Sesja Rady Miasta - śmieci i ulice

Marta Chmielińska [email protected] tel. 085 682 23 95
Okazuje się, że wielu mieszkańców nie wie, w jaki sposób zakłada się społeczny komitet budowy ulicy.
Okazuje się, że wielu mieszkańców nie wie, w jaki sposób zakłada się społeczny komitet budowy ulicy.
Udostępnij:
Obie sesje - Rady Miasta i Rady Powiatu zdominował temat wysypiska śmieci. Ponadto ważnym punktem debaty były remonty ulic.

Nie jest tajemnicą, że pieniędzy na remonty nawierzchni w stosunku do potrzeb jest zdecydowanie zbyt mało i radni mają duży problem z tym, która ulica, a co za tym idzie, którzy mieszkańcy mają być pierwsi w kolejce. Jak wyjaśniał kierownik referatu budownictwa i inwestycji Jarosław Kicel, pierwsze w kolejce są ulice, które spełniają szereg kryteriów, w tym mają założony społeczny komitet budowy.

Jest komitet czy go nie ma?

Okazuje się, że wielu mieszkańców nie wie, w jaki sposób zakłada się społeczny komitet budowy ulicy. Najboleśniej chyba odczuli to mieszkańcy ulicy Spiralnej, którzy przekonani są o istnieniu komitetu, podczas gdy nikt nie uświadomił im, że do uznania go za istniejący potrzebny jest protokół z listą obecności.

- Przychodzą pojedynczy mieszkańcy, piszą pisma o potrzebie remontu ulicy, ale trudno to traktować jako powstanie komitetu - mówił Jarosław Kicel.- Jeżeli komitet powstaje, powinien mieć protokół z zebrania założycielskiego, na tym zebraniu mają być wytypowane osoby do późniejszych rozmów z burmistrzem. To jest dla nas dowód istnienia komitetu.

Do planu inwestycyjnego na lata 2009- 2010 trafiły zatem ulice: Strzelecka, Armii Krajowej, Żabia Górka, Odległa, Letnia, Wąska, Bagienna, Żwirowa, Targowa, Żeromskiego, Prusa, Sienkiewicza, Kraszewskiego, Nałkowskiej, Kolejowa, Krzywa, Spokojna, Daleka, Łosia, Sosnowa, Leśna, Miłkowskiego, Gołębia, Bociania, Werpachowskiego.Większość z tych ulic będzie remontowana jedynie na pewnym odcinku. Nie doczekają się remontu ulice Spiralna i Orzeszkowej, ta ostatnia miesiąc temu rozkopana na całej długości.

Pytania do burmistrza

Zdzisław Wiatrowski, PiS: W lipcu pytałem, czy zostanie zakończona budowa nagrobków osób pomordowanych, spoczywających na naszym cmentarzu i otrzymałem zapewnienie, że tak. Tymczasem od kierowniczki referatu usłyszałem, że na krzyże zabrakło pieniędzy. Czy to prawda?

Zastępca burmistrza, Bazyl Stepaniuk: Nie otrzymaliśmy tyle pieniędzy, ile nam obiecano, ale też da nam to czas, aby w przyszłym roku na spokojnie połączyć te prace z wykorzystaniem elementów architektury zielonej.

Zdzisław Wiatrowski: Z okazji Święta Niepodległości w różnych miejscach organizowane są uroczystości. Od lat mieszkańcy spotykają się przy mogile legionistów na Międzytorach. Czy możemy liczyć na to, że w tym roku burmistrz zaszczyci nas swoją obecnością w tym miejscu?

Burmistrz Anatol Ochryciuk: O wszystkich miejscach pamięci pamiętamy, pracownicy UM dbają o posprzątanie tych miejsc, zapalają tam znicze, ale czy osobiście mam być przy każdym grobie? Oficjalne uroczystości odbywają się przy pomniku "Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji 91"

Bogusław Łabędzki, PiS: Proszę o informacje dotyczące dalszych losów biblioteki pedagogicznej. Czy wiadomo już coś konkretnego?

Anatol Ochryciuk: Podjęliśmy pewne starania - razem z innymi burmistrzami miast powiatowych, w których funkcjonują biblioteki pedagogiczne, wystosowaliśmy pisma, protestowaliśmy przeciwko likwidacji bibliotek pedagogicznych. I z informacje, jakie posiadam wynika, że Urząd Marszałkowski odstąpił od zamiaru likwidacji. Jednak podkreślam, że nie jest to stanowisko oficjalne.

Bogusław Łabędzki: Mieszkańcy proszą, aby wpłynąć na szybkość zmiany świateł ulicznych. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, które nie zdążają przejść przez ulicę na zielonym świetle.

Anatol Ochryciuk: Niektórzy twierdzą, że światła zmieniają się za szybko, inni natomiast uważają, że zbyt długo trzeba czekać na zmianę świateł. Trudno wszystkim dogodzić.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hajnowianin w średnim wiek
No, proszę jakich mamy aktywnych radnych z opozycji. Nie ma to jak dobrze napisać artykuł z sesji, a to pani red. M.Ch. umie...Bo przeciez innych wypowiedzi nie było, innych tematów nie poruszano...
Dodaj ogłoszenie