Prywatyzacja CIECH: Sąd w Katowicach nie aresztował byłego...

  Prywatyzacja CIECH: Sąd w Katowicach nie aresztował byłego wiceministra skarbu Pawła T. za sprzedaż akcji CIECH spółce Jana Kulczyka

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu Pawła T.

  Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu Pawła T. ©CBA

  Sąd w Katowicach nie zgodził się na aresztowanie byłego wiceministra Pawła T. Zatrzymanie 6 osób, w tym Pawła T. byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL i byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych to efekt śledztwa w sprawie nieprawidłowości podczas prywatyzacji Ciechu. Według śledczych kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka w 2014 r. kupiła pakiet kontrolny spółki po zaniżonej cenie. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.
  Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu Pawła T.

  Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu Pawła T. ©CBA

  Sąd w Katowicach nie zgodził się na aresztowanie byłego wiceministra skarbu Pawła T. i Tomasza Z - zastępcy dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji. O aresztowanie wnioskowała Prokuratura Regionalna w Katowicach.

  Zdaniem sądu, po stronie podejrzanych istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych im czynów, ale nie ma zagrożenia matactwa.

  Prokuratura Regionalna zgromadziła obszerny materiał dowodowy.


  Wobec czterech pozostałych podejrzanych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze - poręczenia majątkowe w wysokości od 50 do 150 tys. zł, a wobec Jakuba W. również zakaz opuszczania kraju.

  Agenci CBA zatrzymali byłego wiceministra skarbu i 5 innych urzędników w związku ze śledztwem w sprawie sprzedaży akcji CIECH spółce Jana Kulczyka.

  Zatrzymania odbyły się m.in. w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

  Chodzi o śledztwo ws. zbycia przez Skarb Państwa kontrolnego pakietu akcji CIECH S.A. spółce Jana Kulczyka. Wg śledczych, pakiet sprzedano po zaniżonej cenie.

  Wśród zatrzymanych, oprócz wiceministra skarbu Pawła T., są min. Michał M. - były główny ekonomista Ministerstwa Skarbu i Tomasz Z. - były dyrektor departamentu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

  Jak informuje RMF FM, Paweł T. były szef Giełdy Papierów Wartościowych i urzędnicy Ministerstwa Skarbu Państwa podejrzani są o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Pracownicy ING o pomocnictwo w tym czynie.

  To efekt śledztwa w sprawie nieprawidłowości podczas prywatyzacji Ciechu. Według śledczych kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka w 2014 r. kupiła pakiet kontrolny spółki po zaniżonej cenie.

  Śledztwo w tej sprawie już w kwietniu 2015 roku wszczęła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Postępowanie sprawdzające, na wniosek posłów Solidarnej Polski, rozpoczęło się dwa miesiące wcześniej. Posłowie zawiadomili prokuraturę po publikacjach medialnych o treści podsłuchanych rozmów w tzw. aferze taśmowej.

  Śledczy sprawdzali, czy nie doszło do wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w związku ze sprzedażą spółce KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł.

  Czynności w sprawie byłego szefa giełdy Pawła T. I innych wykonują funkcjonariusze wrocławskiej delegatury na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:




  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka