MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie wspierające w najwyższej kwocie dla 1/3 wnioskujących. Przelewy z wyrównaniem mogą wynieść ponad 10 tys. zł

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Świadczenia wspierające są już wypłacane na konta osób uprawnionych. To nowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnością może miesięcznie wynosić od 712 zł do 3919 zł. Wiele osób dostanie świadczenie z wyrównaniem
Świadczenia wspierające są już wypłacane na konta osób uprawnionych. To nowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnością może miesięcznie wynosić od 712 zł do 3919 zł. Wiele osób dostanie świadczenie z wyrównaniem 123 rf
Ponad jedna trzecia osób, które złożyły wnioski o świadczenie wspierające, otrzyma je w pełnej wysokości, czyli miesięcznie 3919 zł. Kto złożył wniosek na początku roku, dostanie wyrównanie. Wiele osób może liczyć na przelew wynoszący grubo ponad 10 tys. zł

Spis treści

Świadczenia wspierające są już wypłacane na konta osób uprawnionych. To nowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnością może miesięcznie wynosić od 712 zł do 3919 zł. Osoby, które złożyły wniosek na początku roku (wnioski można składać od stycznia) i teraz dostały decyzję o przyznanym świadczeniu, otrzymają je z wyrównaniem. A to oznacza, że wiele osób dostanie przelew wynoszący ponad 10 tys. zł.

Świadczenie wspierające. Tyle osób dostanie najwyższą kwotę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że do 18 marca wydano 4609 tzw. decyzji dotyczących ustalenia potrzeby wsparcia. Z tego ponad jedna trzecia, czyli 1745 osób, otrzymała decyzję o przyznaniu najwyższego świadczenia.

Z kolei ZUS poinformował, że tylko do końca kwietnia wpłynęło prawie 8,5 tys. wniosków ws. świadczenia wspierającego. Wypłacono już prawie 18,5 mln zł, które trafiły do 1,5 tys. osób.

Przypomnijmy, że świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością jest ustalane dwutorowo.

Najpierw trzeba uzyskać decyzję ustalającą tzw. poziom potrzeby wsparcia. Osoba z niepełnosprawnością (lub jej pełnomocnik) powinna złożyć wniosek do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON), który punktowo określi poziom potrzeby wsparcia dla danej osoby. Po wydaniu decyzji przez tę instytucję, osoba uprawniona robi drugi krok - składa kolejny wniosek, tym razem do ZUS. W tym przypadku wnioskuje już konkretnie o wypłatę świadczenia. ZUS przyznaje świadczenie w oparciu o decyzję z WZON.

Świadczenie wspierające. Kwoty i terminy

Kwoty świadczenia wspierającego są zróżnicowane, zależą od punktów przyznanych przez wojewódzki zespół ds. orzecznictwa. Świadczenie jest też powiązane z wysokością renty socjalnej (w 2024 r. to 1780,96 zł brutto). To, ile pieniędzy dostanie konkretna osoba, zależy od decyzji, w której wskazano poziom potrzeby wsparcia. Kwota świadczenia wspierającego wynosi od 40 proc., poprzez 60, 80, 120, 180 do 220 proc. renty socjalnej brutto, w zależności od uzyskanych punktów. Tyle można otrzymać:

  • 220 proc. renty, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów - kwota do wypłaty to 3 919 zł,
  • 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów - 3 206 zł,
  • 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów - 2 138 zł,
  • 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów - 1 425 zł,
  • 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów - 1 069 zł,
  • 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów - 713 zł.

Co ważne, wypłata pieniędzy jest rozłożona w czasie. W 2024 r. ruszyła wypłata pieniędzy dla osób z najwyższą punktacją. W kolejnym roku – od 1 stycznia 2025 r. - świadczenie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeb wsparcia i obejmie kolejne 150 tys. osób. W trzecim etapie (od stycznia 2026 r.) pieniądze trafią do około 300 tys. osób z najniższą punktacją. Do świadczenia wspierającego będą uprawnieni obywatele polscy oraz cudzoziemcy, którym na podstawie przepisów wspólnotowych oraz umów międzynarodowych zostały przyznane analogiczne do posiadanych przez obywateli polskich prawa w zakresie świadczeń społecznych. 

Świadczenie wspierające a renta socjalna

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny chce znowelizować przepisy o rencie socjalnej. Renta jest powiązana ze świadczeniem wspierającym. Jeśli kwota renty zostanie podniesiona, to automatycznie wzrośnie świadczenie wspierające. Pojawił się nawet obywatelski projekt, który zakłada zwiększenie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie to 4242 zł brutto).

Gdyby przyjęto tak wysoką kwotę renty, to świadczenie wspierające, w przypadku najwyższej punktacji, wynosiłoby powyżej 9 tys. zł. Dlatego pojawiła się nowa propozycja - zamiast podwyżki renty, ma być wypłacany dodatek do renty socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, dostaną ją w wyższej kwocie (tyle, ile wyniesie płaca minimalna), ale jednocześnie nie zostanie podwyższona kwota świadczenia wspierającego. Takie rozwiązanie, jeśli zostanie przyjęte przez Sejm, może wejść w życie w 2025 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadczenie wspierające w najwyższej kwocie dla 1/3 wnioskujących. Przelewy z wyrównaniem mogą wynieść ponad 10 tys. zł - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny