MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa drogi S8 do Białegostoku. W ramach budowy trasy S61. Od Podborza do Śniadowa. To fragment międzynarodowej trasy Via Baltica

OPRAC.: wal
Zdjęcia z lotu ptaka pokazujące prace wykonane przy przebudowie S8 i budowie S61 Podborze Śniadowo
Zdjęcia z lotu ptaka pokazujące prace wykonane przy przebudowie S8 i budowie S61 Podborze Śniadowo GDDKIA/Strona kontraktu/M. Kulesza
Co prawda zima ograniczyła roboty drogowe do minimum, ale nadal prowadzone są prace przy przebudowie odcinka drogi ekspresowej S8 z Warszawy do Białegostoku. To zadanie wykonywane jest w ramach budowy drogi S61 Ostrów Mazowiecka Północ (Podoborze)-Śniadowo. To fragment trasy Via Baltica udostępniony kierowcom w październiku 2023 roku. Ruch na nim może się zwiększyć, gdy przejezdna stanie się obwodnica Łomży. Ma to nastąpić w połowie 2024 roku.

Spis treści

S61 niemal gotowa

Droga ekspresowa S61 ma niespełna 220 km, przebiega przez trzy województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. W mijającym roku wydłużyliśmy ją o kolejne 49 km.

W ramach budowy obwodnicy Łomży w czerwcu 2023 roku oddano do ruchu węzeł Łomża Zachód na istniejącej DK61. Dzięki temu przejezdność uzyskał gotowy od roku, ale nieużywany, fragment S61 Łomża Południe – Łomża Zachód o dł. 7,2 km. 

Dwa miesiące później oddział GDDKiA w Olsztynie oddał do ruchu trzeci i ostatni w województwie warmińsko-mazurskim odcinek S61 Ełk Południe – Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km.

Odcinek S61 oddany, ruch na nim niewielki. Na razie

Z kolei w październiku 2023 roku oddano do użytkowania, przed zakończeniem wszystkich robót, przeszło 19-kilometrowy fragment S61 Ostrów Mazowiecka Północ (Podborze) – Śniadowo. Odcinek ten leży w woj. mazowieckim, ale inwestycję prowadził Oddział GDDKiA w Białymstoku.

- Trwa jeszcze przebudowa wiaduktu nad linią kolejową w ciągu S8 przed węzłem Ostrów Mazowiecka Północ oraz układanie nawierzchni na tejże jezdni. Ostateczne zakończenie prac planowane jest w przyszłym roku - zapewnia GDDKiA.

Ruch na oddanym w październiku 2023 roku odcinku S16 Podborze-Śniadowo jest na razie niewielki. Widać to zresztą na zdjęciach udostępnionych przez drogowców. Ale w tym roku może to się zmienić.

Zobacz grudniowe zdjęcia z budowy S61 i przebudowy S8

Ostatni odcinek S61 w budowie

Obecnie trwają bowiem jeszcze prace przy budowie ostatniego w województwie podlaskim i zarazem ostatniego na całej drodze S61 odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno (12,9 km). To obwodnica Łomży. Wykonawca ma za zadanie udostępnić ją do ruchu – na zasadzie przejezdności jedną nitką mostu na Narwi – w połowie 2024 roku. To pozwoli na ruch samochodów ciężarowych po S61 do granicy z Litwą z ominięciem Łomży.

W połowie 2025 r. obwodnica Łomży na całej długości będzie w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny