Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny zaprasza nauczycieli. Warsztaty Lektury szkolne – Lubię to! za darmo!

(dor)
Od lewej: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Martyna Zaniewska, Piotr Półtorak, Monika Zaborska
Od lewej: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Martyna Zaniewska, Piotr Półtorak, Monika Zaborska Jerzy Doroszkiewicz
Darmowe warsztaty teatralne "Lektury szkolne – Lubię to!" to jeden z projektów, które realizuje Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

Właśnie ruszyła internetowa rekrutacja na bezpłatne warsztaty skierowane do nauczycieli. „Lektury szkolne – Lubię to!” to zadanie wspierające grupę nauczycieli w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji w zakresie przygotowywania lekcji szkolnych, wykorzystania różnorodnych nieszablonowych metod pedagogiczno-teatralnych podczas realizacji programu nauczania, a w szczególności podczas opracowywania lektur szkolnych. Projekt, oprócz przekazywania wiedzy, zakłada aktywizację uczestników i przygotowanie przez nich własnych scenariuszy zajęć dotyczących spektakli: „Emocjałki”, „Królewna Śnieżka”, „W pustyni i w puszczy 3”, „Balladyna”, „Romeo i Julia” oraz „Zemsta”.

Warsztaty poprowadzą aktorzy Teatru dramatycznego oraz realizatorzy spektakli.

- Projekt skierowany jest do nauczycieli języka polskiego oraz edukacji wczesnoszkolnej, ale nasze szczególne zaproszenie na pierwsze spotkanie - 20 października – kierujemy do nauczycieli przedszkolnych – zachęca Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka Teatru Dramatycznego. - Będzie ono poświęcone „Emocjałkom”, spektaklowi na podstawie „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke. Wraz z Adamem Biernackim – reżyserem – opowiemy o przedstawieniu, które skierowane jest do przedszkolaków oraz dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych. Opowiemy o budowie i strukturze spektaklu, a także o zasadach tworzenia scenariuszy teatralnych, opartych na literaturze.

Monika Zaborska poprowadzi wraz z reżyserką Katarzyną Deszcz warsztaty dotyczące „Balladyny”.

- Serdecznie zapraszam na spotkanie z ciekawym człowiekiem - Katarzyną Deszcz - która ma bardzo duże doświadczenie pedagogiczne – zachęca aktorka. - Chciałabym, abyśmy prace nad konkretnymi lekturami rozpoczęli od uświadomienia sobie, w jakich czasach historycznych powstawało dane dzieło literackie. Ale także, abyśmy spróbowali postawić siebie samych w sytuacjach, w jakich znalazły się dane postaci. Z jakimi emocjami musiały się one zmierzyć.

Lektury szkolne – Lubię to!

To bezpłatne warsztaty dla nauczycieli języka polskiego i nauczania początkowego z województwa podlaskiego, pod tytułem „Lektury szkolne – Lubię to!”. Szkolenia inspirowane będą spektaklami szkolnymi z repertuaru Teatru Dramatycznego. Zajęcia prowadzone będą w duetach: realizator oraz aktor.

Warsztaty mają na celu rozwijanie kompetencji twórczych nauczycieli poprzez naukę wykorzystywania nieszablonowych metod pedagogiczno-teatralnych w realizacji programu nauczania, a w szczególności podczas opracowywania lektur szkolnych. Teatr chce zainspirować nauczycieli i ich podopiecznych do przyjrzenia się lekturom szkolnym z innej teatralnej perspektywy.

W ramach projektu powstaną i zostaną wydane scenariusze lekcji w formie zeszytów teatralnych. Będą one kolportowane wśród nauczycieli w województwie podlaskim.

Harmonogram warsztatów:

20.10.2018 r. (sobota) „Emocjałki” prowadzący: Adam Biernacki i Justyna Godlewska-Kruczkowska
Grupa 1 – godz. 08:00-11:00
Grupa 2 – godz. 12:00-15:00
21.10.2018 r. (niedziela) „Królewna Śnieżka” prowadzący: Adam Biernacki i Piotr Szekowski
Grupa 1 – godz. 08:00-11:00
Grupa 2 – godz. 12:00-15:00
27.10.2018 r. (sobota) „W pustyni i w puszczy 3” prowadzący: Adam Biernacki i Arleta Godziszewska
Grupa 1 – godz. 08:00-11:00
Grupa 2 – godz. 12:00-15:00
28.10.2018 r. (niedziela) „Zemsta” prowadzący: Patryk Ołdziejewski i Krystyna Kacprowicz-Sokołowska
Grupa 1 – godz. 08:00-11:00
Grupa 2 – godz. 12:00-15:00
03.11.2018 r. (sobota) „Romeo i Julia” prowadzący: Katarzyna Deszcz i Marek Tyszkiewicz
Grupa 1 – godz. 08:00-11:00
Grupa 2 – godz. 12:00-15:00
04.11.2018 r. (niedziela) „Balladyna” prowadzący: Katarzyna Deszcz i Monika Zaborska
Grupa 1 – godz. 08:00-11:00
Grupa 2 – godz. 12:00-15:00

Rekrutacja na warsztaty odbywa się wyłącznie poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej Teatru Dramatycznego: dramatyczny.pl. Jedna osoba może zapisać się tylko na jeden warsztat. Liczba uczestników jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Regulamin rekrutacji uczestników dostępny jest na stronie internetowej teatru.

Zadanie dofinansowane ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Partnerem projektu jest Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Patronat nad projektem objął Podlaski Kurator Oświaty mgr Beata Pietruszka.

Powstaje Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego

W grudniu powstanie także Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Z okazji 80. rocznicy wybudowania budynku instytucja postanowiła zdigitalizować bogate zasoby swojego archiwum artystycznego. Dotację pozyskała z programu „Kultura Cyfrowa”.

- W naszych zbiorach znajdują się materiały dotyczące spektakli, które od 1944 roku były prezentowane na teatralnych scenach - mówi Martyna Zaniewska z Dramatycznego. - W archiwum kolekcjonujemy m.in. afisze teatralne, programy, scenariusze, projekty scenografii i kostiumów oraz zdjęcia. Kolekcja ta stanowi niezwykle ważne i ciekawe źródło wiedzy o historii białostockiego teatru i lokalnej kultury. Mamy nadzieję, że zainteresuje miłośników teatru i pasjonatów historii naszego miasta.

Do końca roku Teatr Dramatyczny dokona także zakupu nowego sprzętu nagłośnieniowego. Instytucja otrzymała środki z programu „Infrastruktura kultury: na sprzętu, dzięki któremu polepszy się akustyka na trzech teatralnych scenach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny