Szimon Peres nie żyje. Prezydent zmarł we śnie

  Szimon Peres nie żyje. Prezydent zmarł we śnie

  (dj), RUPTLY, Wikipedia

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Szimon Peres nie żyje. Były prezydent i premier Izraela urodził się w Polsce.
  Szimon Peres zmarł we śnie o godz. 3 nad ranem czasu lokalnego (2 czasu polskiego). 13 września został on hospitalizowany po udarze mózgu. Według lekarzy jego stan wykazywał później oznaki pewnej poprawy, jednak później stale się pogarszał.

  Peres był prezydentem Izraela w latach 2007–2014, a także premierem w latach 1984–1986 i 1995–1996. Dwukrotnie był p.o. premiera (w 1977 i 1995), ministrem w 12 rządach, posłem do parlamentu (Knesetu) nieprzerwanie od 1959 do 2007 r.

  W 1994 r.
  - wraz z ówczesnym premierem Icchakiem Rabinem i przywódcą Palestyńczyków Jasirem Arafatem - został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Został wyróżniony za rozmowy pokojowe, które prowadził jako izraelski minister spraw zagranicznych. Ich rezultatem były porozumienia pokojowe z Oslo między Izraelem i Palestyńczykami.


  Szimon Peres - sylwetka  Szimon Peres urodził się jako Szymon Perski w 1923 w Wiszniewie, w ówczesnym województwie nowogródzkim, w rodzinie Icchaka Perskiego (1896–1962) i Sary Perskiej (do 1905 Meltzer).

  Posługiwano się w niej językiem hebrajskim, jidysz i rosyjskim, a Szymon uczył się polskiego w szkole. Peres władał również językiem angielskim i francuskim. Jego ojciec był handlarzem starociami, a matka – bibliotekarką. Peres miał młodszego brata, Gerszona. Dziadek Peresa, rabin Cewi Meltzer, wnuk rabina Chaima Wołożyna, miał wielki wpływ na życie przyszłego polityka.

  W 1932 roku ojciec Peresa wyemigrował do brytyjskiego Mandatu Palestyny i zamieszkał w Tel Awiwie. W 1934 ściągnął do siebie żonę z dziećmi. Cała rodzina, która pozostała w Wiszniewie, zginęła podczas Holocaustu. Peres wspominał swojego dziadka, że był jednym z „ostatnich Żydów zaprowadzonych do drewnianej synagogi, w której spalono ich żywcem z szalami modlitewnymi na plecach”.

  Czytaj też: Były wojewoda podlaski zmarł w wieku 60 lat

  Rodzina Peresa mieszkała w Tel Awiwie. Szimon ukończył tam szkołę podstawową, a w 1938 rozpoczął naukę w szkole rolniczej w Ben Szemen. Była to szkoła z internatem i wychowywała w duchu ruchu syjonistycznego, przygotowując młodzież do pracy na roli i walki w obronie Ziemi Izraela. Podczas pobytu w szkole, Peres publikował swoje pierwsze artykuły w gazetce szkolnej – posługiwał się pseudonimem „Ben Amotz”. W 1941 został wybrany sekretarzem Hanoar Haoved Vehalomed (hebr. הסתדרות הנוער העובד והלומד), młodzieżowej organizacji związanej z ruchem syjonizmu socjalistycznego. W tym samym roku Peres udał się na praktyczne szkolenie do kibucu Gewa, a w 1942 roku przyłączył się do grupy założycieli kibucu Alumot. Pracował tam w gospodarstwie mleczarskim, oraz jako skarbnik kibucu.

  Czytaj też: Władimir Putin nie żyje. Plotka ma coraz większy zasięg

  W 1945 ożenił się z Sonią Gelman, córką nauczyciela stolarstwa w szkole Ben Shemen. Przez całe życie pozostawała ona poza uwagą opinii publicznej. Ma z nią trójkę dzieci – córkę Zvię Valdan (lingwistkę, wykładowcę w College Beit Berl) i dwóch synów: Yoniego (ur. 1952, dyrektora centrum weterynaryjnego kampusu szkoły rolniczej Kfar Hayarok niedaleko Tel Awiwu) i Hemiego (szefa Pitango Venture Capital, jednego z największych izraelskich funduszy kapitałowych). Peres miał ośmioro wnucząt i dwoje prawnucząt.

  Był blisko spokrewniony z aktorką Lauren Bacall.

  13 czerwca 2007 Szimon Peres został wybrany przez Kneset na 9. prezydenta państwa Izrael. W drugiej turze głosowania poparło go 83 deputowanych (na 120 zasiadających w izraelskim parlamencie). Dwaj pozostali kandydaci, Re’uwen Riwlin z Likudu i Colette Awital z Partii Pracy zrezygnowali z ubiegania się o stanowisko głowy państwa po pierwszej turze głosowania[23]. Jego zaprzysiężenie na urzędzie prezydenta nastąpiło 15 lipca 2007. Funkcję prezydenta pełnił do 24 lipca 2014.

  Czytaj też: Janina Paradowska nie żyje. Pogrzeb zgromadził tłumy (zdjęcia, wideo)  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych