Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent podpisał się pod protestem do premiera. Wszyscy bronią ósemki. (wideo)

(uz)
Prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał się pod protestem, który trafi do premiera
Prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał się pod protestem, który trafi do premiera fot. Wojciech Oksztol
Protesty, happening, listy do premiera - to była wielka mobilizacja. Ponad 21 tysięcy podpisów w kilka dni pojawiło się pod apelem do premiera, by nie odkładał budowy najważniejszej drogi dla Białegostoku - krajowej ósemki do Warszawy.

Protestowali też Czytelnicy "Porannego", ściągając apel z naszej strony. Wszyscy mają nadzieję, że apel zostanie wysłuchany. - To wyraźny głos społeczeństwa - mówi socjolog prof. Tadeusz Popławski.

- To chyba największa akcja społeczna w ostatnim czasie - zauważa Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Powinna przynieść jakiś skutek i zostać zauważona.

W piątek podpisał się pod apelem do premiera w obronie szybkiej budowy ósemki do Warszawy. Pismo zostało dołączone do zebranych podpisów. Swój sprzeciw wobec rządowych planów wyrażali białostoczanie oraz mieszkańcy ościennych gmin.

W ciągu tylko kilku dni pod petycją do premiera podpisało się ponad 21 tysięcy osób. Listy przynoszono do białostockiego magistratu do ostatniej chwili.

- To wyraźny głos społeczeństwa - komentuje Tadeusz Popławski, profesor socjologii na Politechnice Białostockiej. - Jest to próba wywarcia wpływu poprzez mobilizację społeczną i pewnego rodzaju deklaracja obywatelskiej niezgody na podział pieniędzy na infrastrukturę.

Apel wraz z podpisami do kancelarii premiera zawiózł wczoraj dyrektor departamentu strategii i rozwoju w urzędzie miejskim Tomasz Buczek.

W ostatnich dniach mobilizowali się też podlascy samorządowcy, politycy oraz przedsiębiorcy. Słali listy, podejmowali stanowiska, jeździli do ministerstw na rozmowy. Deklaracji jednak żadnych nie usłyszeli. Otrzymali jedynie zapewnienie, że prace przygotowawcze do przebudowy dróg nie będą wstrzymywane.
Natomiast w sobotę w południe na Rynku Kościuszki odbędzie się happening "Nie zabierajcie nam dróg“. Jego uczestnicy ustawią się w kształt liczby 300. Ma to symbolizować ofiary, które zginęli w ciągu dziewięciu lat na ósemce do Warszawy. Udział w nim weźmie prezydent Białegostoku.

- Być może część postulatów zostanie zrealizowana - uważa profesor Popławski. - Ci, którzy nie protestują nie mają racji. Najwięcej protestował Lublin więc droga do niego z Warszawy pewnie będzie większym priorytetem niż droga do Białegostoku.

Tadeusz Truskolaski zapewnił, że będzie monitorował sprawę budowy ósemki w granicach województwa. Chociaż, jak podkreślił, o szybką budowę dróg w województwie, powinni zabiegać przede wszystkim podlascy posłowie, którzy na co dzień są w Warszawie.

Jednak mieszkańcom i posłom z województwa lubuskiego się udało. Zdobyli deklarację minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, że pieniądze z rezerwy trafią na budowę odcinka S-3 z Gorzowa do Międzyrzecza, gdzie trwa właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy. Na takie przesunięcia musi jednak najpierw zgodzić się Unia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny