Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na "platfusa"

(sab)
Przysłowiowego "platfusa" możemy nabawić się, nosząc niewygodne buty, chodząc w wysokich szpilkach czy przy nadwadze. Uciążliwe deformacje powodują szybkie męczenie się stóp i ból podczas chodzenia w zwykłym obuwiu.

Prawidłowo zbudowana stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą oraz pierwszą i piątą kością śródstopia. Pomiędzy tymi punktami przebiegają dwa podłużne łuki, tworzące wysklepienie stopy zwane też podbiciem oraz łuk poprzeczny. Łuki te pełnią funkcję amortyzującą - rozciągają się pod wpływem nacisku - stąpania, a potem wracają do poprzedniego kształtu. W ten sposób, gdy chodzimy, stopa przystosowuje się do różnego rodzaju podłoża.

PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE

Częściej u kobiet

U kobiet stopa płasko-koślawa (płaskostopie podłużne) występuje częściej, powoduje także większe dolegliwości. Związane jest to ze słabszą budową stopy kobiecej, noszeniem butów na wysokim obcasie lub ściskających przednią część stopy. Stopa kobieca łatwiej też poddaje się wszelkim zniekształceniom w okresie ciąży i przekwitania. Przyczyną są zmiany hormonalne, jakie w tym okresie zachodzą. Objawami są bóle w okolicy podbicia, zaburzenia krążenia w obrębie stopy, zmęczenie stóp, a nawet nadmierne ich pocenie. Brak amortyzacji tj. łuków stopy prowadzi do przeciążeń kolan, stawów biodrowych, oraz kręgosłupa. Często występujące bóle kręgosłupa mają w wielu przypadkach przyczynę w płaskostopiu.

Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy przeciążenia stopy spowodowane nadwagą lub noszeniem niewygodnego obuwia, powodują spłaszczenie i obniżenie poprzecznego sklepienia stopy. Płaskostopie poprzeczne jest bardzo powszechnym schorzeniem stopy, występującym szczególnie często u kobiet, które chodzą w szpilkach i butach z wąskimi nosami. Zdarza się także u osób z nadwagą i spędzających dużo czasu na stojąco.

CO ROBIĆ Kiedy podczas chodzenia czujemy ból w okolicy podbicia, podeszwowa część śródstopia często nam rogowacieje, często też pojawiają się modzele i odciski znaczy to, że możemy mieć płaskostopie poprzeczne. Aby temu zapobiegać należy poświęcić więcej uwagi swoim stopom i zacząć o nie dbać. Przede wszystkim nośmy wygodne buty z wkładkami. Półwkładka z pelotą dla stóp poprzecznie płaskich łagodnie wspiera i podnosi wysklepienie poprzeczne stopy. Pomaga także zamortyzować nacisk na stopę przy staniu i chodzeniu. Dzięki temu łagodzi ból występujący w przedniej części stopy. Aby złagodzić dolegliwości powinniśmy także ćwiczyć mięśnie stopy.

PŁASKOSTOPIE PODŁUŻNE

Do ortopedy

Jeśli często bolą nas stopy (szczególnie pod koniec dnia), mamy skłonność do modzeli i odcisków, albo jeśli nie możemy długo stać lub nawet chodzić, bo szybko męczą się nam stopy i większość butów jest dla nas niewygodna - to sygnały, że powinniśmy wybrać się do ortopedy. Fachowa opieka lekarska jest niezbędna w tego typu dolegliwości, jaką jest płaskostopie. Lekarz określi rodzaj schorzenia, którym dotknięte są nasze stopy i zaleci odpowiednie ćwiczenia oraz wkładki.

Polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia podłużnego stopy (to tzw. stopa płasko-koślawa). Łatwo je rozpoznać, gdyż podczas stania nie widać łuku po wewnętrznej stronie stopy, a obuwie, w którym często chodzimy ma podeszwę startą po wewnętrznej stronie. Wada ta rozwija się z powodu nadmiernych i nieprawidłowych obciążeń. Mięśnie stopy przystosowane są do krótkich, dynamicznych wysiłków (jak podczas chodu i biegu). Długotrwałe stanie, szczególnie u osób z nadwagą i zaburzeniami krążenia krwi (z żylakami) prowadzi do przeciążenia najpierw mięśni, a następnie więzadeł i stawów. Kolejnym etapem jest powstawanie utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych stawów stóp.

CO ROBIĆ O ile w początkowym okresie (niewydolności mięśniowej) płaskostopia, miękkie wkładki, o anatomicznym kształcie, dają znaczną ulgę oraz pozwalają mięśniom pracować w zakresie prawidłowych obciążeń, tak w przypadku utrwalonych zniekształceń więzadeł i stawów, skuteczne może być tylko leczenie chirurgiczne. Profilaktycznie oraz w początkowej fazie takiego płaskostopia trzeba stosować wkładkę, podpierającą stopy płasko-koślawe, która odciąża mięśnie i ścięgna, dając stopie miękkie podparcie. Dzięki kształtowi odpowiadającemu anatomicznej budowie stopy, wkładka wspiera wysklepienie podłużne
i poprzeczne, absorbując wstrząsy towarzyszące chodzeniu. Noszenie wkładki nie tylko poprawia wygodę, ale także łagodzi ból i pieczenie stóp. Wkładkę powinny nosić szczególnie osoby, które pracują w pozycji stojącej. Warto też stosować tzw. klin przeciw płaskostopiu podłużnemu, który wspiera obniżony i słaby podłużny łuk stopy, przez co chroni przed przeciążeniem i zmęczeniem stóp. Zapobiega także koślawości pięt.
W aptekach dostępne są także wkładki pełne, dla płaskostopia podłużnego i poprzecznego, które amortyzując nacisk przy staniu i chodzeniu, przynoszą ulgę stopom poprzecznie i podłużnie płaskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny