Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławni wspominają świętego Dymitra Sołuńskiego. Tłumy wiernych i służby mundurowe w białostockiej cerkwi wojskowej

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wideo
od 16 lat
Cerkiew Prawosławna wspomina dzisiaj (8.11) świętego męczennika Dymitra z Tesalonik. Uroczyste nabożeństwo odbyło się w białostockiej cerkwi wojskowej przy ulicy Warszawskiej, a przewodniczył mu abp białostocko-gdański Jakub. W świątyni pojawili się przedstawiciele służb mundurowych ponieważ św. Dymitr uważany jest za patrona służących w wojsku żołnierzy wyznania prawosławnego.

Spis treści

Prawosławni oddają cześć świętemu męczennikowi

Dzisiaj (8.11) wierni Cerkwi prawosławnej wspominają wyjątkową postać jaką był święty Dymitr Sołuński, który zginął śmiercią męczeńską. Białostocka cerkiew wojskowa p.w. tego właśnie świętego gościła dzisiaj tłumy wiernych, liczne duchowieństwo, służby mundurowe oraz przedstawicieli innych kościołów chrześcijańskich. Uroczystości celebrował abp Jakub.

Zobacz jak wyglądały uroczystości cerkiewne i kto na nie przybył:

Prawosławna Parafia Wojskowa w Białymstoku

Prawosławna Parafia Wojskowa pw. śww. apostołów Piotra i Pawła w Białymstoku powstała w 1995 roku w ramach formowania struktur Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego wchodzącego w skład Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Przez 25 lat, do końca października 2020 roku, parafia korzystała ze świątyni pw. św. równej apostołom Marii Magdaleny.

Święto Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Prawosławni święcili zioła i kwiaty. Tłumy wiernych

Nowa cerkiew wojskowa

Cerkiew p.w. Świętego męczennika Dymitra Sołuńskiego to stosunkowo nowy obiekt na mapie sakralnej Białegostoku. 8 listopada 2020 roku, w dniu pamięci św. wielkiego męczennika, odbyła się uroczysta inauguracja życia liturgicznego w nowej cerkwi przy ul. Warszawskiej 16. Pierwszej Boskiej Liturgii w nowo poświęconym Domu Bożym przewodniczyli:

  • Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub,
  • Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Z dniem 1 grudnia 2020 roku pełniącym obowiązki proboszcza Prawosławnej Parafii Wojskowej w Białymstoku został mianowany ks. por. mgr Rafał Pagór.

Budynek świątyni
Budynek świątyni Piotr Łozowik

Świątynia w modernistycznym budynku

Jak pisze Andrzej Lechowski w publikacji "Ulica Warszawska" w 1897 r. przy ul. Warszawskiej 16 Ministerstwo Finansów Rosji wzniosło gmach Powiatowego Urzędu Skarbowego i Inspekcji Podatkowej.W latach 30. XX w. budynek uległ gruntownej przebudowie, dzięki czemu zyskał modernistyczny charakter.

- Mieścił się tu II Urząd Skarbowy na miasto i powiat Białystok, a także Urząd Skarbowy Akcyz i Monopoli Państwowych - czytamy w książce.

Warszawska 16 w Białymstoku. Na modernistycznym budynku widać już ścianki w kształcie kopuł. Powstaje tu prawosławna kaplica

W czasie II wojny światowej obiekt uległ spaleniu. Po odbudowie przejęło go wojsko. Ostatnio mieściła się w nim przychodnia psychologiczna. Budynek po dawnej przychodni wojskowej został wyremontowany i przystosowany do potrzeb prawosławnej świątyni. Wnętrz polichromią pokryła świetna ikonografka, Natalia Oniśko-Wasiluk, absolwentka Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.

Święty Wielki Męczennik Dymitr z Tesalonik

Dymitr Sołuński to męczennik, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego, ormiańskiego i koptyjskiego. Pochodził z Tesaloniki. Zginął śmiercią męczeńską w 306 roku. Przyszły święty został wyznaczony na urząd prokonsula, ale zamiast wypełniać edykt Dioklecjana nakazujący prześladowanie chrześcijan, Dymitr głosił Ewangelię w Salonikach. Aresztowany i wtrącony do więzienia zginął w więzieniu przebity dzidami.

Kult św.Dymitra

Kult świętego Dymitra rozwinął się w Tesalonice i później rozszerzył zarówno na wschód i zachód Europy. Dymitr czczony jest we wszystkich autokefalicznych Kościołach prawosławnych. Relikwie Świętego znajdują się w bazylice św. Dymitra w Salonikach.

Zobacz jak wyglądały uroczystości cerkiewne i kto na nie przybył:

Patron

Wielki męczennik Dymitr uważany jest za patrona służących w wojsku żołnierzy wyznania prawosławnego. Wierni modlą się do niego w obliczu zagrożenia najazdem innowierców oraz o przywrócenie wzroku. Jest patronem miast:

  • Wenecji,
  • Salonik,
  • Konstantynopola (obecnie Stambuł).
Białystok, 8.11.2023
Białystok, 8.11.2023 Piotr Łozowik

Ikonografia

W ikonografii święty przedstawiany jest jako młody mężczyzna bez brody, w stroju oficera rzymskiego, przykryty zielonym płaszczem. Jednym z najpopularniejszych przedstawień jest postać ujęta w całości, która w prawej ręce ma zwój pisma oraz pikę, ostrzem zwróconą do góry. Lewą ręką trzyma przy nodze miecz.

Na zwoju znajdują się słowa:
Panie, nie zgub grodu i ludzi, bowiem jeśli uratujesz go wraz z nimi i ja zbawię się, a jeśli ich zgubisz, zginę i ja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny