- W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na wystawę „Izrael – wczoraj i dziś” - zapowiada Lucy Lisowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Na holu przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku będzie można prześledzić, jak zmieniał się Izrael od czasów pierwszych wyjazdów osadników do Palestyny do dziś. I przypomina, że to państwo budowali białostoczanie, zaś Icchak Szamir, premier Izraela w latach 1983–1984 i 1986–1992 ukończył szkołę hebrajską w Białymstoku.
Festiwal tradycyjnie rozpocznie się w niedzielę, plenerowym koncertem przed Ratuszem. Melodie żydowskie zagra Sekcja Muzyczna Teatru Bez Nazwy, pieśni żydów sefardyjskich zaśpiewa Urszula Makosz, piosenki żydowskiej ulicy przedstawi białostoczanka Izabela Szafrańska. Niedzielny koncert rozpocznie się o godz. 15, a w przerwach słuchacze mogą liczyć nanaukę tańców żydowskich i izraelskich czy degustację koszernych potraw.
Akordeon, klarnet i kontrabas będą akompaniowały Monice Chrząstowskiej podczas koncertu piosenek żydowskich po polsku i w jidisz w Auli Magna.
Koncert galowy, zaplanowany w kinie Forum na wtorek, 18 czerwca, będzie złożony z dwóch części. Anna Riveiro z Triem Jazzowym Miłosza Olenieckiego zaśpiewa przearanżowane pieśni sefardyjskie, zaś Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu, zmarłemu 12 marca w Krakowie pianiście, kompozytorowi i dyrygentowi nazywanemu ostatnim klezmerem. Zaśpiewa Ewa Warta Śmietana, zaś recytować poezje będą wybitny aktor Jerzy Trela i Wojciech Trela.
Bohaterem 12. festiwalu "Zachor" jest Zusman Segałowicz. To poeta i prozaik piszący w języku jidysz. Urodził się w 1884 r. w Białymstoku, zmarł w 1949 r. w Nowym Jorku. Wywodził się z tradycyjnej rodziny żydowskiej, w której było wielu rabinów i uczonych w Piśmie. On sam - oprócz tradycyjnego wykształcenia – odebrał także świeckie i u prywatnych nauczycieli. Interesowały go nauki społeczne i literatura. W roku 1906, po pogromie dokonanym przez carskie władze na białostockich Żydach, przeniósł się wraz z rodzicami do Łodzi. Pisał wiersze, opowiadania, powieści, wspomnienia. Miał ogromny wkład w literaturę jidysz, co zostało docenione przez współczesnych mu pisarzy w Międzywojniu (edycja Dzieł zebranych, sesje poświęcone jego życiu i twórczości – Warszawa 1933 r. i 1938 r.). Przez kilka kadencji był prezesem Żydowskiego Związku Literatów i Dziennikarzy. W książce Tłomackie 13 (polskie wyd. Wrocław 2001) wspomina żydowskich pisarzy, artystów i aktorów z lat 1918-1939. Przed wojną niektóre jego książki były tłumaczone na język polski. Ostatnio wznowiono tom opowiadań Noce krymskie (2010).
XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” Białystok, 16-18 czerwca 2019 - PROGRAM
Niedziela, 16.06.2019
Plac przy Ratuszu - godz. 15
Koncerty:
•Melodie żydowskie - Sekcja Muzyczna Teatru Bez Nazwy (Krystian Zięba – akordeon, wokal, Mariia Sydorenko – wokal, Joanna Dąbrowska – akordeona, Illia Tsalyk – gitara, djembe, Karolina Skorupa – skrzypce,)
•"Mi amor, mi alegria" (Pieśni Żydów Sefardyjskich)
Urszula Makosz (śpiew), Paweł Pierzchała (fortepian), Krzysztof Cyran (gitara), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe)
•Rok Duo – Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce)
•„ Żydowska ulica"
Izabela Szafrańska (śpiew), Przemysław Zalewski (pianino), Paweł Puszczało (kontrabas), Marcin Drabik (skrzypce,), Przemysław Skałuba (klarnet, duduk, saxofony) oraz Daniel Kapustka (perkusja)
Inne atrakcje:
•nauka tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Kinga Kalupa z grupy tanecznej Snunit z Warszawy)
•warsztaty kuchni żydowskiej - prezentacja i degustacja koszernych potraw (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)
•konkurs plastyczny dla dzieci
Wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
•hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)
19.00 – Kościół św. Rocha
Koncert organowy
•Marek Kulikowski
Poniedziałek – 17.06.2019
Wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
•hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)
18.00 Aula Pałacu Branickich
• A ZEMERL AZA...
Koncert piosenek żydowskich po polsku i w jidisz że specjalną niespodzianką
Monika Chrząstowska - wokal, prowadzenie.
Paweł Leszczyńska - akordeon
Dariusz Falana - klarnet
Mateusz Dobosz - kontrabas
Wtorek, 18.06.2019
Wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
•hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)
18.00 Kino Forum – ul. Legionowa 5
Koncert galowy
•SEFARAD MODERNA / Pieśni sefardyjskie
Anna Riveiro (śpiew) z Trio Jazzowym Miłosza Olenieckiego (Miłosz Oleniecki - fortepian, aranżacje utworów, Paweł Zwierzyński-Pióro - kontrabas, Rafał Dutkiewicz - perkusja)
•OSTATNIEMU KLEZMEROWI. Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej
Ewa Warta Śmietana (śpiew), Jerzy Trela (recytacja), Wojciech Trela (recytacja), Małgorzata Westrych (fortepian)
Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.
Bezpłatne wejściówki obowiązują:
•na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2019 r.)
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?