MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Iwona Gaweł pełni obowiązki Podlaskiego Kuratora Oświaty. Konkurs na nowego kuratora ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski powołał na stanowisko pełniącej obowiązki Podlaskiego Kuratora Oświaty Iwonę Gaweł. Nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 49 w Białymstoku funkcję będzie pełnić do czasu wyłonienia w drodze konkursu nowego Kuratora. Ten ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Tuż przed końcem roku (29 grudnia) Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o odwołaniu sześciu kolejnych kuratorów. Wśród nich znalazła się podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, pełniąca tę funkcję od 2018 roku.

Kilka dni później (3 stycznia), wojewoda podlaski Jacek Brzozowski w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej powołał na stanowisko pełniącej obowiązki Podlaskiego Kuratora Oświaty Iwonę Gaweł.

- Dzisiaj pani kurator rozpoczęła swoją misję. Liczę na to, że ze swoim doświadczeniem 18 lat pracy zawodowej doskonale poradzi sobie z wieloma wyzwaniami, które czekają podlaską oświatę, ale też oświatę w wymiarze ogólnopolskim - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Jacek Brzozowski. - Życzę pani kurator dużo siły i dobrych, mądrych decyzji. Bo czekają na nie dzieci, młodzież, nauczyciele i wszyscy pracownicy podlaskiej oświaty.

Iwona Gaweł jest z wykształcenia wykształcenia polonistką. Ukończyła też szereg studiów podyplomowych, m.in. dziennikarskie, a także z zakresu socjoterapii, resocjalizacji w środowisku otwartym, doradztwa zawodowego. Pracowała jako nauczyciel, ostatnio w białostockiej Szkole Podstawowej nr 49. Działaczka związkowa, była Przewodniczącą Oświaty Regionu Białostocko-Łomżyńsko-Suwalskiego, obecnie zaś jest członkiem Krajowego Sekretariatu Oświaty KNSZZ Solidarność 80.

- Z kuratorium, jak każdy, nauczyciel miałam bardzo dużo do czynienia. Na razie muszę zobaczyć, co działo się w nim w ostatnim czasie. A co potem? Czas pokaże - mówi Iwona Gaweł. - Jesteśmy wykonawcami wizji pani minister Barbary Nowackiej. To ona daje główne wytyczne, a my się do tego dostosowujemy.

Zapytana o wizję edukacji idealnej Iwona Gaweł odpowiada:

- Nie chciałabym mówić o idealnej edukacji. Mamy tak dużo do zrobieni, jeśli chodzi o rzezy nieidealne, że wolałabym skupić się na tym, co jest tu i teraz, i rozwiązywać doraźne problemy. Od wczoraj nie zdążyłam się jeszcze z niczym zapoznać, ja już dostałam palące sprawy, z którymi musze się borykać - przyznaje.

Jak dodaje Jacek Brzozowski, rzeczy, których polska szkoła potrzebuje tu i teraz, jest mnóstwo.

- Wierzę w to, że decyzje polityczne, które będą zapadały na poziomie władzy centralnej, doprowadzą do tego, że te założenia będziemy mogli w pełni realizować i że ta szkoła rzeczywiście będzie wyglądać inaczej niż w tej chwili - podkreśla wojewoda.

Iwona Gaweł swoją funkcję będzie pełnić do czasu wyłonienia w drodze konkursu nowego Kuratora. Ten ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny