Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladem białostockich fontann. W Białymstoku powstanie nowy szlak turystyczny

Małgorzata Bazyluk [email protected] tel. 085 748 95 18
Ekotrasa musi być łatwo dostępna dla wszystkich. Czy tak jest, uczestnicy projektu sprawdzają przez całe wakacje.
Ekotrasa musi być łatwo dostępna dla wszystkich. Czy tak jest, uczestnicy projektu sprawdzają przez całe wakacje. Fot. Archiwum projektu
Stowarzyszenie "Jeden Świat" wyznacza nowy turystyczny szlak w naszym mieście. Głównymi punktami będą na nim fontanny. Dlaczego? - Bo to źródło życia - odpowiada Jabłońska.

Szlak opracowujemy wspólnie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i ruchowo - tłumaczy Grażyna Jabłońska, opiekunka grupy realizującej projekt, ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski "Jeden Świat" z Białegostoku. - Chcemy, aby każdy mógł go zrozumieć i zobaczyć.

Stowarzyszenie chce przełamać wszelkie bariery: społeczne, kulturowe i architektoniczne.
Edukacja na wakacjach

Projekt "Szlakiem białostockich fontann" realizowany jest w ramach programu "Aktywni z natury" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W Polsce powstanie 20 podobnych ekotras.

Dlaczego eko?

- Wyraz ten rozumiemy nie tylko jako ekologię czy przyrodę, ale też kulturę, zabytki - tłumaczy Grażyna Jabłońska. - Patrząc na fontannę, zwracamy uwagę na całe jej otoczenie.

Obecnie na przygotowywanej ekotrasie znajduje się siedem punktów, m.in. fontanny na Rynku Kościuszki czy w galerii Alfa, a nawet te nieczynne na Plantach.

Głównym celem jest pokazanie osobom niepełnosprawnym miasta, w którym mieszkają. - Bo wiele osób nie wie, gdzie mieszka - tłumaczy Jabłońska. - Nie znają ciekawych miejsc, historii. A mamy co pokazać.

Udział w projekcie to też sposób na aktywne spędzenie wakacji. Bierze w nim udział 9 osób. Najmłodsi są uczniami gimnazjum. Najstarsi - studentami. Ich znakiem rozpoznawczym są pomarańczowe koszulki.

Nie tylko fontanny

- Jeździmy po mieście, robimy zdjęcia, na następnie wszystko to dokładnie opisujemy - opowiada Jabłońska. - Ale fontanny to tylko punkty orientacyjne na naszej mapie.

Oprócz nich na wytyczanym szlaku pojawią się też białostockie zabytki i inne atrakcje.

- Mówiąc o budujących się fontannach w ogrodach Pałacu Branickich, mówimy o całym kompleksie; gdy o tych zamkniętych z parku, to wspominamy też psa Kawelina - zauważa Grażyna Jabłońska.

5 września wszystko ma być już gotowe. Do tej pory powstaną mapy z dokładnym opisem całego białostockiego szlaku.

Miesiąc później w Warszawie odbędzie się ogólnopolska prezentacja ekotras, a najciekawsze projekty zostaną zamieszczone w ekoprzewodniku promującym turystycznie miejsca w Polsce, które warto odwiedzić. Organizatorzy przewidzieli również wycieczkę wyznaczoną ekotrasą. W rolę przewodników wcielą się jej autorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny