2009 rok podlaskiej gospodarki, część I
Rolnictwo, mleczarstwo, przedsiębiorstwa innowacyjne, radziły sobie całkiem nieźle.
Upadek łapskich zakładów kolejowych był najbardziej spektakularnym wydarzeniem roku w regionie. Ale na szczęście były też sukcesy: Unibepu, APS-u, Mlekovity i wielu innych firm, które nie tylko przetrwały, ale patrzą w przyszłość z optymizmem. Dziś pierwsza część gospodarczego kalendarium 2009 roku.
Styczeń
Premier ogłosił, że europejska wspólna waluta zastąpi złotówkę już w 2011 r. Ale na wejście do strefy euro nie mamy szans ani w 2010, ani w 2012 roku. Polska gospodarka nie spełnia kryteriów, wymaganych przez UE. Nie będzie więc euro na Euro.
Pierwszy z oddziałów Alior Banku otworzył podwoje w Białymstoku. I to w dobie kryzysu finansowego.
Handlowcy przenieśli się z centrum miasta do galerii handlowych. I przygniotły ich wysokie czynsze. - Jeśli się nie dogadamy z właścicielami galerii, wyjdziemy na ulice - mówili najemcy z galerii Zielone Wzgórze.
Luty
Białostocki producent dywanów, Agnella S.A., odczuwa spadek sprzedaży. Do tego dochodzą poważne kłopoty jej właściciela, spółki Drumet z Włocławka. Ratunkiem dla Agnelli jest nowy inwestor.
Odchudzanie Poczty Polskiej. Będzie mniej placówek i zwolnienia. Stawki niektórych usług już podrożały. No i nie wyślemy już telegramu.
Wysokomazowiecka Mlekovita postawiła natomiast na rozwój. Uruchomiła dwie nowe linie technologiczne - jedną do produkcji mleka smakowego (za ok. 30 mln zł), drugą, do produkcji mleka UHT Wypasione.
Białostocki Bison-Bial wysyła pracowników na przymusowe urlopy. Dzięki temu liczy na uniknięcie zwolnień.
W autach jednej z białostockich korporacji taksówkowych klienci mogą oglądać spoty reklamowe, wyświetlane na telewizorkach umieszczonych w zagłówkach przednich foteli. Pomysł nie jest zresztą nowy: 3 tys. zł zarabia miesięcznie spółka KPKM za telewizorki w miejskich autobusach.
Euro po pięć złotych? To możliwe. Złotówka leci na łeb na szyję. Wyższe raty kredytów, droższa żywność i sprzęt z importu - to konsekwencje spadku kursu naszej waluty.
Marzec
O ponad 40 proc. więcej zapłaci w tym roku za prąd "Andropol", właściciel Białostockiej Wykończalni Tkanin. To skutek podwyżki ceny prądu, jaka weszła w życie na początku stycznia. Odbiorców przemysłowych spotkał szok cenowy.
Białostocka firma APS: Automatyka Pomiary Sterowanie, została laureatem już drugiej edycji rankingu Innowacje 2008 "Kuriera Porannego".
Konsultacje w sprawie lotniska. Przyszło ponad 120 osób. Eksperci wybrali Topolany. Ale nie wszyscy są do tego przekonani. To nie ostatnia w tym roku decyzja dotycząca lokalizacji lotniska regionalnego.
Kwiecień
Na coraz większej liczbie podlaskich sklepów pojawia się nazwa Milea. To wynik działalności grupy Emperia Holding, utworzonej w wyniku połączenia białostockiego BOS-a z lubelskim Eldorado w 2006 roku.
Bison-Bial: zarząd chce zwolnień około 90 osób z Białegostoku i 30 z Kolna oraz likwidacji oddziału w Bielsku Podlaskim - to propozycje restrukturyzacji Fabryki Przyrządów i Uchwytów.
Od 1 maja Belgia otwiera rynek pracy dla Polaków. Kilka tysięcy Podlasian, pracujących do tej pory na czarno, czekało na tę decyzję pięć lat.
Ekiert nie jest prezesem ZNTK. Ryszard Ekiert od kilku lat szefował firmie i był większościowym udziałowcem tej spółki. Czy jest mu przykro odchodzić w takim momencie? - To, co się stało w zakładzie, biorę na swoje sumienie - zapewnia.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?