Powstanie Chłopskie 2019: Rolnicy zapowiedzieli protesty w...

  Powstanie Chłopskie 2019: Rolnicy zapowiedzieli protesty w całej Polsce. Zablokowali m.in. krajową ósemkę [ZDJĘCIA]

  Ewa Bochenko, agada

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Rolnicy zapowiedzieli w niedzielę blokady dróg krajowych. To Powstanie Chłopskie 2019, jak sami mówią o tym pospolitym ruszeniu. Krajowa ósemka była zablokowana.
  Powstanie Chłopskie 2019: Rolnicy zapowiedzieli protesty w całej Polsce. Zablokowali m.in. krajową ósemkę [ZDJĘCIA]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Ewa Bochenko

  Zobacz galerię

  Dziś ruszyły masowe protesty w całym kraju. Również na Podlasiu. Rolnicy zaczęli blokować krajową ósemkę na wysokości skrzyżowania z tzw. janowską szosą, czyli z drogą wojewódzką nr 671. Od strony Augustowa już tworzy się wielki korek.

  W związku z protestem na DK 8 policja zorganizowała objazdy dla pojazdów osobowych drogami lokalnymi. Utrudnienia mają potrwać ok 10 minut. W proteście udział bierze 40 rolników.

  AKTUALIZACJA 12.00: DK 8 jest już przejezdna.

  Protest rolników: Powstanie Chłopskie 2019. O co chodzi?  O co będą walczyć? O lepsze jutro dla polskiego rolnictwa. I z mitem o świetnie prosperującej tej ważnej gałęzi gospodarki. Bo ta, ich zdaniem, chyli się ku upadkowi.

  Czytaj też: Powstanie Chłopskie 2019: Rolnicy zapowiadają protesty w całej Polsce. Będą blokować m.in. krajową ósemkę

  - Koszty produkcji rolnej rosną z miesiąca na miesiąc, Tymczasem ceny naszych towarów, tak jak spadły kilka lat temu, tak ani drgnęły do góry. Mało tego, spadają ciągle w dół. W naszym kraju nie ma żadnego szacunku dla tej grupy społecznej. Wszyscy zdają się nie pamiętać, że jesteśmy ich żywicielami. I, że pracujemy na wsi już tylko z przywiązania do tradycji. Ceny skupu mleka są poniżej granicy opłacalności. W sklepie litr oscyluję wokół 3 zł, my w skupie dostajemy ok 1,30. Podobne przykłady można mnożyć bez końca- czytamy w mailu od rolnika.

  Podnoszą, że nie jest brane pod uwagę ich zdanie i, ze państwo ich nie chroni.  Protest rolników, czyli Powstanie Chłopskie 2019. Mają blokować drogi od poniedziałku, 28 stycznia  - Rośnie bariera między nami a konsumentami. My produkujemy żywność za grosze, konsumenci płacą za nią bardzo drogo. Chcemy więc aby nasze produkty były oznakowane polską flagą. Aby konsumenci robiąc zakupy wspierali krajową produkcję a nie towary z importu. Mamy dość braku wsparcia rządzących. Ruszamy do Powstania Chłopskiego - pisze rolnik.  Tłumaczy, że owszem, pieniądze na rolnictwo są przekazywane. Ale oni nie chcą ich dla siebie. Chcą by były tak ulokowane, aby rolnictwo się opłacało. Zamiast dopłacać rolnikom, niech te pieniądze trafią np. do piekarni, żeby mogły kupić droższą krajową mąkę a nie tańszą, ze zboża zza wschodniej granicy. Dodaje, że apelują do innych rolników o wsparcie.  Zobacz koniecznie: Protest rolników w Białymstoku - 9.05.2018

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.poranny.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY