Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Truskolaski na Europejskim Komitecie Regionów

(adek)
Tadeusz Truskolaski na Europejskim Komitecie Regionów
Tadeusz Truskolaski na Europejskim Komitecie Regionów Urząd Miejski w Białymstoku
Jednolity rynek kapitałów, kluczem do rozwoju Inwestycji - to jedna z tez zawartych w opinii prezydenta miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, którą przedstawił na zgromadzeniu Europejskiego Komitetu Regionów

Podczas 113 sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, przedstawiciele regionów i miast UE wyrazili poparcie dla utworzenia Unii Rynków Kapitałowych zainicjowanej przez Komisję Europejską w zielonej księdze. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, jako sprawozdawca Komitetu Regionów.

- Jednolity rynek kapitałów stanowi duży potencjał dla integracji rozdrobnionych rynków kapitałowych w Europie. Utworzenie Unii Rynków Kapitałowych zwiększy skalę inwestycji w europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. - Apeluję o utworzenie spójnego zbioru przepisów odnośnie rynków kapitałowych i zwiększenie przejrzystości publicznie dostępnej informacji finansowej.

W tym celu powinny zostać utworzone:

- ogólnodostępna przestrzeń wirtualna zawierająca informacje nt. projektów wymagających dodatkowego finansowania,
- wspólna europejska baza informacji kredytowej, która pomoże inwestorom ocenić ryzyko inwestycyjne.

Tymczasem, ustanowienie uproszczonych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej ułatwi porównywanie przedsiębiorstw. Co najważniejsze, URK powinna opierać się na wymianie dobrych praktyk m.in. w zakresie alternatywnych form finansowania.

Jak wyjaśniał prezydent Tadeusz Truskolaski jednolity rynek kapitałowy w ramach Unii Europejskiej będzie kolejnym mechanizmem poprawiających odporność na szoki asymetryczne wynikające ze zróżnicowanego tempa rozwoju poszczególnych regionów UE.

- Jedynie zintegrowane działania - zarówno na rzecz zapewniania spójności lokalnej i regionalnej, a dalej krajowej i międzynarodowej - mogą uchronić UE przed dotkliwymi skutkami okresowej dekoniunktury - mówił prezydenta Tadeusz Truskolaski.

Tworzenie Unii Rynków Kapitałowych powinno przede wszystkim wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Jest ich w UE ponad 20 milionów, co stanowi ok. 67% miejsc pracy i 58% wartości dodanej brutto. Kolejne inicjatywy powinny obejmować wszystkie państwa członkowskie UE oraz przynosić korzyści także regionom o niższym poziomie rozwoju rynków finansowych.

Także Parlament Europejski dostrzegł znaczenie tworzenia Unii Rynków Kapitałowych opracowując rezolucję na ten temat oraz poddając pod głosowanie ustne pytanie nt. europejskiego podejścia do unii na lipcowej sesji plenarnej.

Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 28 państw członkowskich. Został utworzony w 1994 r. w następstwie podpisania traktatu z Maastricht, a jego misją jest włączenie samorządów regionalnych i lokalnych w proces decyzyjny UE oraz informowanie ich o strategiach politycznych UE. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zasięgają opinii Komitetu w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. Aby zasiadać w Komitecie Regionów, każdy z jego 350 członków i 350 zastępców członków musi posiadać mandat wyborczy lub być politycznie odpowiedzialny przed wybranym zgromadzeniem w swoim regionie lub mieście.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny