Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Białostocki Uniwersytet Dziecięcy. Siedmiolatki dostaną indeksy

Marta Gawina
W ostatni czwartek ruszył Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Frekwencja dopisała.
W ostatni czwartek ruszył Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Frekwencja dopisała. Fot. Archiwum
Chcemy pokazać dzieciom, że nauka może być nie tylko pożyteczna, ale i przyjemna - mówi Katarzyna Zabielska-Adamska, prorektor Politechniki Białostockiej. Na tej uczelni będą specjalne zajęcia dla dzieci. Tematyka bardzo rozległa: kultura, roboty, samochody, radio.

Politechnika zaprasza na festyn

Politechnika zaprasza na festyn

Szczegóły studiowania na Białostockim Uniwersytecie Dziecięcym będzie można poznać na festynie rodzinnym, który politechnika organizuje w sobotę, 3 października, w swojej hali widowiskowo-sportowej, przy ul. Wiejskiej 41. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 14. Pracownicy PB powiedzą rodzicom, jak można zapisać dzieci na studia, jak będzie przebiegała nauka.
Atrakcją festynu będzie pokaz taneczny. Przed publicznością wystąpi Cookies Crew.

To będą prawdziwe studia. Każdy dostanie indeks, a zajęcia mają być prowadzone na terenie uczelni. Tyle że w ławach zasiądą dzieci.

- Zapraszamy do siebie chętnych w wieku od 7 do 12 lat. Nauka będzie bezpłatna - mówi Marta Sznajder, pracownik Politechniki Białostockiej.

Niech się dzieci uczą

Ta uczelnia jako pierwsza w naszym regionie uruchamia uniwersytet dla najmłodszych. Jego hasło to "BUDujemy przyszłość!" Projektowi PB patronuje prezydent Białegostoku, kurator oświaty i marszałek województwa podlaskiego.

- Białostocki Uniwersytet Dziecięcy został powołany, by promować naukę, rozwijać dziecięcą ciekawość, intelekt oraz twórczy potencjał. Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników. Każdy, bez względu na indywidualne zainteresowania, będzie miał możliwość zgłębienia tajników z różnych dziedzin nauki - podkreśla prorektor politechniki Katarzyna Zabielska-Adamska.

- Na pierwszych zajęciach mali studenci dowiedzą się, dlaczego warto mówić dziękuję, przepraszam, proszę. Co to znaczy być kulturalnym człowiekiem - dodaje Marta Sznaj-der.

Kolejne spotkania to m.in. tajemnice robotów XXI wieku, samochodów. I odpowiedzi na podstawowe pytania: dlaczego auto jeździ? Co znajduje się pod maską samochodu? Jak sprawić, żeby robot robił to, co chcemy? Kto konstruuje inteligentne urządzenia?

I nie będzie to nauka w formie wykładów. Uczelnia zapewni najmłodszym żakom zajęcia praktyczne, w trakcie których sami będą mogli sprawdzić cuda techniki.

- Do tego prezentacje i wycieczki - zapewniają pracownicy politechniki.

Będą nagrody dla najpilniejszych

Zajęcia dla najmłodszych ruszą w listopadzie i potrwają do czerwca. Uniwersytet może przyjąć kilkudziesięciu studentów. Dokładna liczba nie została na razie ustalona.

- Będziemy prowadzić rekrutację elektroniczną. Ruszymy w połowie października. O przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie szczegóły zamieścimy jeszcze dzisiaj na naszej stronie internetowej - informuje Marta Sznajder.

Uniwersyteckie zajęcia z każdej dziedziny zakończą się wpisem do indeksu. Dodatkowo na ostatnim spotkaniu w semestrze przeprowadzany zostanie test z zakresu zrealizowanego materiału. Będą mogli wziąć w nim udział wszyscy chętni. Student, który uzyska z testu najwyższą liczbę punktów, otrzyma nagrodę rzeczową.

Pozostali mogą liczyć na dyplomy dla absolwentów Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny