Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Komorowski wręczył sztandar i odsłonił tablicę prezydenta Kaczorowskiego (zdjęcia, wideo)

Aneta Boruch
przekazał sztandar pułkownikowi Piotrowi Oleszczakowi, dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Nadanie sztandaru to symboliczny koniec formowania pułku. Powstał on dwa lata temu w miejscu poprzednich jednostek wojskowych przy ulicy Kawaleryjskiej.
przekazał sztandar pułkownikowi Piotrowi Oleszczakowi, dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Nadanie sztandaru to symboliczny koniec formowania pułku. Powstał on dwa lata temu w miejscu poprzednich jednostek wojskowych przy ulicy Kawaleryjskiej. Anatol Chomicz
18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy dostał sztandar od prezydenta Polski. Bronisław Komorowski odsłonił też tablicę pamięci Ryszarda Kaczorowskiego.

[galeria_glowna]

- Sztandar wiąże emocje, jest pełen symboli - podkreślał przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego Bronisław Komorowski. - Jest orzeł w koronie, są laury, są wspaniałe związki wyrażające się w haśle: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski wręczył sztandar 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu. Z jego rąk odebrał go dowódca jednostki pułkownik Piotr Oleszczak. Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki.

- Dla każdego żołnierza szczególnym symbolem, zapisanym w sercu, jest sztandar - podkreślał pułkownik Piotr Oleszczak. - Z wizerunkiem Orła Białego zawsze symbolizował tę, co nie zginęła.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Barbara Kudrycka i Tadeusz Truskolaski. Początkowo matką chrzestną miała być Karolina Kaczorowska, małżonka tragicznie zmarłego Ryszarda Kaczorowskiego. Okazało się jednak, że przybycie na białostockie uroczystości uniemożliwiła jej zraniona noga.

Prezydent Komorowski otworzył ulicę prezydenta Kaczorowskiego

Dlatego też zabrakło jej również na ważnej uroczystości, poświęconej pamięci jej zmarłego małżonka. Chodzi o otwarcie ulicy Ryszarda Kaczorowskiego i odsłonięcie tablicy ku jego czci. Zawisła ona na ścianie budynku przy ulicy Mazowieckiej 35. Tu do szkoły chodził Ryszard Kaczorowski, który w pobliżu urodził się i wychował.

Tadeusz Truskolaski odczytał wzruszający list, który nadesłała Karolina Kaczorowska: "Dziękuję za pamięć o moim mężu. Gdy tylko będę miała możliwość, przyjadę do Białegostoku - teraz już i mojego, bo tak dobrze się w nim czuję. Lepiej zrozumiałam miłość męża do jego ukochanego, rodzinnego miasta".

Tu także obecny był prezydent Bronisław Komorowski. Wspominał, że dla niego prezydent Ryszard Kaczorowski był zawsze przede wszystkim druhem Kaczorowskim. Podkreślał też symboliczność postaci ostatniego prezydenta na uchodźstwie.

- Ryszard Kaczorowski jest sztandarem, wysoko wzniesionym nie tylko tu, ale i w całej Polsce - mówił Bronisław Komorowski. - To postać, która zawsze budziła ogromną sympatię, życzliwość i podziw.

Przypomniał też, że to Ryszard Kaczorowski był tym prezydentem Polski na emigracji, który podjął decyzję o przekazaniu Polsce symboli polskiej ciągłości państwowej, przechowywanych w Londynie. Chodzi o pieczęcie, insygnia, dokumenty oraz proporzec prezydenta II RP Ignacego Mościckiego, który teraz towarzyszy przekazywaniu władzy kolejnym prezydentom niepodległej Polski.

Przeczytaj również relację z odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Ryszardowi Kaczorowskiemu

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny