Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Charyton i Andrzej Salnikow otworzyli spotkania z poetami

Krzysztof Jankowski
Pierwsza część przygotowywanego tomiku jest inspirowana prozą Bruno Schulza - mówi Andrzej Salnikow.
Pierwsza część przygotowywanego tomiku jest inspirowana prozą Bruno Schulza - mówi Andrzej Salnikow. Krzysztof Jankowski
Serię spotkań z bielskimi poetami otworzyli Stanisław Charyton i Andrzej Salnikow. Niedługo będą kolejni.

Cykl spotkań z bielskimi poetami przygotował Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Pierwszymi bohaterami byli: Stanisław Charyton, na co dzień sekretarz gminy w Boćkach i Andrzej Salnikow - wykładowca filozofii i publicysta.

Charyton od lat tworzy zgrabne rymowanki, które prezentuje podczas jubileuszy, imprez plenerowych i uroczystości. Teraz zaprezentował je uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritasu w Bielsku Podlaskim.

- Z wielką przyjemnością słuchaliśmy wierszy poważnych, traktujących o sprawach wiary i dotykających naszej historii. Śmiechem i brawami przyjmowaliśmy satyrę opisującą codzienne życie mieszkańców Bociek - mówili słuchacze.

Oryginalnym twórcą jest też filozof i poeta Andrzej Salnikow. Jego ojciec był Rosjaninem, a matka - Polką z Podlasia. Urodził się w Białymstoku, ale od dzieciństwa był związany z okolicami Bielska Podlaskiego. Sam o sobie mówi, że jest człowiekiem z pogranicza światów kulturowych i żadnego z nich nie stawia na piedestale. Był wykładowcą filozofii, założył pismo literackie.

- Filozofia kojarzy się ludziom z dziwactwem. Ale warto pamiętać, że jest to nauka o mądrości. A do swojej mądrości każdy musi dojść sam we własnym życiu - mówił Andrzej Salnikow.

Przed dwoma laty wydał pierwszy tomik wierszy "Ptakodrzew czyli dojrzewanie". Teraz przygotowuje kolejne wydawnictwo "Przeistoczenie Rodzynka". Poprzedni tomik mówił o kształtowaniu się osobowości człowieka. Nowy - o zderzeniu z rzeczywistością osoby niezwyczajnej.

- Przybywający z kosmosu Rodzynek ląduje w cukierni - opowiada autor. - W nowym dla siebie świecie jest tak niezwykły, że zostaje odosobniony. Z czasem uczy się zasad nowego świata i odzyskuje wolność.
Nowy tomik Salnikowa ma się ukazać w ciągu pół roku. Będzie się składał z czterech części, a w aneksie pojawią się 3 utwory stworzone po białorusku.

W inauguracji programu bielskiego Caritasu wzięli udział także inni związani z miastem artyści, którzy również będą prezentowani w przygotowanym cyklu spotkań autorskich, między innymi: Kordian Michalski, ks. Mieczysław Rzepniewski, czy Anna Zajączkowska.
- Nasz projekt powstał z myślą o tym, by poezja lokalnych twórców docierała do jak najszerszej publiczności - mówi Monika Piotrowska-Śliwińska, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim. - Dlatego będziemy nadal organizować spotkania autorskie, koncerty poezji śpiewanej, a także warsztaty literackie i recytatorskie.

W planach organizatorzy mają też publikacje poetyckie, a nawet prowadzenie internetowego bloga, który skupi lokalnych twórców i miłośników poezji.

- Gościć będziemy poetów polskich, białoruskich i ukraińskich, którzy podzielą się z naszymi słuchaczami swoim dorobkiem - mówi Monika Piotrowska-Śliwińska. - W naszych zamierzeniach projekt ten ma przenieść jego uczestników w inny świat i oderwać ich od przyziemnej rzeczywistości. A może niektórzy ze słuchaczy też odkryją w sobie pasje twórcze?
Projekt pod nazwą: "Poezja ubogaca człowieka, łączy pokolenia, sławi ojczyznę" jest realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny