Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły muszą zabiegać o uczniów

Krzysztof Jankowski, (majkel) [email protected] tel. 85 730 67 86
Do egzaminu gimnazjalnego możemy podchodzić bez wielkiego stresu, bo znalezienie miejsca w bielskiej szkole średniej nie jest takie trudne – mówili gimnazjaliści
Do egzaminu gimnazjalnego możemy podchodzić bez wielkiego stresu, bo znalezienie miejsca w bielskiej szkole średniej nie jest takie trudne – mówili gimnazjaliści Urszula Paszko
O niespełna 600 pierwszaków walczą między sobą bielskie szkoły ponadgimnazjalne. Walczą, bo chętnych jest coraz mniej. Decyduje o tym demografia, choć swoje trzy grosze dokłada migracja. - Jeszcze przed dekadą do naszych szkół szło każdego roku 1200 uczniów, ale teraz trafiają do nich roczniki, w których było mniej urodzeń - mówią urzędnicy.

Tegoroczne egzaminy gimnazjalne nie przyprawiały większości zdających je młodych ludzi o palpitację serca. Wiedzieli bowiem, że z dostaniem się do wybranych szkół w Bielsku nie powinni mieć większego kłopotu.

- Dziś żadna z naszych szkół nie może już zrezygnować z przekonywania do siebie przyszłych uczniów, bo może mieć kłopot z naborem - mówi Anatol Grzegorz Tymiński, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim.

Najbardziej starać się musieli ci prymusi, którzy swoją edukację chcą kontynuować w większych miastach.

- Chciałabym się dostać do XIV liceum w Białymstoku, w którym powołano profil bezpieczeństwa narodowego, co jest pokrewne z moimi zainteresowaniami - mówi Sara Dąb z Gimnazjum nr 2 w Bielsku.

Tendencje migracyjne zauważają też urzędnicy.

- Coraz częściej absolwenci bielskich gimnazjów wybierają renomowane szkoły w Białymstoku, Warszawie a nawet Krakowie - mówi naczelnik Tymiński.
Ze statystyk wynika, że liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych zmniejszyła się w ostatnim roku aż o 253 osoby. I spadek - choć nie tak drastyczny - będzie nadal występował.

- Szacujemy, że w roku 2015 liczba uczniów osiągnie liczbę 400, może 450 i na niej się zatrzyma - mówi Tymiński.

Na razie nie będzie zwolnień nauczycieli, bo dotąd wielu miało nadgodziny. Teraz niektórzy nie będą mieli nawet pełnych etatów.

Na najbliższy rok szkolny zaplanowano nabór ok. 550 absolwentów gimnazjów i utworzenie ok. 50 miejsc w szkołach dla dorosłych. Po 4 oddziały mają utworzyć dla pierwszoklasistów oba licea. O uczniów walczą też zespoły szkół: Mechaniaki (7 oddziałów), Ekonomy (5) i Rolniki (6).

- To plany ambitne, a jak będzie z ich realizacją, to pokaże czas - nie ukrywa Anatol Tymiński.
Szkoły proponują też uczniom nowe kierunki. Mechaniaki od września wprowadzają zawód montera zabudowy i technik wykończeniowych, a Rolniki - technika weterynarii. - Na naszym rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na techników weterynarii - mówi Mikołaj Jalinik, dyrektor ZS nr 4 im. Ziemi Podlaskiej.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny