Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia urzędników. Niewidomi będą mieli łatwiej

Janusz Bakunowicz
Jak wygląda świat i rzeczywistość w oczach niedowidzących? O tym mogli przekonać się uczestnicy szkolenia zakładając specjalne symulatory. Pole widzenia przy niektórych wadach wzroku ograniczone jest do minimum
Jak wygląda świat i rzeczywistość w oczach niedowidzących? O tym mogli przekonać się uczestnicy szkolenia zakładając specjalne symulatory. Pole widzenia przy niektórych wadach wzroku ograniczone jest do minimum Fot. Janusz Bakunowicz
Trzeba pomóc niewidomym. W jaki sposób? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji i szkolenia skierowanego do osób niewidomych i niedowidzących. W szkoleniu wzięli udział urzędnicy, przedstawiciele instytucji samorządowych i handlowcy.

Szkolenie odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu "Chcemy zobaczyć żółte pasy i usłyszeć numery autobusów". O przystąpienie do projektu i zorganizowanie szkolenia zwróciło się bielskie koło Polskiego Związku Niewidomych.

Szkolenie urzędników

- Na zarządzie podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do projektu - informuje Piotr Bożko Zastępca starosty powiatu bielskiego. - Nasi urzędnicy wzięli udział w kilkudniowym szkoleniu dotyczącego założeń programowych.

Po szkoleniach odbyło się spotkanie w starostwie, na którym ustalono, co można zmienić, by przestrzeń urzędów była bardziej przyjazna dla osób niewidomych i niedowidzących.

Znaki na stopniach

Ustalono, iż najistotniejszą rzeczą jest oznakowanie stopni schodowych na klatce schodowej, dokładnie na tzw. półpiętrach. Oznakowano każdy ostatni i pierwszy stopień na każdym półpiętrze. Na przezroczystych szybach w drzwiach umieszczono oznakowania ostrzegające o tym, że w tym miejscu jest jakaś bariera czy przeszkoda. Oznaczono również piętra, by były jak najbardziej czytelne dla osób niewidomych i niedowidzących.

- To jednak są tylko kolejne działania dostosowujące urząd do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje wicestarosta Piotr Bożko. - W poprzednich latach wybudowaliśmy podjazd dla wózków, przy schodach zainstalowaliśmy barierki, schodki wyłożyliśmy wykładziną antypoślizgową. Dużym udogodnieniem dla niewidomych mogą być przyciski w windzie opisane w języku Braille'a.

Urzędnik zejdzie z góry

Niepełnosprawny interesant również nie ma potrzeby fatygować się na piętra, gdzie urzęduje starostwo. Biuro interesanta znajduje się również na parterze, gdzie swe pomieszczenia ma urząd gminy.

Interesant, który ma problem z dotarciem na wyższe piętra budynku może zgłosić się do tegoż urzędnika, który z kolei poprosi osobę kompetentną, by zjechała z góry i na parterze załatwiła sprawę niewidomego interesanta.

- Planujemy również zainstalowanie windy w budynku biurowym przy ulicy 3 Maja - dodaje Piotr Bożko. - Chcemy, by osoby niepełnosprawne miały dostęp do całego obiektu. Postaramy się również zrobić wersję strony internetowej dla niewidomych.

Zobacz, co wydarzyło się w Bielsku Podlaskim. Kliknij na MM Bielsk Podlaski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny