Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Białymstoku na Syberii będzie odbudowany. Zobacz, jak będzie wyglądał [WIZUALIZACJE]

(jul)
Kościół w Białymstoku na Syberii spalił się w 2017 roku. Wkrótce będzie odbudowany.
Kościół w Białymstoku na Syberii spalił się w 2017 roku. Wkrótce będzie odbudowany. Syberyjski Białystok
Do końca tego miesiąca potrwa zbiórka na odbudowę spalonego kościoła w Białymstoku na Syberii. Na koncie organizatorów jest już wystarczająca kwota na realizację budowy. Rekonstrukcja kaplicy ruszy latem

Kościół w głębi tajgi spłonął w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku. Zbudowali go Polacy w 1908 roku - dziesięć lat po założeniu na Syberii polskiej wsi Białystok. Z pożaru ocalała figura Matki Bożej i metalowy krzyż, który był umieszczony na szczycie dzwonnicy.

Czytaj więcej: Wieś Białystok na Syberii bez świątyni (zdjęcia)

Mimo tragedii mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku nie poddali się, postanowili odtworzyć kościół. Był dla nich namiastką polskości, symbolem więzi z wiarą i tradycją przodków.

Zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła ruszyła w czerwcu ubiegłego roku. Prowadzi ją parafia katolicka w Tomsku, która opiekuje się wspólnotą w syberyjskim Białymstoku.

Do 30 kwietnia można wpłacać pieniądze na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku pod Tomskiem.

- Dzięki wsparciu z Polski i zagranicy, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę. Ewentualna nadwyżka zostanie przeznaczona na stworzenie miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży z wioski oraz dom modlitwy w Kriwoszejno, centrum rejonu - informuje Agnieszka Kaniewska, badaczka polskich śladów na Syberii. W 2017 roku zaangażowała się w akcję odbudowy polskiego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w syberyjskim Białymstoku.

- Jeszcze wiosną br. chcemy podpisać umowę z wykonawcą prac. Od tego momentu rozpocznie się przygotowywanie materiałów pod budowę nowego kościoła. – mówi o. Krzysztof Korolczuk SJ, odpowiedzialny za wioskę Białystok. Kiedy tylko ziemia rozmarznie – przypuszczalnie pod koniec maja - postawione zostaną fundamenty, a następnie drewniana konstrukcja z klejonych bali. Zakończenie prac planowane jest na późną jesień br.

Czytaj także: Wioska Białystok jest na Syberii. Warto o tym pamiętać i pomagać

Ostatecznie nowy kościół będzie drewnianym jednopiętrowym obiektem z wieżyczką. We wnętrzu zostanie wydzielona część modlitewna oraz zaplecze. Strych, oprócz funkcji magazynku, będzie pełnił latem rolę miejsca noclegowego. Konstrukcja nawiązywać będzie do pierwowzoru z początku XX w.

Przyczyną pożaru budynku było spięcie w instalacji elektrycznej. Do 2017 r. był jednym z dwóch ostatnich, funkcjonujących drewnianych budynków sakralnych na Syberii, wybudowanych na początku XX w. przez Polaków.

Zobacz koniecznie: Droga Krzyżowa z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego przeszła ulicami Białegostoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny