MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Syberyjski Białystok: początek odbudowy polskiego kościoła. Położono kamień węgielny [ZDJĘCIA]

Konrad Karkowski
Konrad Karkowski
belostok-catholic.ru
W przeddzień święta św. Antoniego (12.06) w wiosce Białystok pod Tomskiem na Syberii położono kamień węgielny pod nową kaplicę. Uroczyste wbicie łopaty i poświęcenie ziemi odbyło się na fundamentach kościoła, który spłonął w 2017 roku.

12 czerwca br. w wiosce Białystok pod Tomskiem oficjalnie i uroczyście rozpoczęto odbudowę spalonego w 2017 r. kościoła. W wydarzeniu, oprócz mieszkańców wioski, udział wzięli goście specjalni: p. Antonina Hubska ze Związku Sybiraków na Florydzie oraz o. Bogusław Steczek SJ, prowincjał jezuitów z Moskwy.

Ojciec Krzysztof Korolczuk SJ, proboszcz parafii w Białymstoku podkreśla znaczenie dnia, w którym rozpoczyna się odbudowa kościoła. – Poświęcenie miejsca pod budowę kaplicy odbyło się w przeddzień święta św. Antoniego z Padwy, pod którego wezwaniem był i będzie kościół. Polacy, którzy w 1908 r. postawili świątynię, wybrali św. Antoniego na swojego patrona. Jego relikwie spoczywają w Padwie, we Włoszech, w bazylice wzniesionej na jego cześć. Dziś kontynuujemy tradycję polskich osadników, którzy przybyli do Białegostoku pod koniec XIX w. i na początku XX w.

Białostockie kościoły. Które są w budowie? Zobacz zdjęcia z dziś i sprzed lat

Fundusze na odbudowę kościoła zbierane były od osób indywidualnych oraz instytucji w Polsce i zagranicą. Koszt nowej budowli wyniesie 110 tys. euro. Ewentualna nadwyżka przeznaczona zostanie na stworzenie miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży z wioski Białystok oraz dom modlitwy w Kriwoszejno, centrum rejonu.

Kościół w Białymstoku na Syberii będzie odbudowany. Zobacz, jak będzie wyglądał [WIZUALIZACJE]

Kościół w Białymstoku na Syberii spłonął w kwietniu 2017 r., dwa dni po Wielkanocy. Budynek został zbudowany w 1908 r. przez dobrowolnych, polskich przesiedleńców (osadników) z wileńskiej, grodzieńskiej i siedleckiej guberni. Przyczyną pożaru było spięcie elektryczne. Do 2017 r. był jednym z dwóch ostatnich, funkcjonujących, drewnianych budynków sakralnych na Syberii, wybudowanych na początku XX w. przez Polaków.

Kościół Matki Bożej Różańcowej na osiedlu Antoniuk w Białymstoku

Kościół Matki Bożej Różańcowej na osiedlu Antoniuk prawie go...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny