MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PRFF: Podlaskie firmy znakomicie wykorzystały granty na tworzenie innowacji i na wynalazki

Opr. Andrzej Matys
Pixabay
218 projektów badawczo-rozwojowych podlaskich przedsiębiorstw, 33 wynalazki, 8 wzorów przemysłowych i 12 wzorów użytkowych. Takie są efekty korzystania z funduszy grantowych Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, które sfinansowane były z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Niedawno Fundacja zakończyła realizację kolejnego projektu grantowego, mającego na celu upowszechnienie działalności badawczo-rozwojowej wśród podlaskich przedsiębiorstw. Kiedy przedsięwzięcie biznesowe wymagało rozwiązania problemów technicznych lub zdobycia dodatkowej wiedzy, przedsiębiorcy zlecali wykonanie potrzebnych usług i otrzymywali częściową refundację poniesionych wydatków.

Średnia wartość grantu wyniosła 80 tys. zł. Z grantów skorzystały 144 przedsiębiorstwa, najwięcej z sektora metalowo-maszynowego. Nieco mniej przedsięwzięć związanych było z sektorem medycznym, rolno-spożywczym, czy ekoinnowacjami.
Z kolei największa cześć wydatków, ponoszonych przez firmy, dotyczyła prac koncepcyjnych i projektowych, prototypowego, badania zgodności z normami, certyfikacji wyrobów, testowania produktów i procesów, itp.
Wszystkie projekty B+R miały solidne uzasadnienie rynkowe. Aż 25 proc. z nich zakończyło się opracowaniem wynalazku, wzoru przemysłowego lub użytkowego i złożeniem wniosków o ochronę własności przemysłowej do Urzędu Patentowego RP lub zagranicznych biur patentowych.

Zakończenie projektu grantowego fundacji zbiegło się w czasie z publikacją najnowszego Raportu GUS „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw za lata 2017-2019” z lutego br. Okazuje się, że aż 30,7 proc. podlaskich firm przemysłowych tworzy lub wdraża innowacje i jest to zdecydowanie najwyższy odsetek w porównaniu z przedsiębiorstwami z innych regionów (średnia dla Polski to 21,7 proc.).

Poza tym, w ostatnich latach, 8 proc. podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych złożyło wnioski do Urzędu Patentowego RP o ochronę prawną swoich wynalazków. I to też zdecydowanie najlepszy wynik w kraju. Drugie - województwo podkarpackie miało 4,9 proc. wniosków z firm, a średnia dla Polski to 2,8 proc. W poprzednim rankingu Podlaskie było na 12. miejscu.

- Raport Głównego Urzędu Statystycznego obejmuje okres trzyletni, więc nie są to dane incydentalne, a bardziej trend. W ostatnich latach udział przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie wśród wszystkich podlaskich przedsiębiorstw przemysłowych wzrósł z 20 do 30 proc. - Zresztą dobrą kondycję podlaskiego przemysłu potwierdzają także inne dane makroekonomiczne. Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej oraz eksportu wyraźnie przewyższa średnią krajową i co ważne, pandemia tej sytuacji nie zmieniła – podaje Marek Dźwigaj, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Z raportu GUS wynika, że coraz więcej podlaskich firm prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe. W ostatnich latach - 11,2 proc., a prawie 8 proc. zlecało je innym podmiotom. Średnio w kraju było to odpowiednio 8,9 oraz 3,4 proc. Aktywność innowacyjna skutkowała wprowadzeniem nowego produktu, zastosowaniem nowej technologii lub nowych procesów biznesowych. Takie działania, w badanym przez GUS okresie, zrealizowało 22 proc. podlaskich firm przemysłowych (średnia w kraju niemal 19 proc.).

Co ważne, aż 7,5 proc. naszych firm wprowadziły produkt nowy dla całego rynku. Niestety, chociaż coraz więcej firm w regionie podejmuje działalność innowacyjną, sumy, które na to wydają są dwukrotnie niższe niż średnia krajowa.

- Wynika to przede wszystkim ze struktury podlaskiej gospodarki, w której znikomy udział mają przedsiębiorstwa tzw. wysokiej techniki. Wartość koniecznych wydatków na prace badawcze w podlaskim przemyśle, gdzie prym wiedzie przemysł spożywczy, metalowo-maszynowy, czy drzewny jest naturalnie niższa niż np. w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, chemicznym czy biotechnologicznym. Co wcale nie znaczy, że podlaskie przedsiębiorstwa przemysłowe nie są innowacyjne na swoich właściwych rynkach – dodaje Marek Dźwigaj.

Udział firm aktywnych innowacyjnie w ogólnej liczbie przedsiębiorstw przemysłowych w latach 2017-2019:

 • Podlaskie – 30,7 proc.
 • Podkarpackie – 28,4 proc.
 • Małopolskie – 24,1 proc.
 • Opolskie – 23,6 proc.
 • Mazowieckie – 23,6 proc.
 • Warmińsko-Mazurskie – 22 proc.
 • POLSKA – 21,7 proc.
 • Śląskie – 21,5 proc.
 • Łódzkie – 21,2 proc.
 • Świętokrzyskie – 22 proc.
 • Wielkopolskie – 19,2 proc.
 • Pomorskie – 19,1 proc.
 • Kujawsko-Pomorskie – 18,8 proc.
 • Lubelskie – 18,7 proc.
 • Lubuskie – 17,2 proc.
 • Zachodniopomorskie – 15,6 proc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny