Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacerem przez epoki. Wydano nowy przewodnik

Julita Januszkiewicz
Hotel Ritz był jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Białymstoku. Został podpalony przez wycofujących się Niemców w 1944 roku.
Hotel Ritz był jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Białymstoku. Został podpalony przez wycofujących się Niemców w 1944 roku. Skan z przewodnika
To wyjątkowe wydawnictwo. Załączona do niego mapa poprowadzi nas po obiektach ważnych dla przedwojennej historii Białegostoku.

- Nie każdy wie, że po zakończeniu I wojny światowej Pałac Branickich był siedzibą urzędu wojewódzkiego. Pierwszym wojewodą białostockim w listopadzie 1919 roku został Stefan Bądzyński. Jednak długo nie porządził w pałacowych pomieszczeniach. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku pałac stał się siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski.

Warto też przypomnieć, że na Rynku Kościuszki w okresie międzywojennym znajdowała się płyta nagrobna symbolizująca nieznanego żołnierza. To tu odbywały się spotkania i uroczystości patriotyczne.

Te oraz wiele innych interesujących faktów z historii Białegostoku można przeczytać w książce „Białystok spacerem przez epoki. Przewodnik historyczny”. To najnowsza książka prof. Wojciecha Śleszyńskiego, historyka, dziekana wydziału historyczno-socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

Do broszury dołączono mapę z epoki. Spacerując z nią po dzisiejszych ulicach miasta, można przeżyć niesamowitą podróż w czasie. A konkretnie przenieść się w lata 1915 - 1939.

- Zapraszam na spacer po historycznym, nieistniejącym już mieście. Wybierzmy się w świat rodzącej się niepodległości i 20 lat polskiego panowania nad Białą. Do miasta, którego dzisiaj już nie ma i tylko pojedyncze budowle zaświadczyć mogą o tamtej przeszłości - zachęca prof. Śleszyński.

W przewodniku opisano dwa szlaki. To trasa A: Ku niepodległości (1914-1920), oraz trasa B: W wolnej Polsce (1920-1939). Nie brakuje tu także zdjęć przedwojennego Białegostoku. Pochodzą one ze zbiorów własnych autora, a także Muzeum Historycznego i Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Dzieje naszego miasta są przedstawione w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób. Ciekawe opisy wzbogacają dialogi z epoki, opowieści, anegdoty czy dowcipy.

Dzięki temu będzie można poznać nie tylko budowle, ale zrozumieć charakter przedwojennego Białegostoku.

Przewodnik wydano po polsku, angielsku i rosyjsku. Ułatwi to korzystanie z niego cudzoziemcom. Wydawnictwo można dostać bezpłatnie w Punktach Informacji Turystycznej na terenie Białegostoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny