Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybacy pod pędzlem czyli rytm życia, którego już nie ma

Piotr Sobieszczak [email protected]
Dariusz Gumowski - chwila "oddechu" przy pracy
Dariusz Gumowski - chwila "oddechu" przy pracy Piotr Sobieszczak
Dariusz Gumowski pokaże swoje ostatnie prace w Domu Kultury w Łapach

Już za tydzień prezentacja prac Dariusza Gumowskiego. Tym razem autor postanowił odtworzyć rytm życia w dolinie Narwi, który znany jest już tylko ze źródeł i przekazów historycznych.
Dariusz Gumowski maluje od kilkudziesięciu lat. W domu na każdej ścianie wiszą jego obrazy. To głównie pejzaże, gdzieniegdzie rozpoznawalne tereny narwiańskie, zabudowania, ludzie. W jego dorobku artystycznym jest ponad setka płócien i akwareli. Na co dzień Gumowski jest pracownikiem Domu Kultury w Łapach, jest kierownikiem do spraw animacji i kultury. Jest żonaty, ma troje dzieci.
- Maluję od ukończenia szkoły podstawowej - mówi Dariusz Gumowski. - Najpierw z zamiłowania, później swoje pasje realizowałem w szkole plastycznej w Supraślu i kolejno na Uniwersytecie w Lublinie. Najpierw były to obrazy malowane techniką olejną, później dopiero odkryłem akwarele - dodaje.
W twórczości Gumowskiego dominują obrazy o tematyce nadnarwiańskiej. Jak przyznaje, swoje dzieła często tworzy z pamięci, luźno interpretując zaobserwowany krajobraz. - Najważniejsze jest uchwycenie chwili, jakiegoś szczególnego momentu. Coś jak w fotografii, gdzie jest sekunda jakiegoś klimatu, nastroju i przełożenie tego na papier. W obrazie jednak mam od początku do końca wpływ na końcowy efekt - przyznaje.

Powrót do przeszłości

Spław Narwią
Spław Narwią Piotr Sobieszczak

Kucie lodu
(fot. Piotr Sobieszczak)

Przez kilka ostatnich lat Dariusz Gumowski nie malował. Teraz wraca z wystawą dotyczącą dawnego życia nad Narwią.
- Kilka prac powstało w ubiegłym roku, jednak większość w ostatnich kilku miesiącach. Tematyka jest ściśle związana z miejscem, w którym żyjemy. Chodzi tu o potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego. Wystawa będzie skierowana przede wszystkim do młodych. Warto coś zapamiętać i zachować z dawnych tradycji, tym bardziej, że dotyczą one naszych terenów. Nie jest to jednak wystawa naukowa, ale moje osobiste spojrzenie, oparte na znajomości tekstów historycznych - dodaje Gumowski.

Przekazać historię pędzlem

Spław Narwią
(fot. Piotr Sobieszczak)

Wystawa, którą mieszkańcy Łap będą mogli obejrzeć w najbliższą niedzielę, będzie inna od dotychczasowych. Gumowski w swych obrazach przedstawił historię nadnarwiańskich terenów. Na podstawie przekazów i źródeł historycznych odtworzył szczegóły dawnego nadrzecznego życia. W jego obrazach odnajdujemy rytm tej nieistniejącej już codzienności. Pokazuje dawny spław Narwią, połów zimą w przeręblach, odczarowywanie sieci przez rybaków, czy cieśli żydowskich.
Gumowskiemu udało się uchwycić za pomocą obrazu topografię rzeczną i to, co dla nadnarwiańskiej codzienności było najważniejsze - nieodłączną więź człowieka z rzeką. W obliczu ciągłego zacierania się śladów dawnej tradycji i kultury, akwarele autora nabierają szczególnego znaczenia i są jedynym świadectwem bezpowrotnie utraconych czasów.

Na uwagę zasługuje nie tylko tematyka ale i technika wykonania.

Otwarcie wystawy ,,Życie nad Narwią. Dziedzictwo Kulturowe w akwareli Dariusza Gumowskiego" odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18 w Domu Kultury. Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Twórczości.
Wystawa potrwa miesiąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny