records uraczyła fanów składanką z co smaczniejszych kąsków ze wszystkich swoich albumów zatytułowaną "Istoriya", a 4 lata później pięknie wydanym albumem "Live In Czeremcha" z zapisem koncertu w podlaskiej Czeremsze.

Uwieńczeniem dotychczasowej działalności był wydany w 2009 r. kolejny album autorski pt. "Diaspora", który uwypuklił wszystkie dotychczasowe walory muzyki The Ukrainians.

W roku ubiegłym swoje 20-lecie zespół uczcił kolejną składanką pod tytułem "20 years".

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny