XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” Białystok. PROGRAM, ATRAKCJE

(dor)
Na koncert ŻYDOWSKA ULICA składają się pieśni żydowskie i utwory o tematyce żydowskiej. Izabela Szafrańska ma wszechstronne zainteresowania muzyczne, występowała na wielu festiwalach, konkursach, przeglądach ( m. in. w finale "Must Be The Music" z zespołem EL SAFFRON, którego jest liderką i założycielką). W roku 2017 była stypendystką Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W 2018 roku została półfinalistką IX edycji programu muzycznego The Voice of Poland. Wokalistce towarzyszą znakomici muzycy: Przemysław Zalewski (pianino), Paweł Puszczało (kontrabas), Marcin Drabik (skrzypce,), Przemysław Skałuba (klarnet, duduk, saxofony) oraz Daniel Kapustka (perkusja).
Na koncert ŻYDOWSKA ULICA składają się pieśni żydowskie i utwory o tematyce żydowskiej. Izabela Szafrańska ma wszechstronne zainteresowania muzyczne, występowała na wielu festiwalach, konkursach, przeglądach ( m. in. w finale "Must Be The Music" z zespołem EL SAFFRON, którego jest liderką i założycielką). W roku 2017 była stypendystką Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W 2018 roku została półfinalistką IX edycji programu muzycznego The Voice of Poland. Wokalistce towarzyszą znakomici muzycy: Przemysław Zalewski (pianino), Paweł Puszczało (kontrabas), Marcin Drabik (skrzypce,), Przemysław Skałuba (klarnet, duduk, saxofony) oraz Daniel Kapustka (perkusja). Mat. organizatora
Koncerty i tańce przy Ratuszu, w auli Pałacu Branickich i w kinie Forum oraz wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” składają się na program XII Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” Białystok.

- W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na wystawę „Izrael – wczoraj i dziś” - zapowiada Lucy Lisowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Na holu przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku będzie można prześledzić, jak zmieniał się Izrael od czasów pierwszych wyjazdów osadników do Palestyny do dziś. I przypomina, że to państwo budowali białostoczanie, zaś Icchak Szamir, premier Izraela w latach 1983–1984 i 1986–1992 ukończył szkołę hebrajską w Białymstoku.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się w niedzielę, plenerowym koncertem przed Ratuszem. Melodie żydowskie zagra Sekcja Muzyczna Teatru Bez Nazwy, pieśni żydów sefardyjskich zaśpiewa Urszula Makosz, piosenki żydowskiej ulicy przedstawi białostoczanka Izabela Szafrańska. Niedzielny koncert rozpocznie się o godz. 15, a w przerwach słuchacze mogą liczyć nanaukę tańców żydowskich i izraelskich czy degustację koszernych potraw.

Akordeon, klarnet i kontrabas będą akompaniowały Monice Chrząstowskiej podczas koncertu piosenek żydowskich po polsku i w jidisz w Auli Magna.

Koncert galowy, zaplanowany w kinie Forum na wtorek, 18 czerwca, będzie złożony z dwóch części. Anna Riveiro z Triem Jazzowym Miłosza Olenieckiego zaśpiewa przearanżowane pieśni sefardyjskie, zaś Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu, zmarłemu 12 marca w Krakowie pianiście, kompozytorowi i dyrygentowi nazywanemu ostatnim klezmerem. Zaśpiewa Ewa Warta Śmietana, zaś recytować poezje będą wybitny aktor Jerzy Trela i Wojciech Trela.

Bohaterem 12. festiwalu "Zachor" jest Zusman Segałowicz. To poeta i prozaik piszący w języku jidysz. Urodził się w 1884 r. w Białymstoku, zmarł w 1949 r. w Nowym Jorku. Wywodził się z tradycyjnej rodziny żydowskiej, w której było wielu rabinów i uczonych w Piśmie. On sam - oprócz tradycyjnego wykształcenia – odebrał także świeckie i u prywatnych nauczycieli. Interesowały go nauki społeczne i literatura. W roku 1906, po pogromie dokonanym przez carskie władze na białostockich Żydach, przeniósł się wraz z rodzicami do Łodzi. Pisał wiersze, opowiadania, powieści, wspomnienia. Miał ogromny wkład w literaturę jidysz, co zostało docenione przez współczesnych mu pisarzy w Międzywojniu (edycja Dzieł zebranych, sesje poświęcone jego życiu i twórczości – Warszawa 1933 r. i 1938 r.). Przez kilka kadencji był prezesem Żydowskiego Związku Literatów i Dziennikarzy. W książce Tłomackie 13 (polskie wyd. Wrocław 2001) wspomina żydowskich pisarzy, artystów i aktorów z lat 1918-1939. Przed wojną niektóre jego książki były tłumaczone na język polski. Ostatnio wznowiono tom opowiadań Noce krymskie (2010).

XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” Białystok, 16-18 czerwca 2019 - PROGRAM

Niedziela, 16.06.2019

Plac przy Ratuszu - godz. 15

Koncerty:
•Melodie żydowskie - Sekcja Muzyczna Teatru Bez Nazwy (Krystian Zięba – akordeon, wokal, Mariia Sydorenko – wokal, Joanna Dąbrowska – akordeona, Illia Tsalyk – gitara, djembe, Karolina Skorupa – skrzypce,)

•"Mi amor, mi alegria" (Pieśni Żydów Sefardyjskich)
Urszula Makosz (śpiew), Paweł Pierzchała (fortepian), Krzysztof Cyran (gitara), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe)

•Rok Duo – Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce)

•„ Żydowska ulica"
Izabela Szafrańska (śpiew), Przemysław Zalewski (pianino), Paweł Puszczało (kontrabas), Marcin Drabik (skrzypce,), Przemysław Skałuba (klarnet, duduk, saxofony) oraz Daniel Kapustka (perkusja)

Inne atrakcje:

•nauka tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Kinga Kalupa z grupy tanecznej Snunit z Warszawy)
•warsztaty kuchni żydowskiej - prezentacja i degustacja koszernych potraw (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)
•konkurs plastyczny dla dzieci

Wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
•hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)

19.00 – Kościół św. Rocha
Koncert organowy
•Marek Kulikowski

Poniedziałek – 17.06.2019

Wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
•hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)

18.00 Aula Pałacu Branickich
• A ZEMERL AZA...
Koncert piosenek żydowskich po polsku i w jidisz że specjalną niespodzianką

Monika Chrząstowska - wokal, prowadzenie.
Paweł Leszczyńska - akordeon
Dariusz Falana - klarnet
Mateusz Dobosz - kontrabas

Wtorek, 18.06.2019

Wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
•hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)

18.00 Kino Forum – ul. Legionowa 5

Koncert galowy
•SEFARAD MODERNA / Pieśni sefardyjskie
Anna Riveiro (śpiew) z Trio Jazzowym Miłosza Olenieckiego (Miłosz Oleniecki - fortepian, aranżacje utworów, Paweł Zwierzyński-Pióro - kontrabas, Rafał Dutkiewicz - perkusja)

•OSTATNIEMU KLEZMEROWI. Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej
Ewa Warta Śmietana (śpiew), Jerzy Trela (recytacja), Wojciech Trela (recytacja), Małgorzata Westrych (fortepian)

Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.
Bezpłatne wejściówki obowiązują:

•na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2019 r.)

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie