MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RFRD. Podlaskie gminy i powiaty dostaną 74 mln zł dofinansowania - tylko na remonty swoich dróg

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojewoda Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras, mówili podczas czwartkowej (5.01) konferencji no nowym naborze na dofinansowanie z RFRD. Tym razem wsparcie dotyczy tylko remontów dróg w gminach i powiatach.
Wojewoda Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras, mówili podczas czwartkowej (5.01) konferencji no nowym naborze na dofinansowanie z RFRD. Tym razem wsparcie dotyczy tylko remontów dróg w gminach i powiatach. Andrzej Matys
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowskiego ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg remontów dróg powiatowych i gminnych. Są na to 74 mln zł, a podlaskie gminy i powiaty mają miesiąc na składanie wniosków o finansowe wsparcie.

Jak poinformował podczas konferencji wojewoda, dzisiaj (5.01) podpisał kolejne ogłoszenie o naborze do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Co ważne tym razem pomoc będzie dotyczyła wyłącznie remontów dróg gminnych i powiatowych.

Czytaj również:

- Na remonty, czyli na przywracanie drogi do stanu pierwotnego, nasze województwo otrzymało na ponad 74 mln zł. Tę kwotę podzieliliśmy po połowie tak, że zarówno gminy, jak i powiaty będą miały do wykorzystania 37 mln zł. Dofinansowanie do remontów może sięgać 80 proc. kosztów realizacji danej inwestycji. Minimalne wsparcie nie jest jeszcze określone, choć zawsze było to minimum 50 proc., a zostanie ono ustalone, gdy wpłyną wnioski. Liczymy, że będzie ich dużo – podkreślił wojewoda Bohdan Paszkowski.

Jak wynika z ogłoszenia, wysokość dofinansowania do zadania gminnego lub powiatowego nie może przekraczać 30 mln zł. Jego ostateczna wysokość (dla danej gminy, powiatu) zostanie ustalona przy tworzeniu listy zadań rekomendowanych do wsparcia z RFRD. Dofinansowanie mogą też otrzymać remonty skrzyżowań (na terenie gmin i powiatów) z innymi drogami publicznymi. Remonty dróg (które mogą też obejmować remonty skrzyżowań) mają być prowadzona w cyklu 12-miesięcznym.
Nabór wniosków będzie prowadzony do 6 lutego.

Czytaj również:

- Potem wnioski oceni powołana komisja, a po ich zakwalifikowaniu powstaną listy podstawowe i rezerwowe. Ministerstwo Infrastruktury sprawdzi ich zgodność z przepisami, a premier zatwierdzi. Liczymy, że procedury formalne zakończą się w pierwszym półroczu 2023 roku i samorządy otrzymają pieniądze – tłumaczył wojewoda podlaski i dodał, że jeśli wszystko dobrze pójdzie inwestycje drogowe w gminach i powiatach powinny zostać zrealizowane do połowy 2024 roku.

Czytaj również:

- Warto podkreślić, że Rządowy Program Rozwoju Dróg dzięki temu naborowi staje się bardziej kompletny, bowiem oprócz podstawowego naboru, który obejmuje modernizacje i budowę dróg gminnych i powiatowych, mieliśmy nabory na program mostowy czy inwestycji miejskich i obwodnic. Teraz dochodzi to, co często zgłaszali samorządowcy. Dla wójta czy burmistrza jest bardzo istotne czy droga będzie remontowana czy modernizowana. Dla mieszkańca to to samo, ale każdy milion pozwala wyremontować więcej drogi niż zmodernizować – mówił wicewojewoda Tomasz Madras.

Czytaj również:

Stwierdził również, że obecną pulę 74 mln zł trzeba dodać do funduszy na inne inwestycje jakie będą realizowanych w tym roku ze wsparcia RFRD (194 mln zł), a to oznacza, że podlaskie samorządy otrzymają około 270 mln zł.
– Jeśli w większości gmin takie inwestycje będą realizowane to nawet, gdy tę kwotę podzielimy otrzymamy znaczne środki do wykorzystania przez małe i średnie gminy, którym wcześniej trudno było uzyskać duże wsparcie – dodał wicewojewoda Madras.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny