Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jelita grubego - trzecie miejsce na świecie, a drugie w Europie wśród przyczyn zgonów na nowotwory

(kami)
fot. Wikipedia
Raport Instytutu Karolinska na temat dostępności do leków onkologicznych dla Europejczyków.

Szwedzcy naukowcy biją na alarm. Każdego roku w Europie odnotowuje się coraz więcej nowych przypadków zachorowań na nowotwory. Najczęściej umierają Polacy oraz obywatele krajów takich jak Rumunia, Słowacja czy Estonia. Powodem tej sytuacji jest niedofinansowanie systemu opieki zdrowotnej, a przede wszystkim zbyt małe fundusze przeznaczane na onkologię.

Rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów (po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn). Atakuje 13 tys. Polaków rocznie, z których ponad 8 tys. umiera. Każdego roku ilość zachorowań zwiększa się o 3 proc. Odsetek pacjentów, którzy przeżywają 5 lat od momentu wykrycia raka jest jednym z najniższych w Europie!

Polska - Szwecja 41 : 207

W porównaniu z innymi krajami onkologia w Polsce jest wyjątkowo niedoinwestowana. Nowe leki są drogie, a z budżetu państwa na walkę z nowotworem przeznaczane jest zbyt mało pieniędzy. W Szwecji, która może się pochwalić największymi sukcesami w zwalczaniu i leczeniu nowotworów, na mieszkańca przypada 207 euro rocznie, Niemczech - 216 euro. Ten wskaźnik w Polsce to zaledwie 41 euro.

Tymczasem jest o co walczyć. W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu raka jelita grubego. Coraz nowocześniejsze terapie pozwalają na bardziej precyzyjną walkę z nowotworem. Przykładem może być leczenie antyangiogenne, które poprzez odcięcie guza od naczyń krwionośnych, zaopatrujących go w substancje odżywcze i tlen, zahamowuje jego rozwój. Niewystarczające wydatki na onkologię znajdują odzwierciedlenie w dostępie do nowoczesnych terapii. Mając na uwadze dobro pacjenta onkolodzy występują o finansowanie leków nie objętych refundacją. Niestety jest to proces, który wymaga żmudnych procedur, od złożenia wielostronicowych wniosków przez opinię i akceptację wielu osób po NFZ. Często droga wniosku jest zbyt długa dla pacjenta.

731 dni czyli ponad 2 lata!

Jak podkreślają szwedzcy naukowcy, na dostęp do nowoczesnych terapii mają także wpływ bariery administracyjne. W raporcie zestawiono czas oczekiwania w poszczególnych krajach od momentu rejestracji leków do wprowadzenia ich do szpitali i aptek. Okazało się, że w Polsce może on wynieść nawet 731 dni - ponad 2 lata! Tymczasem rak postępuje szybko, omijając biurokrację i zawiłe procesy akceptacji.

Naukowcy Instytutu Karolinska postulują, by rządy i instytucje odpowiedzialne za opiekę zdrowotną zaczęły uwzględniać stałe tendencje takie jak spadek liczby hospitalizacji z powodu nowotworów, a nie jak to ma obecnie miejsce - reagować na chwilowe zmiany. Problem nie dotyczy tylko Polski. W wielu krajach próbuje się opracować metody obiektywnej i wiarygodnej oceny danych pochodzących z badań naukowych, które przełożyłyby się na język instytucji odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną i dostęp pacjentów do nowoczesnych terapii.

Rak jelita grubego w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia. Wystarczy, że zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. Polacy muszą rozumieć wagę badań profilaktycznych, a w przypadku choroby - mieć możliwość skorzystania z najlepszych metod leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny