Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Lech wyjaśnia. Gospodarka odpadami, jak segregować śmieci

(jul)
W Białymstoku odpadami zajmuje się spółka Lech
W Białymstoku odpadami zajmuje się spółka Lech
O segregacji odpadów, częstotliwości ich odbioru z posesji, a także o rodzajach worków - o to między innymi pytali białostoczanie podczas naszego dyżuru. Odpowiedzi udzielała Czesława Łastowska z białostockiej spółki Lech, która odpowiada za system gospodarowania odpadami w mieście.

Pan Adam: Chciałbym wiedzieć na czym będzie polegała selektywna zbiórka odpadów?

- Zadeklarowana selektywna zbiórka odpadów polega na wyselekcjonowaniu szkła opakowaniowego (słoiki, butelki). Wybór wielkości pojemnika należy do właściciela nieruchomości przy uwzględnieniu tygodniowych wskaźników nagromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych.

Pan Kazimierz: Czy odpady zielone, czyli np. skoszona trawa może być gromadzona w workach?

- Tak, dopuszczalne jest kompostowanie na terenie nieruchomości, pod warunkiem, że nie powoduje to uciążliwości dla otoczenia.

Pan Marian: Czy za pojemnik i worki trzeba będzie płacić?

- Zgodnie z uchwałą białostockiej rady miejskiej gmina w ramach opłaty zapewnia wyposażenie nieruchomości w pojemniki oraz worki na szkło opakowaniowe.

Pani Maria: Córka i zięć przebywają od lat zagranicą. Nikt w ich domu jednorodzinnym nie mieszka. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji?

- Można napisać do spółki Lech oświadczenie, że nieruchomość jest niezamieszkała i nie są na niej wytwarzane odpady komunalne. Oświadczenie składa wtedy właściciel takiej nieruchomości.

Pan Stanisław: Chciałabym wiedzieć, czy na nieruchomości, na której prowadzi się działalność, również zostaną dostarczone pojemniki na szkło opakowaniowe?

- Zgodnie z uchwałą takie nieruchomości zostaną wyposażone w pojemniki na odpady zmieszane oraz pojemniki lub worki na szkło - w zależności od ilości selektywnie zbieranego szkła.

Czytelniczka: Jestem bardzo niezadowolona z tego co zrobiono w sprawie śmieci. Po zmianach będę płaciła trzy razy więcej niż do tej pory.

- Gminy zostały zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych, zaś właściciele nieruchomości zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami. Gmina pokrywa koszty funkcjonowania tego systemu, czyli m.in. odbierania, transportu, zbierania odpadów, a także tworzenia i utrzymania punktów selektywnej zbiórki oraz obsługi administracyjnej.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny