Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SP nr 15 to prawdziwa szkoła tolerancji. Razem uczą się dzieci polskie i czeczeńskie.

Adrian Kuźmiuk
Fot. Archiwum
Szkoła Podstawowa nr 15 została wyróżniona w konkursie grantowym "Szkoły bez przemocy". Wszystko to dzięki projektowi " W różnorodności siła" przygotowanemu przez nauczycieli. W szkole uczą się razem dzieci polskie i czeczeńskie.

- Nasi koledzy z Czeczenii nie różnią się od nas tak bardzo - mówi Marta Boguń, uczennica Szkoły Podstawowej nr 15. - Na lekcjach zawsze sobie pomagamy, a na przerwach razem się bawimy.

SP nr 15 to wyjątkowa szkoła, ponieważ uczy się w niej 54 Czeczenów. W mieście, w którym często dochodzi do aktów przemocy na tle narodowościowym, 15-tka jest prawdziwą szkołą tolerancji. Właśnie dlatego jej projekt “ W różnorodności siła" zwyciężył w Programie Grantowym “Szkoły bez przemocy".

- Szczególny nacisk kładziemy na naukę języka polskiego - mówi Marta Kikolska-Kisiel. - Podstawowe problemy biorą się z tego, że dzieci czeczeńskie są niezrozumiałe dla polskich i odwrotnie.

Polak, Czeczen - dwa bratanki

Oczywiście klasy są mieszane, więc dzieci przez cały czas mogą się od siebie uczyć.

- Zawsze pomagamy sobie nawzajem. Na lekcjach, kiedy czegoś nie wiedzą, to wyjaśniamy - mówi Marta Boguń, jedna z uczennic.

- Poznajemy ich kulturę, razem dyżurujemy - dodaje Maja Kaszuba, jej koleżanka. - Wspólnie spędzamy też Wigilię i dzielimy się opłatkiem.

Nauczyciele z SP nr 15 organizują integracyjne dyskoteki, koła zainteresowań dla dzieci uchodźców oraz spotkania z książką. Ostatnie dotyczyło “Kopciuszka".

Teatr uczy polskiego

- Najpierw wspólnie przeczytaliśmy książkę, a później inscenizowaliśmy - opowiada Marzena Kowalczuk, nauczyciel bibliotekarz. - Kiedy dzieci czeczeńskie miały problemy, polskie im pomagały. Dzięki inscenizacji niezrozumiałe wersety stawały się jasne, a przy tym wszyscy świetnie się bawili.

Olbrzymią rolę w kształtowaniu młodych umysłów odgrywa poznawanie zwyczajów, kultury i historii drugiego narodu. Zrozumienie odrębnej kultury jest podstawą tolerancji, której uczniowie 15-tki uczą się od najmłodszych lat. W tej szkole nauczyciele starają się przekazać uczniom jak najwięcej informacji o kulturze drugiego narodu. Dzieci czeczeńskie chętnie opowiadają o swojej ojczyźnie polskim kolegom, uczą zwyczajów, nawiązują przyjaźnie.

- Mamy fajnego kolegę w klasie. Często opowiada nam o Czeczenii - mówi Marta Boguń. - Wcale tak bardzo się nie różnimy.

Festiwal kultury czeczeńskiej

Szkoła przygotowuje się właśnie do organizacji “I Międzyszkolnego Festiwalu Kultury Czeczeńskiej, Białystok 2009". Nauczyciele wraz z dziećmi przygotują prezentacje multimedialne na temat historii narodu czeczeńskiego. Będzie można posłuchać bajek, a nawet obejrzeć inscenizacje baśni czeczeńskich. Nie zabraknie również wyśmienitych narodowych potraw.

Program “Szkoła bez przemocy" prowadzi “Kurier Poranny" wraz z Fundacją Grupy Telekomunikacji Polskiej. Patronem honorowym jest prezydent RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny