Sprawdzian szóstoklasisty 2015: Test, arkusz, odpowiedzi, rozwiązania w PDF

(ren)
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Odpowiedzi i arkusze testów znajdziecie w naszych serwisach
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Odpowiedzi i arkusze testów znajdziecie w naszych serwisach Archiwum
Sprawdzian szóstoklasisty 2015 już 1 kwietnia. Tu znajdziecie arkusze testów i odpowiedzi. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy także przykładowe testy i odpowiedzi do nowego sprawdzianu szóstoklasisty.

[galeria_glowna]
Sprawdzian szóstoklasisty 2015 już 1 kwietnia. Odpowiedzi, arkusze i testy opublikujemy po zakończeniu egzaminu:ZOBACZ odpowiedzi i arkusze SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY 2015 w serwisie EDUKACJA

Najważniejsze w teście szóstoklasisty jest przygotowanie. Sprawdzian na pewno pójdzie Wam lepiej, jeśli poćwiczycie. Oto przykładowe arkusze i odpowiedzi sprawdzianu szóstoklasisty:

Sprawdzian szóstoklasisty: Język polski i matematyka
Sprawdzian szóstoklasisty: Język obcy nowożytny

Test szóstoklasisty od roku szkolnego 2014/2015 (źródło: CKE)

Sprawdzian szóstoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach ogólnych i szczegółowych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Co istotne, podstawę dla wielu zadań z języka polskiego i matematyki będą stanowiły teksty lub informacje z zakresu historii lub przyrody.

Sprawdzian składa się z dwóch części:
- część pierwsza - obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki,
- część druga - obejmuje zadania z języka obcego nowożytnego.

Sprawdzian szóstoklasisty - odpowiedzi, test, arkusz, rozwiązania

Szóstoklasista przystępuje do sprawdzianu z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

Sprawdzian ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, toteż sprawdzianu nie można nie zdać.

Przebieg sprawdzianu szóstoklasisty

Sprawdzian jest przeprowadzany w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do sprawdzianu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.

Obie części sprawdzianu są przeprowadzane jednego dnia. Część pierwsza trwa 80 minut, a część druga - 45 minut. Poszczególne części sprawdzianu rozdzielone są przerwą. Każda część sprawdzianu rozpoczyna się o godzinie określonej w harmonogramie przeprowadzania sprawdzianu , który jest ogłaszany na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do 20 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany sprawdzian.

Na sprawdzian uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części pierwszej również przybory do rysowania: ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz.

Na sprawdzianie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Zadania na sprawdzianie

Zadania z języka polskiego i matematyki mają formę zamkniętą i otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z języka obcego nowożytnego mają formę zamkniętą. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. W zadaniach otwartych zdający samodzielnie formułuje odpowiedź.

Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w:

- informatorze o sprawdzianie
- przykładowych arkuszach egzaminacyjnych.

Zadania z języka polskiego i matematyki tworzą jeden arkusz egzaminacyjny, natomiast zadania z języka obcego - drugi. Każdy arkusz egzaminacyjny zawiera kartę odpowiedzi, w której uczeń zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych. Rozwiązania zadań otwartych zapisuje się w miejscu do tego przeznaczonym na kartach rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego i matematyki (schemat arkuszy egzaminacyjnych w części pierwszej i części drugiej).

Wyniki i zaświadczenie

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu. Na zaświadczeniu podane będą - wyrażone w procentach - cztery wyniki:

- wynik z części pierwszej (wynik ogólny oraz szczegółowe wyniki z języka polskiego i matematyki)
- wynik z części drugiej (z języka obcego nowożytnego).

Wynik procentowy sprawdzianu to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności z danego przedmiotu.

Na przykład jeśli zdający za zadania matematyczne zdobędzie 18 punktów spośród 22 możliwych do zdobycia, to uzyska wynik równy 82%.

Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.

Sprawdzian szóstoklasisty 2015: List CKE do uczniów

Drogie Szóstoklasistki, Drodzy Szóstoklasiści,

przed nami sprawdzian szóstoklasisty. Wszyscy solidnie się do niego przygotowywaliśmy. Wy z pewnością pilnie się uczyliście, szukając odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań, starając się - przy wsparciu Rodziców - zrozumieć otaczający Was świat.

Wasi Nauczyciele na pewno Wam w tym pomagali i dokładali wszelkich starań, abyście byli jak najlepiej przygotowani nie tylko do sprawdzianu, ale przede wszystkim do tego, aby doskonale radzić sobie z wyzwaniami, jakie czekają na Was poza szkołą.

My natomiast - w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych - staraliśmy się przygotować dla Was ciekawe i niebanalne zadania z języka polskiego, matematyki i języków obcych.

Sprawdzian szóstoklasisty, do którego przystąpicie 1 kwietnia, będzie miał dwie części. Najpierw, od godz.9:00, będziecie rozwiązywać zadania z języka polskiego i matematyki. Ta część sprawdzianu trwa 1 godzinę i 20 minut, zatem skończy się ok. 10:30. Potem nastąpi około godzinna przerwa.

Wykorzystajcie ten czas, żeby odpocząć. Około 11:45 rozpocznie się druga część sprawdzianu, w czasie której - przez 45 minut - będziecie rozwiązywać zadania z języka obcego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego albo rosyjskiego).

Niektórzy z Waszych koleżanek i kolegów mają trochę więcej czasu na rozwiązanie zadań w obu częściach sprawdzianu, więc pamiętajcie, aby podczas przerwy i po sprawdzianie nie przeszkadzać im spokojnie pracować.

Chciałbym przekazać Wam jeszcze kilka wskazówek.

1. Pamiętajcie, aby na sprawdzian przynieść długopis z wkładem z czarnym tuszem.
2.Telefon komórkowy najlepiej zostawcie w domu albo przed sprawdzianem oddajcie go nauczycielowi.
3. Pamiętajcie, że w zadaniach, w których należy wybrać jedną odpowiedź z kilku podanych, trzeba wybrane odpowiedzi zaznaczyć na karcie odpowiedzi, zamalowując odpowiednie "okienka".
4. Po zakończeniu każdej części sprawdzianu macie dodatkowe 5 minut, aby spokojnie sprawdzić, czy poprawnie zaznaczyliście wszystkie rozwiązania na karcie odpowiedzi. Jeżeli nie zdążycie tego zrobić, koniecznie powiedzcie o tym nauczycielowi! Więcej informacji o sprawdzianie, w tym przykładowe arkusze, znajdziecie na stronie CKE. Na tej samej stronie oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych opublikowane zostaną również arkusze z tegorocznego sprawdzianu.
A rkusze opublikujemy już 1 kwietnia, około godziny 13:00 (zadania z języka polskiego i matematyki) i około godziny 15:00 (zadania z języków obcych). Wyniki sprawdzianu poznamy 29 maja, a zaświadczenia o wynikach otrzymacie w dniu zakończenia roku szkolnego (26 czerwca), wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej.

Życzę Wam wszystkim powodzenia!

Trzymam za Was kciuki!

dr Marcin Smolik
dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Test szóstoklasisty 2015 - informator CKE

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sprawdzian
Mam informacje co będzie na SPRAWDZIANIE SZÓSTOKLASISTÓW 2016!
Dodaj ogłoszenie