Rodzinne weekendy w muzeum to ciekawy sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Zamiast siedzieć w domu, lepiej wybrać się na warsztaty czy spotkania z muzyką. Zobaczcie co do zaoferowania w sobotę i niedzielę ma Muzeum Podlaskie.
Jak kiedyś herbatę i kawę pijano
W sobotę, 27 maja w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim (ul. Mickiewicza 45), o godz. 11 rozpoczną się zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat wraz z opiekunami. W trakcie spotkania będzie się można dowiedzieć od kiedy pijemy herbatę i kawę oraz w jaki sposób napoje te przywędrowały do Polski. Dzieci zobaczą też naczynia, wykorzystywane do przechowywania, konsumpcji czy transportu napojów. A wszystko to w otoczeniu wystawy, „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”. Na koniec będzie można skomponować własną mieszankę herbaty oraz stworzyć ozdobne pudełko.
Informacje i zapisy: 509 336 841.
Wszystko gra, czyli zajęcia dla dzieci w ratuszu
Również w sobotę, o godz. 11 w ratuszu w Białymstoku (ul. Rynek Kościuszki 10) odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat, a w niedzielę o tej samej porze muzealnicy zapraszają dzieci w wieku 7-12 lat. Uczestników organizatorzy zapraszają wraz z opiekunami. Zajęcia te są powiązane ze zbliżającym się Dniem Dziecka. Muzeum to miejsce, które dla wielu z nas kojarzy się z ciszą. Czy tak zawsze jest? Czy na obrazach możemy odnaleźć ukryte dźwięki, rytm, tonację, kompozycję? Czy patrząc na obraz możemy usłyszeć szum potoku, skrzypiący pod nogami śnieg, szelest sukni modnej damy? W trakcie spotkania uczestnicy wykonają obrazy inspirowane muzyką, poszukają dźwięków w dziełach sztuki prezentowanych na Galerii Malarstwa Polskiego, a także wysłuchają koncertu „Dzieci dzieciom” w wykonaniu uczniów Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku. Zapraszają Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku. Informacje i zapisy: tel. 516 141 960
Sztuka Ikony – Symbolika Krzyża i Ikony Ukrzyżowania
W niedzielę na dorosłych czeka oprowadzanie tematyczne w ramach wystawy czasowej „Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu”. Początek o godz. 11 w Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1). Obiekty eksponowane na wystawie pochodzą z dwóch kolekcji prywatnych, z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, z Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego, a także z Muzeum Ikon w Supraślu. Jest to zbiór z jednej strony bardzo zróżnicowany - ze względu na wiek, technikę, miejsce powstania czy autora. Z drugiej strony bardzo spójny, ponieważ oscyluje wokół najważniejszego święta w Kościele wschodnim i zachodnim - święta Zmartwychwstania.
W trakcie spotkania organizatorzy szczególną uwagę zwrócą na symbolikę Krzyża Świętego, który wskazuje nam podstawowe tajemnice wiary chrześcijańskiej: jedność Boga w trzech osobach oraz odkupienie ludzkości dokonane przez mękę Jezusa Chrystusa. Krzyż jest widocznym znakiem wiary każdego chrześcijanina, dlatego niemal od początku istnienia Kościoła otaczany był czcią, która wyrażała się nie tylko w zewnętrznych znakach szacunku dokonywanych przez wiernych, lecz również w tradycji umieszczania symbolu krzyża w świątyniach, domach, miejscach pracy czy też pobożnym noszeniu niewielkich metalowych krzyżyków na piersi. Informacje i zapisy: 509 336 829.
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?