Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Borowski-Beszta z medalem za zasługi. Twórcę białostockiego hospicjum uhonorował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wręczenie Medalu za Zasługi dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku doktorowi Tadeuszowi Borowskiemu-Beszcie
Wręczenie Medalu za Zasługi dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku doktorowi Tadeuszowi Borowskiemu-Beszcie Medyk Białostocki (Wojciech Więcko)
Wyjątkowym momentem Uroczystego Posiedzenia Senatu UMB (14 czerwca 2023) było wręczenie Medalu za Zasługi dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku doktorowi Tadeuszowi Borowskiemu-Beszcie. W uzasadnieniu decyzji Senatu o przyznaniu doktorowi tego zaszczytu, władze Uczelni napisały: „Medal jest wyrazem uznania wspólnoty akademickiej za Pana działalność jako lekarza, wolontariusza oraz społecznika na rzecz chorych przebywających w Hospicjum, a także za owocną, wieloletnią współpracę z naszą Alma Mater”.

Jestem zaskoczony – mówił w środę „Porannemu” doktor Tadeusz Borowski-Beszta. – W Towarzystwie Przyjaciół Chorych jestem już przecież od 36 lat.

Jak mówi Tadeusz Borowski-Beszta hospicjum to opieka paliatywna.

– Przyjmujemy pacjentów, u których zwykła medycyna już niewiele może zrobić. My wtedy wdrażamy leczenie objawowe, żeby nieść ulgę, by nasi pacjenci mogli spokojnie dożywać swoich ostatni dni czy tygodni życia.

Białostockie hospicjum to pierwsza tego typu jednostka w całej Polsce. Założyło je i do dziś prowadzi stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Placówka powstała 21 maja 1987 r., a pierwsza stacjonarna placówka hospicyjna rozpoczęła działalność 13 maja 1992 r. przy ul. Świętojańskiej, w 2002 roku przeniosła się do nowej, wygodniejszej i bardziej obszernej siedziby przy ul. Sobieskiego, gdzie funkcjonuje do dziś.

Od lutego więcej pieniędzy na hospicja i opiekę paliatywną. "Dziś dwoimy się i troimy, by załatać braki"

Jak mówi doktor Borowski-Beszta, hospicjum wciąż cierpi na brak kadry.

– Starsza kadra z mojej półki wiekowej powoli się wykrusza. Nowi przychodzą, ale na razie jest ich bardzo mało, choć na szczęście minimum kadrowe mamy zapewnione – m owi. Ale ma nadzieję, że to się wkrótce zmieni, bo w hospicjum działa od niedawna Klinika Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Trzeci, czwarty i piąty rok wydziału lekarskiego ma u nas zajęcia i wykłady, tak samo zresztą jak pielęgniarki z wydziału pielęgniarskiego odbywają u nas praktyki.

Dziś w hospicjum jest 67 miejsc. Więcej o trzy niż w ubiegłym roku, ale wciąż wszystkie są zajęte. Na szczęście kolejki są coraz mniejsze. Doktor Borowski-Beszta nie ma wątpliwości: – To dzięki hospicjum w Makówce, które założył dr Paweł Grabowski – podkreśla. I mówi, że rocznie trafia tu nawet 700 osób. w ciągu wszystkich lat istnienia hospicjum opiekowało się ponad 20 tysiącami pacjentów zarówno w ich domach, jak stacjonarnie w placówce.

Medal za Za Zasługi dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Tadeuszowi Borowskiemu-Beszcie przyznał Senat uczelni, a wręczył rektor UMB prof. Adam Krętowski. To wyraz uznania za wieloletnią pracę jako lekarza, wolontariusza i społecznika na rzecz chorych w hospicjum, także za wieloletnią współpracę z uczelnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny