Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądała opera i jej sąsiedztwo

Aneta Boruch
Opera i Filharmonia Podlaska i jej najbliższe otoczenie.
Opera i Filharmonia Podlaska i jej najbliższe otoczenie.
Nowoczesna zabudowa otoczy operę. Ale wkomponowane w nią będą historyczne ślady - tak miasto chce zagospodarować okolice Młynowej.

Nie bawimy się w zachowywanie klimatów, tylko budujemy Młynową na nowo - mówi Jerzy Tokajuk, szef miejskich urbanistów. - Ale oczywiście dostrzegamy obiekty o najwyższej wartości historycznej.

Dwa murowane wyjątki

Trwają prace nad zaplanowaniem zabudowy w rejonie Młynowej i Rynku Siennego. Teraz to dość zapuszczona okolica. Generalnie miasto stawia w tym miejscu na nowoczesną zabudowę. Ma sięgać nawet pięciu kondygnacji.

Ale magistrat nie ma zamiaru zupełnie pozbywać się z okolic Młynowej przeszłości i tradycji.

- Zachowane zostaną dwa murowane, trzykondygnacyjne budynki - mówi Tokajuk. - Mają one jeszcze jakąś wartość techniczną. Z nimi po prostu coś jeszcze można zrobić.

Chodzi o budowle u zbiegu ulic Pięknej i Marjańskiego oraz w pobliżu wylotu ulicy Kijowskiej. Planiści chcą wpisać je w ciąg idący od Rynku Kościuszki, poprzez Suraską, do ulicy Kijowskiej.

Miasto nie chce jednak, by budynki te służyły prywatnym właścicielom. Woli raczej, by pełniły jakieś funkcje publiczne, z korzyścią dla mieszkańców. W przyszłości mogłyby w nich ulokować się np. punkty informacji turystycznej czy kioski z pamiątkami.

Na Siennym Rynku ma być swojsko

Jednocześnie miasto nie rezygnuje z pomysłu przeznaczenia mieszczącego się obok Młynowej Siennego Rynku na tradycyjny handel.

- Sienny Rynek będzie łącznikiem starego z nowym - mówi Karol Świet-licki z biura komunikacji społecznej w magistracie. - Zainteresowanie, jakim cieszyły się Targi Smaków, skłania do przeznaczenia tego terenu na promowanie wielokulturowości naszego miasta i regionu poprzez organizowanie cyklicznych imprez tematycznych.

Te zamiary popierają miejscy planiści. - Tutaj mogą pojawić się tymczasowe obiekty - mówi Tokajuk.

Bo miasto planuje ożywić to miejsce jarmarkami z potrawami regionalnymi czy rękodziełem lub ozdobami świątecznymi.

Najbliższy odbędzie się już 20-21 grudnia. Zgłosiło się na niego około 40 wystawców bożonarodzeniowych towarów.

Wiosną tego roku miasto rozstrzygnęło konkurs dla studentów architektury Politechniki Białostockiej na projekt kramu, który mógłby stanąć na Siennym Rynku. Największe uznanie w oczach jury zyskała propozycja Karoliny Gogołek, która zaprojektowała prostokątną konstrukcję z drewnianych żerdzi i wikliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny