MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport o kąpieliskach

Justyna Kozak
Trzykrotna kontrola stanu sanitarnego kąpieliska w Repczycach potwierdziła, że woda nadaje się tam do kąpieli
Trzykrotna kontrola stanu sanitarnego kąpieliska w Repczycach potwierdziła, że woda nadaje się tam do kąpieli Fot. Krystyna Kościewicz
Warto upewnić się, gdzie pojechać, aby zastać strzeżoną plażę, dogodne warunki do rekreacji, a co najważniejsze - czystą, przydatną do kąpieli wodę.

Sezon wakacyjny w pełni. Kiedy słońce mocno świeci i rozgrzewają nas wysokie temperatury, gdzie odpoczywamy najchętniej? Oczywiście nad wodą. Taki wypoczynek preferują szczególnie: młodzież oraz rodzice z małymi dziećmi. Korzystamy zarówno ze zorganizowanych kąpielisk, jak i dzikich fragmentów rzek. Zanim jednak zaplanujemy wyjazd nad wodę, warto zastanowić się nad tym, gdzie pojechać, aby zastać strzeżoną plażę, dogodne warunki do rekreacji, a co najważniejsze - czystą i przydatną do kąpieli wodę.

Jaka woda, panie wójcie

Informacje o stanie wód dostaniemy jednak dopiero wówczas, gdy wójt danej gminy wyznaczy administratora kąpieliska i wystąpi do lokalnego sanepidu o sprawdzenie przydatności wody. W związku z tą procedurą na dzień dzisiejszy mamy orzeczenia o stanie dwóch zbiorników wodnych: w Repczycach i Dubiczach Cerkiewnych. Nie zgłoszono natomiast otwarcia sezonu kąpieliskowego nad rzeką Narew, w Rybakach czy też na basenie hajnowskim.

Dubicze kontrolowane pięciokrotnie

Trzykrotna kontrola stanu sanitarnego kąpieliska w Repczycach (rzeka Nurzec) zakończona została pomyślnie, co pozwoliło na oficjalne otwarcie tam sezonu kąpieliskowego. Dużo gorsze przygotowanie do otwarcia sezonu przedstawiało się w Dubiczach Cerkiewnych, gdzie kontrola sanitarna została przeprowadzona aż pięciokrotnie. Pierwsza z nich odbyła się 18 czerwca 2008 roku: na powierzchni wody widoczne były zielone smugi i plamy, na całej długości plaży stwierdzono zaś zabarwienie piasku na kolor niebieski, co świadczyło o dużej koncentracji sinic.

- W dalszym toku kontroli stwierdzono, że zakwit sinic nie ustępuje.- poinformowała nas Nina Zin, starszy asystent do spraw higieny komunalnej.- Natomiast badania fizykochemiczne i bakteriologiczne, dostarczyły informacji o przekroczonym stężeniu bakterii grupy coli, a co za tym idzie - wysokiej zawartości substancji organicznej i zachodzących z zbiorniku procesach eutrofizacyjnych.
Dopiero 11 lipca badania laboratoryjne stwierdziły przydatność wody do kąpieli, teren kąpieliska został uporządkowany, piasek na plaży był czysty. 14 lipca 2008 roku, sezon kąpieliskowy w Dubiczach Cerkiewnych został oficjalnie otwarty.

Sinice wciąż groźne

Do osób wypoczywających nad wodą w Dubiczach Cerkiewnych apelujemy jednak o wzmożoną czujność, gdyż znając biologię sinic i ich optimum rozwoju, nie można z całą pewnością stwierdzić, czy zakwit nie powróci. Dodatkowo warto wiedzieć, iż najważniejsza przyczyna wystąpienie sinic w tym zbiorniku nie została usunięta.

Jest nią bowiem, występująca powyżej kąpieliska, tama bobrowa, która powoduje minimalny przepływ wody na rzece Orlance a w konsekwencji wysoką zawartość substancji organicznej i zachodzenie procesów eutrofizacyjnych. Mamy jednak nadzieję, że ocena o przydatności wody do kąpieli w obu zbiornikach utrzyma się do końca sezonu wakacyjnego, co pozwoli wszystkim zainteresowanym na korzystanie z szaleństw wodnych oraz miły odpoczynek na plażach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny