Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza piąta edycja programu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością. W Podlaskiem dofinansowanie otrzymało 57 samorządów

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej pomoże w załatwieniu spraw w urzędach, wyjdzie na wspólny spacer, potowarzyszy w czasie wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych. Dzięki programowi "Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością" w województwie podlaskim z usług takiej osoby skorzysta 1055 mieszkańców.

W poniedziałek (5 lutego) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim pojawili się przedstawiciele niektórych podlaskich samorządów. Okazją do spotkania było podpisanie umów dotyczących programu "Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością".

- Ten program to nie tylko pomoc w realizacji najbardziej podstawowych obowiązków domowych czy higieny osobistej. Pozwala on także na lepszy kontakt z otoczeniem i pomaga w pewniejszy sposób korzystać chociażby z wydarzeń kulturalnych - mówi Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski.

Zadaniem asystentów jest więc wspieranie podopiecznego w różnych sferach życia, m.in. w prowadzeniu gospodarstwa domowego, wykonywaniu codziennych czynności, przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania oraz podejmowaniu różnych aktywności życiowych.

W tegorocznej, już piątej edycji programu, wsparcie trafi w sumie do 57 jednostek samorządu terytorialnego. Z pomocy skorzysta 50 gminy i siedem powiatów. Niektóre z samorządów, jak Juchnowiec Kościelny czy Siemiatycze, brały udział we wszystkich odsłonach programu.

W tym roku, w gronie beneficjentów programu znalazły się m.in. Siemiatycze.

- Cieszę się, że możemy brać udział w jego corocznych edycjach i wierzę, że będzie on kontynuowany także w następnych latach. Chciałbym w imieniu mieszkańców. podziękować za ten program. On wyrównuje szanse. Pozwala osobom z niepełnosprawnościami poczuć, że ktoś o nie dba, że nie są wykluczane, a doceniane przez państwo, rząd i samorządy - podkreśla Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz. - Te pieniądze które pomagają ludziom poczuć się godnie i dobrze w swoim własnym środowisku.

W województwie podlaskim wsparciem w ramach programu "Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością" objętych zostanie 1055 mieszkańców - zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Na realizację programu w tym roku przeznaczone zostaną 23 mln zł.

- Wierzę w to, że te pieniądze będą wydane bardzo dobrze i będą jak najlepiej służyły mieszkańcom województwa podlaskiego - zaznacza Jacek Brzozowski.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny