MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm zgodny wobec ułatwień dla rolników. Nowe przepisy mają ułatwić sprzedaż własnych produktów

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Sejm zgodny wobec ułatwień dla rolników. Nowe przepisy mają ułatwić sprzedaż własnych produktów
Sejm zgodny wobec ułatwień dla rolników. Nowe przepisy mają ułatwić sprzedaż własnych produktów adam jankowski / polska press
Sejm jednogłośnie przyjął w środę ustawę ułatwiającą prowadzenie przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż ich własnych produktów.

W środę posłowie jednogłośnie przyjęli projekt ustawy o rolniczym handlu detalicznym. Głosowało 444 posłów – wszyscy byli za, nikt się był przeciw oraz nikt nie wstrzymał się od głosu.

Planowo projekt ma wesprzeć rolników – szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych będą zwolnione z podatku. Oznacza to, że kwota przychodów z tego tytułu zwolniona od podatku dochodowego została podniesiona z 40 tysięcy złotych.

Rolniczy handel detaliczny, czyli skrótowo RHD jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. przeznaczoną dla rolników. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu.

Dlatego też podczas debaty nad rządowym projektem część posłów podnosiła argument, że obecnie mała część rolników zajmuje się taką formą prowadzenia działalności i choć proponowana ustawa jest potrzebna, to nie rozwiązuje ona problemów, z jakimi zmaga się większość rolników. RDH obecnie zajmuje się około 1 procent wszystkich gospodarstw.

Jakie najważniejsze zmiany wprowadza ustawa?

Podwyższono z 40 tys. do 100 tys. zł kwotę przychodów ze sprzedaży, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy, produktów roślinnych i zwierzęcych.

Oprócz tego zrezygnowano z maksymalnych limitów zbywania żywności w w odniesieniu do sprzedaży konsumentom finalnym.

Dostawy żywności, wyprodukowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – mogą odbywać się na terytorium całego kraju.

Doprecyzowano także kwestie pochodzenia składników wykorzystywanych do produkcji żywności w ramach RHD.

Z przyjętych poprawek wynika natomiast, że produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego lub mieszane (roślinno-zwierzęce) będą mogły być sprzedawane tylko na terenie danego województwa, gdzie zostały wyprodukowane oraz na terenie powiatów ościennych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm zgodny wobec ułatwień dla rolników. Nowe przepisy mają ułatwić sprzedaż własnych produktów - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny