Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo i nieruchomości: Zajrzyj do księgi. Kim jesteś?

Krzysztof Jankowski [email protected] 0 85 730 67 86
Chcemy wesprzeć mieszkańców w ich działaniu na rzecz uregulowania stanu prawnego nieruchomości przez nich zajmowanych – mówi Jarosław Karol Łaźny, geodeta powiatowy w Bielsku Podlaskim.
Chcemy wesprzeć mieszkańców w ich działaniu na rzecz uregulowania stanu prawnego nieruchomości przez nich zajmowanych – mówi Jarosław Karol Łaźny, geodeta powiatowy w Bielsku Podlaskim. Fot. Krzysztof Jankowski
Bielskie starostwo zachęca wszystkich właścicieli gruntów do sprawdzenia, czy są oni wpisani w tzw. "księgach wieczystych".

Co trzeba sprawdzić?

Co trzeba sprawdzić?

Czy wpisano prawidłowy numer działki, powierzchnię i położenie nieruchomości.
Czy wpisano dane dotyczące własności (właściciel, współwłaściciel, wieczysty użytkownik, wieczysty współużytkownik), wysokość udziałów i podstawę nabycia praw do nieruchomości.

Jest kilka potencjalnych sytuacji, w których powinniśmy zadbać o zapis w księdze wieczystej mówiący, że jesteśmy właścicielami swoich gruntów - informuje Jarosław Karol Łaźny, geodeta powiatowy w Bielsku Podlaskim. - Naszym celem jest wsparcie mieszkańców w ich działaniu na rzecz uregulowania stanu prawnego nieruchomości przez nich zajmowanych. Bo nieaktualne zapisy często działają na ich niekorzyść.

Pieniądze za obwodnicę

Jednym z przykładów jest sytuacja z wywłaszczeniami gruntów pod inwestycje państwowe, np. budowę ogólnopolskiej sieci dróg.

- Ma to znaczenie zwłaszcza po wejściu w życie tzw. "specustawy drogowej". Przewiduje ona pozbawienie własności za odszkodowaniem, jeśli inwestycja jest bardzo ważna dla państwa - wyjaśnia Jarosław Karol Łaźny. - Zgodnie z przepisami, prawo do odszkodowania mają osoby, na których działki są zapisane w księgach wieczystych. Jeśli więc ktoś wszedł w posiadanie takiej działki, ale nie ujawnił tego w księgach, to odszkodowanie dostanie poprzedni właściciel gruntu.

A inwestycji drogowych (przynajmniej w planach) jest co raz więcej. Zapisami w księgach wieczystych powinni więc szczególnie uważnie zainteresować się właściciele działek, przez które w przyszłości mają prowadzić drogi ekspresowe, np. planowane obwodnice Bielska, czyli: zachodnia od Proniewicz po Lewki i południowa w okolicach Studziwód.

Notariusz zrobił to za nas?

Te same drogi przechodzą zresztą przez sporą połać powiatu bielskiego. Sama "dziewiętnastka" biegnie - na razie na mapach - od planowanego mostu na Narwi w Wojszkach, przez okolice Chraboł, Proniewicz, Bielska i Augustowa, Lewek, Knoryd i Bociek, aż do Andryjanek.

- Potrzeba sprawdzenia zapisów w księgach wieczystych jest szczególna w tych przypadkach, gdy nabyliśmy działki w wyniku spadku albo orzeczeń sądowych. Bo jeśli nie nanieśliśmy w nich poprawek, to może tam figurować ich poprzedni właściciel - tłumaczy Łaźny. - Gdy kupowaliśmy działkę, a transakcję potwierdziliśmy u notariusza, to ryzyko jest znacznie mniejsze, bo na notariuszu spoczywał obowiązek naniesienia zmian w księgach wieczystych.

Łatwiej sprzedać, bezpieczniej kupić

Jednak budowa dróg to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy sprawdzić zapisy w księgach. Pozwalają też na większą pewność i legalność obrotu gruntem.

- Wyobraźmy sobie, że sprzedajemy działkę, nabywca sprawdza ją w księgach wieczystych, a tam jest inny właściciel - mówi Łaźny. - Albo staramy się o kredyt, który chcemy zabezpieczyć działką. Bank sprawdza naszą wiarygodność, a tu działka należy do kogo innego. I po kredycie.

Łaźny podkreśla też, że to właśnie zapisy w księgach wieczystych powinniśmy sprawdzać przy zakupie działek.

- Bo w nich jest wszystko. Również obciążenia i zobowiązania, które na nich ciążą - podpowiada.

Tego chce ustawa

Ta inicjatywa bielskiego starostwa nie jest jednak li tylko przejawem dobrej woli urzędników. Wymusiła ją bowiem ustawa z września zeszłego roku. Jest ona następstwem roszczeń wobec państwa polskiego potomków rodzin, które wyjechały do Rzeszy po wojnie.

Okazuje się, że w przeszłości darzało się, iż uzyskiwali oni odszkodowania, bo skarb państwa nie uwzględnił swoich praw właśnie w księgach wieczystych.

- Ustawa zobowiązała więc wszystkie jednostki reprezentujące skarb państwa do uregulowania stanu prawnego w księgach - tłumaczą urzędnicy bielskiego starostwa.

Gdzie się zgłosić?

Informacje i wyjaśnienia problematyki prawnej i geodezyjnej można uzyskać:
w godzinach pracy starostwa od wtorku do piątku w wydziale Geodezji, Katastru i Nieruchomości w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 46, pok. 208,
w poniedziałki w biurze zamiejscowym w Brańsku, ul. Rynek 8, pok. 5.
Właściwym sądem prowadzącym księgi wieczyste dla nieruchomości położonych w powiecie bielskim jest:
Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim, V Wydział Ksiąg Wieczystych, ul. Mickiewicza 53.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny