MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole Samorządowe nr 48 w Białymstoku. Sejm przedszkolaków

(jsz)
Mali posłowie i posłanki zgłaszali swoje postulaty na temat tego, jak chciałby, żeby dzieci zachowywały się w przedszkolu.
Mali posłowie i posłanki zgłaszali swoje postulaty na temat tego, jak chciałby, żeby dzieci zachowywały się w przedszkolu. Anatol Chomicz
Przedszkolaki zebrały się w optymistycznym sejmie. Było gwarno.

Maluchy zgłosiły je podczas posiedzenia sejmu, jakie odbyło się w środę w placówce. Dzieci zamieniły się w posłów i wyłoniły spośród siebie marszałka, który przewodniczył obradom. Została nią Oliwia Grabowska.

- Otwieram debatę "Optymistycznego sejmu" na temat zachowania dzieci w przedszkolu - obwieściła zebranym uderzając laską marszałkowską.

Mali posłowie i posłanki zgłaszali swoje postulaty na temat tego, jak chciałby, żeby dzieci zachowywały się w przedszkolu.

- Chciałbym, żeby się z siebie dzieci nie śmiały - powiedział Kacper.

Krzyś z kolei uważa, że dzieci powinny słuchać pani i grzecznie się uczyć, a Marysia żeby wszyscy byli dla siebie mili. Zgłaszanie postulatów wzbudzało wiele emocji. Na sali nieraz wrzało, a marszałek musiał uciszać posłów.

- Uwaga! Uwaga! Proszę o chwilę ciszy - uspokajała Oliwka.
Wszystkie postulaty zostały spisane, po czym posłowie udali sir na obrady. Po powrocie odbyło się głosowanie. Te zgłoszenia, które otrzymały najwięcej głosów zostały wpisane do "Ustawy o dobrym zachowaniu". W ten sposób dzieci same stworzyły przepisy, których wszyscy w przedszkolu będą musieli przestrzegać.

Wczorajszy Sejm to jedno z działań przewidzianych w programie edukacyjnym "Optymistyczne Przedszkole", który realizuje placówka. Wspólne ustalanie prawa ma budować w dzieciach poczucie własnej wartości, odpowiedzialność oraz świadomość, że one też mogą podejmować ważne decyzje.

- Chcemy wyposażyć naszych wychowanków w wiarę we własne siły i optymistyczne podejście do życia - wyjaśnia Marzenna Małgorzata Majtas, dyrektor PS nr 48 w Białymstoku. - Jest on zaplanowany na pięć lat i przewiduje wiele działań. Wszystkie one mają doprowadzić do tego, by dzieci umiały sobie radzić z problemami i wiedziały do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Myślę, że to się im przyda w dorosłym życiu.

Przedszkole organizuje również spotkania dla rodziców. Ci ostatni mają szansę poznać na nich konkretne rozwiązania wychowawcze.

Program "Optymistyczne Przedszkole" realizuje również PS nr 35 w Białymstoku. Jego autorkami są Irena Dzierzgowska i Mirela Nawrot.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny