Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare bilety Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Zobacz jak wyglądały. Pamiętasz te unikaty?

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Białostockie bilety
Białostockie bilety Piotr Łozowik/archiwum
Papierowe bilety komunikacji miejskiej powoli przechodzą do historii, zastępują je telefoniczne aplikacje. Przeszukaliśmy archiwa i znaleźliśmy stare bilety autobusowe, które kiedyś funkcjonowały w Białymstoku. Czy używaliście takich biletów?

Czym jest transport miejski?

Transport miejski to dziedzina gospodarowania polegająca na zaspokajaniu potrzeb przewozowych na obszarze zurbanizowanym: w obrębie miasta oraz w strefie podmiejskiej. Charakterystycznym rodzajem miejskiego transportu jest transport zbiorowy, np.:

 • autobusy,
 • trolejbusy,
 • tramwaje,
 • kolej miejska,
 • metro,
 • prom.

Zobacz również: Trudna sytuacja finansowa komunikacji miejskiej w największych miastach województwach podlaskiego. 100 mln złotych deficytu BKM

Oprócz transportu zbiorowego w niektórych miastach funkcjonują publiczne systemy wypożyczania rowerów, hulajnóg oraz samochodów osobowych.

Zobacz jak wyglądały stare bilety komunikacji miejskiej w Białymstoku:

Komunikacja miejska w Białymstoku

Tramwaje w Stolicy Podlasia: 1895-1918

W 1893 Rada Miejska Białegostoku podpisała kontrakt na eksploatację pierwszego miejskiego tramwaju konnego. W 1895 pierwsze wozy wyruszyły z dworca kolejowego przez ulicę Lipową do ulicy Świętojańskiej. Podczas I wojny światowej spłonęły stajnie i powozownie tramwajowe, rozpoczęto likwidacje torów tramwajowych z terenu miasta. Jeszcze około 1959 wśród brukowej kostki ulicy Kilińskiego, przed bramą pałacu Branickich, widać było krótkie odcinki szyn, resztki torowiska tramwajowego. Od 1985 rozpoczęto ponowne planowanie linii tramwajowej w Białymstoku, jednak do tej pory projekty te nie zostały zrealizowane.

Konny tramwaj w Białymstoku
Konny tramwaj w Białymstoku Piotr Łozowik/archiwum

Autobusy miejskie

Trzeba przyznać, że komunikacja miejska w Białymstoku przez lata nie była najmocniejszą stroną Białegostoku. W okresie międzywojennym mieszkańcy mieli na co narzekać, nie było tramwajów, a komunikacja autobysowa była na słabym poziomie. Po zakończeniu wojny białostocka komunikacja miejska została uruchomiona dopiero w listopadzie 1945 r.,a jej efektywność była fatalna. Dopiero w latach 60-tych sytuacja zaczęła się powolutku poprawiać w skutek zwiększenia taboru. Co ciekawe w 1969 r. białostockie MPK jako pierwsze w Polsce wprowadziło we wszystkich autobusach „bezkonduktorską, zautomatyzowaną obsługę”. W 1969 r. to była rewolucja.

Autobusy miejskie na Podlasiu

Komunikacja miejska kojarzy się zazwyczaj z większymi ośrodkami, jednak i w tych mniejszych często spotkamy autobusy. Na Podlasiu na przykład w większości miasteczkach, które liczą przynajmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców, możemy skorzystać z transportu publicznego. Są to prócz Białegostoku:

 • Suwałki
 • Łomża
 • Augustów
 • Bielsk Podlaski
 • Hajnówka
 • Sokółka
 • Siemiatycze

Zobacz jak wyglądały stare bilety komunikacji miejskiej w Białymstoku:

Niestety kolekcja biletów w galerii ma spore braki. Jeśli posiadacie stare bilety, których nie widzieliście w zestawieniu i chcecie się nimi podzielić wyślijcie ich zdjęcie na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny